search

راه ترک سیگار چیست؟

ده نکته برای کمک به ترک سیگار

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه بهنام جعفرزاده یک‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۶:۲۲

ده نکته برای کمک به ترک سیگار
۵/ ۳.۳۳
امتیاز دهید

هنگامی که بحث ترک سیگار می‌شود، سیگاری‌ها مقابل خود یک غول بزرگ می‌بینند که امکان گذر از او وجود ندارد. بسیاری از سیگاری‌ها از ترس شکست هیچ‌گاه اقدام به ترک سیگار نمی‌کنند. اگر شما سیگاری هستید و تمایل دارید سیگار را ترک کنید، باید بدانید قدم اولیه را برداشته‌اید. ما به شما ۱۰ نکته را معرفی می‌کنیم که می‌تواند عصای دست شما در دوران اولیه ترک سیگار باشد. این موارد را کسانی انتخاب کرده‌اند که خودشان سیگاری بوده‌اند. نکاتی که شاید ساده به نظر برسند، اما تاثیر بزرگی در نشکستن تصمیم ترک سیگار شما دارند. شاید قدم اول شما در ترک سیگار، مطالعه این موارد تا انتهاست؛ نکاتی که رعایت آنها سخت نیست.

مثبت فکر کنید

ممکن است پیش از این تلاش کرده باشید سیگار را ترک کنید، اما موفق نبوده‌اید. اجازه ندهید که این ناکامی شما را ناامید کند. به چیزهایی که این تجربه به شما آموخته است بیاندیشید تا بدانید چگونه می‌خواهید برای موفق شدن در این مسیر قدم بردارید.
برای ترک سیگار برنامه‌ریزی کنید
به خودتان قول بدهید و یک تاریخ برای شروع در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید. به قانون «نکشیدن حتی یک پک سیگار» به دقت عمل کنید، زیرا می‌تواند به شما بسیار کمک کند. هر زمان که احساس کردید شرایط برایتان دشوار شده است، به خود بگویید «حتی یک پک هم به سیگار نمی‌زنم» و به این حرف خود پایبند باشید تا زمانی که عطش شما برای کشیدن سیگار فروکش کند. پیش از آن که در موقعیتی قرار بگیرید که سیگار نکشیدن برایتان دشوار باشد (مانند مهمانی)، به آن فکر کنید و واکنش خود را در آن شرایط برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید از پس آن بربیایید.

رژیم بگیرید

آیا سیگار بعد از شام، وعده مورد علاقه شماست؟ تحقیقات نشان داده است بعضی غذاها مانند گوشت، سیگار کشیدن را لذت‌بخش‌تر می‌کنند. در حالی‌که پنیر، میوه‌ها و سبزیجات موجب می‌شوند سیگار بدطعم به نظر برسد. بنابراین، اگر غذای شما گوشتی است و یا به خوردن برگر علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم به جای آن غذاهای گیاهی یا پیتزای سبزیجات بخورید.

راه های سریع ترک سیگار

نوشیدنی‌تان را تغییر دهید

تحقیقات همچنین نشان داده است، نوشیدنی‌های گازدار، الکل، نوشابه، چای و قهوه موجب می‌شوند سیگار خوش طعم‌تر به نظر برسد. بنابراین، وقتی بیرون هستید بیشتر آب و آب‌میوه بنوشید. بعضی از سیگاری‌ها معتقدند تغییر نوشیدنی بر روی احساس نیاز آن‌ها به سیگار کشیدن تاثیر می‌گذارد.

دقت کنید چه زمانی عطش سیگار کشیدن دارید

این عطش تنها پنج دقیقه طول می‌کشد. پیش از آنکه تسلیم آن شوید، یک لیست از برنامه‌های پنج دقیقه‌ای تهیه کنید. برای مثال، می‌توانید مهمانی را برای یک دقیقه ترک کنید، با دوستانتان مشغول گفت‌وگو شوید یا به این فکر کنید: «ترکیب مصرف سیگار و نوشیدن الکل احتمال ابتلا به سرطان دهان را تا ۳۸ برابر افزایش می‌دهد.»

فواید ترک سیگار

یک همراه برای ترک سیگار پیدا کنید

اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما هم می‌خواهد سیگار را ترک کند، به او پیشنهاد دهید که با هم این کار را انجام دهید. این کار، انگیزه و احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

تحرک داشته باشید

بررسی‌های علمی ثابت کرده است ورزش کردن، حتی ۵ دقیقه پیاده‌روی یا حرکات کششی، عطش سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است به مغز شما در ترشح مواد شیمیایی کمک کند تا اشتیاق‌تان را برای سیگارکشیدن کاهش دهد.

دوستان غیرسیگاری پیدا کنید

وقتی به مهمانی می روید با افراد غیرسیگاری همراه شوید. لوئیز ۵۲ ساله که سیگار را ترک کرده است، می‌گوید: «وقتی به سیگاری‌ها نگاه می‌کنید حسرت نخورید. با خودتان فکر کنید که آن‌ها در حال انجام دادن کاری عجیب هستند؛ یک لوله سفید را روشن می‌کنند و از دود آن تنفس می‌کنند.»

دست و دهانتان را مشغول نگه دارید

درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) می‌تواند احتمال موفقیت شما را دو برابر کند. علاوه‌بر برچسب‌های پوستی نیکوتین، برخی محصولات دارای نیکوتین مانند قرص، قرص‌های مکیدنی، آدامس و اسپری بینی می‌توانند ترک سیگار را برای شما آسان‌تر کنند. اگر نگه‌داشتن سیگار در دست را دوست دارید، می‌توانید از سیگارهای الکتریکی استفاده کنید. وقتی بیرون از خانه هستید سعی کنید نوشیدنی‌تان را در دستی نگه دارید که معمولا با همان دست سیگار می‌کشید و یا نوشیدنی‌تان را با نی بنوشید تا دهانتان به نوعی حس کشیدن سیگار را تجربه کند.

یک لیست از دلایل خود برای ترک سیگار تهیه کنید

همیشه به خود یادآوری کنید چرا تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اید. لیستی از دلایل خود تهیه کنید و زمانی که به حمایت روحی نیاز دارید، آن را بخوانید.

کریس ۲۸ ساله که سیگار را ترک کرده، می‌گوید: «وقتی بیرون می‌رفتم همیشه عکس دختر کوچکم را همراه خود می‌بردم و اگر وسوسه می‌شدم سیگار بکشم به عکس او نگاه می‌کردم.»

نظرات کاربران