search

طرز تهیه ترشی تخم‌ مرغ

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مونا عامری یک‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ ۱۳:۲۸

طرز تهیه ترشی تخم‌ مرغ
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
شاید برایتان عجیب باشد، اما با تخم مرغ هم می‌شود ترشی تهیه کرد. البته طرز تهیه آن آسان است و می‌توانید ادویه‌هایی مانند پرک‌های فلفل قرمز، زردچوبه، پودر کاری و دانه‌های خردل برای طعم و رنگ دادن به آن اضافه کنید.

ارزش غذایی

انرژی102 کیلوکالری
کربوهیدرات2 گرم
پروتئین9 گرم
چربی کل6 گرم
کلسترول2 میلی گرم
فیبر خوراکی0.1 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

5 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

15 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

6 نفر

مواد لازم

دانه فلفل سیاه 2 قاشق غذاخوری
برگ بو 2 عدد
تخم گشنیز 2 قاشق غذاخوری
شکر قنادی (شکر کاستر) 100 گرم
سرکه سفید 400 میلی‌لیتر
تخم مرغ 6 عدد

طرز تهیه ترشی تخم‌ مرغ

  1. برای تهیه ترشی تخم مرغ ابتدا سرکه، شکر، بر‌گ‌بو، ادویه‌ها، نصف قاشق غذا‌خوری نمک و ۱۵۰ میلی‌لیتر آب را در یک تابه کوچک چند دقیقه حرات دهید تا شکر حل شود. به نکته‌ای که در ادامه آمده برای افزودن طعم‌ها و ادویه‌ها توجه کنید. در مدتی که تخم‌ها را آب‌پز می‌کنید مخلوط را بگذارید تا کاملا سرد شود.
  2. یک ظرف بزرگ آب را به جوش بیاورید، تخم‌مرغ‌ها را داخل آن قرار دهید و به مدت ده دقیقه بپزید. پس از ده دقیقه تخم‌مرغ‌ها را در آب‌ یخ غوطه‌ور کنید و بگذارید سرد شوند. به‌ آرامی پوست تخم‌مرغ‌ها را جدا کنید.
  3. تخم‌مرغ‌های پخته‌ را در یک شیشه استریل (حجم یک لیتر) قرار دهید به‌طوری‌ که همه آن‌ها جا شوند، مایع ترشی پخته‌شده را در شیشه بریزید تا کاملا روی تخم‌مرغ‌ها را بپوشاند. در شیشه را محکم ببندید و حداقل دو  هفته، یا در نهایت سه ماه در مکانی سرد و تاریک، قرار دهید. هنگامی‌که در شیشه ترشی تخم مرغ را باز می‌کنید آن را در یخچال نگه‌دارید و ظرف دو هفته مصرف کنید.
برای آشنایی با مخلفات بیشتر کلیک کنید:

طرز تهیه انواع ترشی

افزودن ادویه‌ها به ترشی تخم مرغ

می‌توانید ادویه‌هایی مانند پرک‌های فلفل‌قرمز، زردچوبه، پودر کاری، دانه‌های خردل یا دانه‌های رازیانه را برای طعم و رنگ دادن به ترشی تخم‌ مرغ، به آن بیافزایید. همچنین می‌توانید لبوی خرد‌شده را به مخلوط اضافه کنید تا رنگ آن صورتی شود. مایع ترشی را پیش از آنکه در شیشه بریزید صاف کنید.

نظرات کاربران