search

طرز تهیه مافین انگلیسی؛ یک نان خانگی بدون فر

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه مینا پوردانا سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ۱۷:۴۱

طرز تهیه مافین انگلیسی؛ یک نان خانگی بدون فر
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید
معمولا با شنیدن نام مافین، نوعی کیک به ذهن ما می‌آید اما مافین انگلیسی در دسته نان‌ها جای دارد. این نان خانگی خوشمزه بدون فر درست می‌شود و خمیر آن نیازی به ورز دادن‌های طولانی ندارد. این نان‌های کوچک و لطیف را می‌توانید برای صبحانه یا عصرانه تهیه کنید و علاوه بر طعم خوب،‌ از پخت آنها نیز لذت ببرید. طرز تهیه مافین انگلیسی را در ادامه بخوانید.

ارزش غذایی

انرژی153.76 کیلوکالری
کربوهیدرات29.12 گرم
پروتئین4.22 گرم
چربی کل1.98 گرم
کلسترول0.0049 میلی گرم
فیبر خوراکی0.96 گرم
preparation time icon

زمان آماده سازی

75 دقیقه

cooking time icon

زمان پخت

15 دقیقه

serve icon

تعداد سرو

10 نفر

مواد لازم

آرد سفید 2.5 پیمانه
شکر 1 قاشق غذاخوری
شیر 0.66 پیمانه
آب 0.5 پیمانه
کره 1 قاشق غذاخوری
مخمر خشک 1 قاشق چای‌خوری
نمک 0.25 قاشق چای‌خوری

نکته‌ای که برای تهیه همه نان‌ها باید به آن توجه کنید، میزان جذب آب توسط آرد است. آردهای مختلف به میزان متفاوتی آب نیاز دارند. به همین دلیل ممکن است میزان آرد شما با میزان ذکر شده در این دستور کمی فرق داشته باشد. برای گرفتن نتیجه بهتر آرد را کم کم و طی چند مرحله اضافه کنید تا زمانی که خمیر دیگر به انگشتان شما نچسبد. البته برای خمیر مافین انگلیسی بسیار لطیف است و نباید سفت شود.

طرز تهیه مافین انگلیسی

طرز تهیه مافین انگلیسی

  1. آب را در یک شیرجوش بریزید و فقط تا اندازه‌ای که ولرم شود روی حرارت بگذارید. اگر آب خیلی داغ شود یا بجوشد، مخمر را از بین می‌برد. آب ولرم را در کاسه‌ای بریزید و یک قاشق غذاخوری شکر را به همراه مخمر به آن اضافه کنید. روی کاسه را بپوشانید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مخمر پف کند و به اصطلاح به عمل بیاید.
  2. شیر و کره مذاب را در کاسه بزرگی بریزید و مخمر عمل آمده را به آن اضافه کنید. سپس آرد و نمک را به مواد مایع اضافه کنید. اول با یک قاشق یا لیسک مواد تر و خشک را با هم مخلوط کنید. بعد قاشق را کنار بگذارید و با دست به آرامی خمیر را ورز بدهید. در صورتی که خمیر به دست می‌چسبد، قاشق قاشق به آن آرد اضافه کنید و ورز بدهید. خمیر شما نباید خیلی سفت یا خیلی شل و چسبناک باشد. زمانی که خمیر خودش را گرفت و جمع شد، یعنی آرد آن اندازه است.
  3. روی کاسه سلفون بکشید و یک حوله تمیز نیز روی آن بکشید. حالا باید اجازه دهید خمیر در دمای اتاق استراحت کند. حداقل زمان مورد نیاز برای استراحت این خمیر یک ساعت است. اما به این نکته توجه کنید که هر چه خمیر بیشتر استراحت کند، نان شما سبک و خوشمزه‌تر خواهد شد. می‌توانید تا ۱۰ ساعت نیز به آن زمان بدهید.
  4. بعد از استراحت حجم خمیر تقریبا دوبرابر می‌شود. سطح کار را آردپاشی کنید و خمیر را به آن انتقال دهید. پف خمیر را به آرامی بگیرید و به کمک وردنه آن را باز کنید تا به ضخامت ۱.۵ سانتی‌متر برسد. با یک قالب دایره‌ای به قطر ۱۰ سانتی‌متر نان‌ها را قالب بزنید. اضافه خمیر را جمع کنید و مجددا قالب بزنید. 
  5. نان‌ها قالب‌زده را در روی همان سطح آردپاشی شده بچینید. روی آنها را با سلفون و یک دستمال تمیز بپوشانید، طوری که هوا به آنها نرسد. ۱۵ دقیقه دیگر صبر کنید تا نان‌ها کمی دیگر پف کنند. 
  6. برای پخت مافین انگلیسی یک تابه نچسب بزرگ نیاز دارید. تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا گرم شود. نیازی به چرب کردن تابه نیست. خمیر‌ها را به آرامی و با کمک یک کاردک کف تابه بچینید. تقریبا ۵ دقیقه بعد یا هر زمانی که کف نان‌ها به رنگ طلایی-‌قهوه‌ای درآمد، آنها را برگردانید. سمت دیگر نان‌ها پس از ۳ دقیقه آماده خواهد بود.
  7. مافین انگلیسی را از عرض برش بزنید، طوری که دو دایره داشته باشید. بافت نان کاملا حفره‌ حفره و سبک خواهد بود. به همراه کره و مربا سرو و نوش جان کنید.
نظرات کاربران