search

رابطه مصرف ضد آفتاب و بیماری آندومتریوز

clock icon زمان خواندن ۵ دقیقه ساناز خادم سه‌شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲

رابطه مصرف ضد آفتاب و بیماری آندومتریوز
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

مطالعه‌ای نشان می‌دهد، برخی مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب‌­ها و سایر محصولاتی که دارای خاصیت محافظتی در برابر اشعه UV هستند، با افزایش خطر ابتلا به بیماری آندومتریوز همراه می‌شوند. اگرچه شورای محصولات مراقبت شخصی (Personal Care Products Council)، نماینده تولید­کنندگان لوازم آرایشی، این پژوهش را ضعیف و غیرقابل قبول دانسته­ و بیان کرده است­ که نباید مردم را از مواد محافظت‌­کننده در برابر آفتاب (مانند کرم ضد آفتاب) ترساند. در ادامه نتایج این پژوهش را بیشتر توضیح می‌دهیم.

آنچه در این طلب می‌خوانید:

بیماری آندومتریوز چیست

شباهت بنزوفنون‌ها به هورمون

اطلاعاتی در مورد رابطه بنزوفنون­‌ها با آندومتریوز

سایر دیدگاه‌­­­ها

 

عوارض ضد آفتاب

بیماری آندومتریوز چیست

آندومتریوز بیماری دردناکی است که در نتیجه رشد بافت آستری داخل رحم، در جایی خارج از رحم اتفاق می‌­افتد. با رشد این بافت در بخش‌های دیگر بدن، معمولا در ناحیه شکمی و در اطراف تخمدان‌ها و لوله‌­های فالوپ، پخش و همانند بافت­‌های درون رحم ضخیم می‌­شود و همزمان با چرخه قاعدگی از بین می‌­رود. ابتلا به بیماری آندومتریوز می‌تواند دلیل ایجاد زخم و نازایی در زنان باشد. مطالعات تخمین زده­‌اند که در سراسر جهان از هر ده زن، یک نفر به این بیماری مبتلاست. البته پژوهش­‌های دیگری نیز آندومتریوز را شایع­‌تر می­‌بینند.

شباهت بنزوفنون‌ها به هورمون

بنزوفنون­‌ها به راحتی از طریق پوست جذب می‌­شوند. مطالعات انجام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نشان داده كه این مواد در ادرار ۹۷ درصد از افراد مورد آزمایش وجود دارند.

طبق اظهارات «کنان» (Kurunthachalam Kannan)، محقق و استاد بهداشت عمومی و بهداشت محیط «مرکز سلامت ودزورث نیویورک» واقع در آلبانی: «این ترکیبات استروژنی هستند و عملکرد استروژن را در بدن تقلید می‌کنند». بر اساس نظر کنان، عملکرد استروژنی بنزوفنون-۳، که با نام اُکسی­بنزون روی برچسب­‌های کرم­‌های ضد‌آفتاب دیده می­‌شود، حتی از بیس فنول-آ (BPA) نیز قوی­‌تر دارد. BPA نوعی ماده شیمیایی است که در برخی از پلاستیک‌­های خاص یافت می­‌شود.

علت آندومتریوز هنوز دقیق مشخص نیست، اما هورمون زنانه استروژن از عوامل تقویت­‌کننده آن است. یکی از شیوه­‌های درمانی این بیماری، گاهی اوقات شامل داروهایی است که موجب کاهش سطح این هورمون می­‌شوند.

مصرف ضد آفتاب

اطلاعاتی در مورد رابطه بنزوفنون­‌ها با آندومتریوز

در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله «علم و فناوری محیط زیستی» منتشر شده، غلظت پنج نوع ماده شیمیایی از نوع بنزوفنون را، در ادرار بیش از ششصد زن تحت معاینه برای تشخیص آندومتریوز، ارزیابی کردند. بنزوفنون­‌ها در محصولات مختلفی استفاده می‌شوند، زیرا ماده‌­ای شناخته‌شده در برابر UV هستند. مقادیر کم این ماده برای تثبیت فرمولاسیون محصولاتی با بسته­‌بندی شفاف، مانند لاک ناخن به کار می‌رود. غلظت های بیشتر این ماده نیز در برخی ضد آفتاب­ها دیده می­‌شود.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که در بین بنزوفنون­‌ها، تنها یک نوع به نام بنزوفنون-۱، ارتباطی قوی با خطر ابتلا به آندومتریوز دارد. احتمال ابتلا به آندومترویز در زنانی که بیشترین مقدار بنزوفنون-۱ را در ادرار خود داشتند، در مقایسه با زنانی با کمترین مقدار این ماده، ۶۵ درصد بیشتر بود. طبق داده­‌های پایگاه اینترنتی CosmeticsInfo.org، بنزوفنون-۱، نوعی ماده شیمیایی افزودنی است که بیشتر در لاک ناخن استفاده می‌­شود، اما این ماده می‌تواند در بدن به دنبال تجزیه اُکسی­بنزون (ماده اصلی موجود در ضد آفتاب) نیز تشکیل ­‌شود.

سایر دیدگاه‌­­­ها

 «لیندا لورتز»، پروفسور و مدیر ایمنی و سم‌شناسی مربوط به شورای تولید محصولات مراقبت شخصی درباره تحقیقات انجام شده می‌گوید: «ما این پژوهش را بسیار ضعیف و غیرقابل اطمینان می‌دانیم. محققان هیچ اطلاعاتی در مورد استفاده و مقدار مصرف ضد آفتاب در زنان ندارند، در نتیجه نمی‌­توان متوجه شد که این افراد چقدر در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته‌­اند».

او در ادامه گفت: «مصرف­‌کنندگان نباید هیچگونه نگرانی در این مورد داشته باشند؛ مهم، داشتن ایمنی در برابر آفتاب است».

زنان مورد بررسی در این مطالعه ساکن کالیفرنیا بودند و در ماه‌­های تابستان، بنزوفنون بیشتری در ادرار آن­‌ها تشخیص داده شد.

«سونیا لوندر»، تحلیلگر ارشد «کارگروه محیطی (EWG» در واشنگتن می‌­گوید: «این نتایج تاثیر کرم‌های ضدآفتاب را در ایجاد بیماری مشخص می­‌کنند».

برای کسب اطلاعات کامل درباره ضد آفتاب این مطلب را بخوانید: همه چیز درباره کرم‌های ضد آفتاب

آندومتریوز چیست

با توجه به نتایج مطالعه دیگری که توسط CDC انجام شده، لوندر بیان کرد: «میزان بیشتر این ماده در فصل تابستان و همچنین در افرادی با پوستی روشن‌­تر، نقش موثر ضد آفتاب را در این محاسبات نشان می­‌دهد». با این حال، کارگروه محیطی، راهنمای خود را در ارتباط با موارد ایمنی ضد ‌آفتاب و همچنین برچسب نشان­‌دهنده اکسی­بنزون (به عنوان ماده‌­ای که مردم باید از آن اجتناب کنند) ارائه کرده است.

لوندر در مصاحبه با WebMD گفته است: «طی دو سال گذشته و بر طبق مطالعاتی که انجام شده، دیدگاه ما در مورد این مواد نگران­‌کننده است و سطح این نگرانی با نتایج به دست آمده مطابقت دارد».

او در ادامه چنین گفته: «تعداد پژوهش­‌هایی که روی انسان انجام شده باشد بسیار اندک هستند، اما همین داده‌­های حاصل از کارهای آزمایشگاهی بر این نکته تاکید دارند که این ماده شیمیایی و همه اعضای این خانواده از مواد شیمیایی، واقعا دارای اثرات استروژنی است».طبق اظهارات لوندر، علاوه بر عملکرد شبه­ استروژنی اکسی­بنزون در بدن، این ماده برای بسیاری از افراد حساسیت‌­زاست و سبب تحریک پوست می‌­شود.

 بر اساس اطلاعات EWG، ایمن‌­ترین ضد آفتاب­‌ها دارای مواد معدنی مانند اکسید روی یا تیتانیوم اکسید به عنوان مواد طبیعی محافظت­‌کننده در برابر UV هستند.‍

 

 

نظرات کاربران