search

۷ روش آسان برای سفید کردن طبیعی دندان‌ها در خانه

clock icon زمان خواندن ۹ دقیقه مهتاب خلیف پور چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳

۷ روش آسان برای سفید کردن طبیعی دندان‌ها در خانه
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

دلایل متعددی ممکن است باعث از دست رفتن درخشندگی و سفیدی دندان‌ها ‌شوند. بعضی از غذا‌ها می‌توانند مینای دندان که خارجی‌ترین لایه دندان شماست را لکه‌دار کرده و روی دندان شما پلاک (لایه‌ای زرد رنگ که در اثر غذا خوردن روی دندان‌ها نمایان می‌شود) ایجاد کنند. پلاک دندان نهایتا باعث زرد شدن دندان‌ها خواهد شد که این تغییر رنگ معمولا با مسواک زدن و استفاده از سفیدکننده‌های مخصوص دندان قابل درمان است. در برخی موارد زرد شدن دندان‌ها به علت پوسیدگی مینای دندان اتفاق می‌افتد. این پوسیدگی باعث نمایان شدن عاج دندان (بافت استخوانی و زرد رنگ که زیر مینای دندان قرار دارد) شده و دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. در ادامه هفت روش ساده برای سفید کردن دندان در خانه را خواهید خواند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

برای سفید کردن دندان به آن روغن بزنید

برای سفید کردن دندان میوه و سبزی بخورید

از سرکه سیب استفاده کنید

با جوش شیرین مسواک بزنید

از آب اکسیژنه استفاده کنید

از ایجاد لکه روی دندان پیشگیری کنید

مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

روش‌های اثبات نشده برای سفید کردن دندان

برای سفید کردن دندان به آن روغن بزنید

مالیدن روغن بر سطح دندان‌ها، یک روش سنتی هندی است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و پاک کردن سموم از بدن استفاده می‌شود. با چرخاندن روغن در دهان، باکتری‌هایی که موجب تشکیل پلاک زرد رنگ روی دندان می‌شوند از بین می‌رود. به طور سنتی هندی‌ها از روغن کنجد و آفتابگردان برای این کار استفاده می‌کنند، اما شما در انتخاب هر روغنی آزاد هستید. روغن نارگیل به علت طعم مطلوب و فواید زیادی که برای بدن دارد، یک انتخاب محبوب است. همچنین این روغن به علت دارا بودن اسید لوریک باعث کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها نیز می‌شود.

سفید کردن دندان

شاید خواندن این مطلب هم برای شما جالب باشد: چند راه حل ساده برای دهانی خوشبو

تحقیقات نشان داده است که مالیدن روغن روی دندان‌ها باعث کاهش باکتری‌های دهان و در نتیجه کاهش تشکیل پلاک روی لثه و دندان خواهد شد. استرپتوکوک موتانس (Streptococcus mutans) یکی از باکتری‌های اولیه در دهان است که باعث تشکیل پلاک و ورم لثه می‌شود. یک تحقیق نشان داده است که مالیدن روغن کنجد روی دندان‌ها به مدت یک هفته میزان باکتری استرپتوکوکوس موتانس را در دهان کاهش می‌دهد، اگرچه هیچ مطالعه علمی این درمان را ثابت نکرده است.

با وجود این، روغن کنجد به دلیل خواصش، ارزش امتحان کردن دارد و بسیاری از مردم ادعا کرده‌اند که بعد از استفاده این روغن روی دندان‌ها به طور منظم، دندان‌های آن‌ها سفید‌تر و روشن‌تر شده است.

برای مالیدن روغن روی دندان‌ها، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود گذاشته و آن را روی دندان‌ها بکشید و فشار دهید. توجه کنید که روغن نارگیل در دمای اتاق به صورت جامد است، بنابر این چند ثانیه صبر کنید تا روغن نرم شود. مالیدن روغن روی دندان‌ها را ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ادامه دهید. پس از اتمام کار، حتما آب دهان خود را در دستشویی و یا سطل زباله خالی کنید، در غیر این صورت ممکن است روغن نارگیل دوباره حالت جامد ایجاد کند و موجب گرفتگی لوله‌ها شود.

برخلاف بسیاری از روش‌هایی که برای سفید کردن دندان در خانه استفاده می‌شود، مالیدن روغن نارگیل روی دندان، شما را در معرض اسید و یا سایر موادی که برای مینای دندان خطرناک است، قرار نمی‌دهد؛ این بدان معناست که انجام روزانه آن خطری برای دندان‌های شما ایجاد نمی‌کند.

برای سفید کردن دندان میوه و سبزی بخورید

این روش حتما آسانترین راه ممکن برای سفید کردن دندان در خانه است. رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات ممکن است برای بدن و دندان‌های شما مفید باشد ولی جایگزینی برای مسواک زدن نیستند. میوه‌ها و سبزیجات خرد شده و خام، می‌توانند به شما کمک کنند که پلاک‌ها را هنگام جویدن، از روی دندان جدا کنید. توت‌فرنگی و آناناس دو میوه هستند که گفته می‌شود به سفیدتر کردن دندان‌های شما کمک می‌کنند.

توت‌فرنگی

مخلوط توت‌فرنگی و جوش شیرین یک سفیدکننده طبیعی است که مورد توجه افراد مشهوری قرار گرفته است. طرفداران این روش ادعا می‌کنند که اسید مالیک موجود در توت‌فرنگی تغییر رنگ در دندان شما را از بین می‌برد، در حالی که جوش شیرین باعث رفع لکه‌ها می‌شود. با این حال، این روش از لحاظ علمی مورد تایید قرار نگرفته است. یک مطالعه جدید نشان داد که مخلوط توت‌فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفیدکننده تجاری باعث تغییر رنگ بسیار کمی در دندان‌ها خواهد شد.

اگر تصمیم به استفاده از این روش دارید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید. برای استفاده از این روش درمانی، یک توت‌فرنگی تازه را خرد کرده، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و مخلوط را روی دندان‌های خود قرار دهید.

آناناس

برخی بر این باورند که آناناس دندان‌ها را سفیدتر می‌کند. مطالعه‌ای نشان داد که خمیردندان حاوی برملین، آنزیم موجود در آناناس، در از بین بردن لکه‌های دندان نسبت به خمیر دندان معمولی مؤثرتر است. با این وجود، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس هم همان اثر را دارد.

از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب قرن‌هاست که به عنوان یک ماده ضد عفونی‌ کننده و تمیز کننده طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید استیک که ترکیب اصلی فعال در سرکه سیب است، باکتری‌ها را از بین می‌برد. خاصیت ضد باکتریایی سرکه همان چیزی است که برای تمیز کردن دهان و سفیدتر کردن دندان‌های شما لازم است.

یک مطالعه روی دندان‌های گاو نشان داد که سرکه سیب اثر سفید کننده‌ای دارد. با این حال، همچنین مشخص شد که سرکه ممکن است دندان‌ها را نرم کند.

اسید استیک موجود در سرکه پتانسیل تخریب مینای دندان‌‌ها را بالا می‌برد. به همین دلیل، شما نباید هر روز از سرکه سیب استفاده کنید. برای استفاده از آن به عنوان دهان‌شویه، آن را با آب رقیق کرده و برای چند دقیقه در دهان خود بچرخانید و حتما دهان خود را بعد از استفاده با آب معمولی شست‌وشو دهید.

سفید کردن دندان در خانه

با جوش شیرین مسواک بزنید

جوش شیرین دارای خاصیت سفیدکنندگی طبیعی است، به همین علت یک ماده محبوب مورد استفاده در خمیر دندان‌های تجاری محسوب می‌شود. این ماده یک لایه‌بردار ملایم بوده که می‌تواند لکه‌ها را از روی سطح دندان پاک کند. علاوه بر این، جوش شیرین محیط دهان شما را قلیایی کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. استفاده از جوش شیرین با یک بار امتحان نتیجه‌بخش نیست، بلکه باید در طول زمان متوجه تغییرات آن روی دندان‌های خود شوید. علم هنوز نتوانسته است ثابت کند که مسواک زدن با جوش شیرین باعث سفید‌تر شدن دندان‌های شما خواهد شد یا نه، اما مطالعات نشان داده است که خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین دارای خاصیت سفیدکنندگی قابل توجهی هستند و هر چقدر غلظت جوش شیرین استفاده شده در خمیر دندان بالا‌تر باشد، خاصیت سفیدکنندگی بیشتری دارد. خمیر دندان‌های دارای جوش شیرین در مقایسه با آنهایی که فاقد این ماده هستند، پلاک‌های دندان را به صورت قابل توجهی از بین می‌برند.

برای استفاده از این روش درمانی، یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با دو قاشق چای‌خوری آب مخلوط کرده و سپس دندان‌های خود را با این مخلوط مسواک بزنید. این کار را می‌توانید چند بار در هفته تکرار کنید. 

از آب اکسیژنه استفاده کنید

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) یک سفیدکننده طبیعی است که باعث از بین رفتن باکتری‌ها در دهان می‌شود. در حقیقت مردم سال‌هاست از آب اکسیژنه به علت خاصیت ضد باکتریایی برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کنند. بسیاری از محصولات سفیدکننده دندان دارای آب اکسیژینه هستند، اما متاسفانه هیچ آزمایشی به تنهایی شست‌وشوی دندان با آب اکسیژینه را مورد بررسی قرار نداده است. با وجود این، چندین تحقیق وجود دارد که خمیر دندان‌های تجاری حاوی آب اکسیژنه را مورد تجزیه تحلیل قرار داده‌اند.

خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین و یک درصد آب اکسیژنه، منجر به سفید شدن قابل توجه دندان‌ها می‌شود. همچنین دو بار مسواک زدن در روز با یک خمیر دندانی تجاری که حاوی جوش شیرین و آب اکسیژنه است، طی شش هفته می‌تواند تا ۶۲ درصد دندان‌ها را سفید‌تر کند.

به هر حال، باید به مسائل ایمنی آب اکسیژینه نیز دقت داشت. اگرچه مقادیر بسیار رقیق شده، بی‌خطر به نظر می‌رسند اما غلطت‌های زیاد آن می‌تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شوند. همچنین در مورد سرطان‌زا بودن جوش شیرین نکاتی مطرح شده که البته هنوز این مساله به اثبات نرسیده است.

چگونه دندان های سفید داشته باشیم

یکی از راه‌های استفاده آب اکسیژنه، استفاده از آن به عنوان دهان‌شویه است. برای این منظور باید محلولی با غلظت ۱/۵ درصد را مصرف کنید تا عوارض جانبی در پی نداشته باشد. متداول‌ترین غلظت آب اکسیژنه در داروخانه‌ها محلول سه درصد است که شما می‌توانید به راحتی با اضافه کردن آب به مقدار مساوی به محلول غلظت ۱/۵ درصدی برسید. 

روش دیگر استفاده از آب اکسیژنه، مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه یک خمیر است. دو قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین ترکیب کرده و به آرامی دندان‌های خود را با این خمیر مسواک بزنید.

از ایجاد لکه روی دندان پیشگیری کنید

به جز روش‌هایی که برای سفید کردن دندان در خانه  مطرح شد، رعایت برخی موارد می‌تواند به جلوگیری از لکه روی دندان‌ها کمک کند.

  • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های دارای رنگ را محدود کنید. قهوه، سودا و انواع توت‌ها از این نوع خوراکی‌ها هستند. این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل خوردن آن‌ها را کنار بگذارید، بلکه باید مدت زمان تماس این مواد خوراکی با دندان‌ها را کاهش دهید. در صورت امکان، برای نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه می‌شوند از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان‌های خود جلوگیری شود. 
  • علاوه بر این، بلافاصله پس از مصرف یکی از این غذا یا نوشیدنی‌ها، دندان‌های خود را مسواک بزنید تا تاثیر آن‌ها بر روی رنگ دندان‌ از بین برود یا کم‌رنگ شود. همچنین، از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو خودداری کنید، زیرا هر دو دندان‌ها را زرد می‌کنند. ما اینجا در مورد تاثیر سیگار بر بهداشت دهان و دندان توضیح داده‌ایم.
  • اگر دندان‌هایی سفیدتر می‌‌خواهید، میزان مصرف قند خود را کاهش دهید. هنگامی که غذای قندی مصرف می‌کنید، حتما دقایقی بعد دندان‌های خود را مسواک بزنید.
  • مقدار کلسیم مصرفی خود را افزایش دهید. گاهی اوقات تغییر رنگ دندان‌ها بر اثر فرسایش مینای دندان و در معرض دید قرار گرفتن عاج دندان، ایجاد می‌شود. بنابراین، هر کاری که برای تقویت مینای دندان‌هایتان انجام دهید، در سفیدی دندان شما موثر هستند. غذاهای سرشار از کلسیم، مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی، می‌توانند به محافظت از دندان‌های شما در برابر فرسایش مینای دندان کمک کنند.

سفید کننده دندان خانگی

مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

به طور منظم مسواک زدن و نخ دندان می‌تواند با کاهش باکتری‌های موجود در دهان و جلوگیری از ایجاد پلاک، دندان‌های شما را سفید و سالم نگه دارند.

روش‌های اثبات نشده برای سفید کردن دندان

چند روش سفیدکننده دندان طبیعی دیگر وجود دارد، اما هیچ مدرک علمی درستی آن را تایید نمی‌کند. برخی از روش‌های تایید نشده شامل موارد زیر است:

  • ذغال فعال: مسواک زدن با پودر ذغال فعال ظاهرا سموم را از دهان خارج کرده و لکه‌ها را از بین می‌برد.
  • خاک رس کائولن: طرفداران این روش ادعا می‌کنند که مسواک زدن با این خاک برای از بین بردن لکه‌های دندان موثر است. 
  • پوست میوه: ادعا شده است که مالیدن پوست پرتقال، لیمو یا موز روی دندان‌ها باعث سفیدتر شدن آن‌ها می‌شود.
نظرات کاربران