search

چند تمرین برای زاويه دار كردن فک با ورزش

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه مریم نخعی یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۷:۱۲

چند تمرین برای زاويه دار كردن فک با ورزش
۵/ ۴.۱۷
امتیاز دهید

به جای جراحی می‌توان با انجام چند تمرین برای زاويه دار كردن فک با ورزش ظاهر بهتری به صورت خود بدهید. چون اولین چیزی که مردم در برخورد با شما به آن توجه می‌کنند چهره‌ شماست، بنابراین جای تعجب ندارد که جذابیت و داشتن ظاهری زیبا از دغدغه‌های همه باشد. مطالعات نشان‌ می‌دهد که زنان، مردانی با فک قوی و عضلانی را ترجیح می‌دهند. البته به نظر می‌رسد دلیل این جذابیت در تکامل نهفته است چراکه در زمان های قدیم نیاکان ما با توجه به ویژگی‌های صورت، به خصوص ویژگی‌های خاص مردانه و زنانه، که معیاری برای زیبایی و باروری محسوب می‌شد همسر آینده خود را انتخاب می‌کردند. در ادامه چند تمرین برای زاويه دار كردن فک با ورزش آمده است:

آنچه می‌خوانید:

تمرینات چگونه بر خط فک شما اثر می‌گذارد

 دراز نشست گردن

پشت‌بند ترقوه

چرخش زبان

صداهای مصوت

چانه به سمت بالا

چند اقدام دیگر برای زاويه دار كردن فک

برای یافتن تمرینات موثر تقویت عضلات فک و چانه از دو متخصص کمک گرفتیم؛ «اسکات مایکل شرایبر» یک پزشک کایروپراکتیک (زیرشاخه‌ای از درمان‌های مکمل با تمرکز بر روی تشخیص و درمان اختلالات دستگاه ماهیچه‌ای اسکلتی انسان)، که در دو زمینه توانبخشی و تغذیه بالینی تخصص دارد و همچنین «کریستینا اوزوریو» که مربی یوگا تروفیوژن TruFusion (ترکیبی از کلاس‌های فیتنس و یوگا) است.

تمرینات چگونه بر خط فک شما اثر می‌گذارد

طبق گفته شرایبر، عضله‌های جلوی گردن، ماهیچه‌هایی تنبل هستند که معمولا به قدر کافی رشد نمی‌کنند. او می‌گوید: «این ماهیچه‌ها عامل اصلی ایجاد افتادگی گردن و علت پنهان گردن درد هستند». این عضله‌ها، استخوان جناغ سینه و ترقوه را به قسمت‌های مختلف استخوان فک (فک پایین) وصل می‌کنند. شرایبر می‌گوید که در صورت حفظ فرم مناسب، «این تمرین‌ها نه تنها خط فک را زاویه‌دار کرده، بلکه از درد گردن، سردرد و درد فک نیز جلوگیری می‌کند». او هشدار می‌دهد که اگر احساس درد دارید، باید فورا دست از تمرین بکشید چرا که احتمالا به فرم صحیح تمرین نمی‌کنید و به خودتان آسیب می‌رسانید.

 دراز نشست گردن (Neck curlup)

زیبایی فک با دراز نشست گردن

این حرکت مثل یک دراز نشست شکمی برای گردن است. برای انجام آن به پشت دراز بکشید و زبان را به سقف دهان فشار دهید. این حرکت ماهیچه‌های جلوی گردن را فعال می‌کند. سپس، چانه خود را به سمت قفسه سینه ببرید و سر خود را از زمین حدود دو اینچ بلند کنید. یادتان باشد که در انجام این تمرین شکم و چانه را ثابت نگه دارید. 

در ابتدا با سه سِت ده تایی شروع کنید و به تدریج تعداد را افزایش دهید. برای این کار زمان بگذرانید چرا که این عضلات معمولا ورزیده نشده‌اند و اگر با خیلی زیاد یا خیلی سریع تمرین کنید، ممکن است باعث گردن درد شود.

پشت‌بند ترقوه (Collar bone backup)

پشت‌بند ترقوه ورزش فک

این کار را می‌توانید را به صورت نشسته روی صندلی، ایستاده یا خوابیده به پشت انجام دهید.

سر خود را صاف نگه داشته‌ و آن را چندین اینچ به عقب ببرید تا حس کنید که عضلات دو طرف گلو منقبض و (سپس) ریلکس می‌شوند. در ابتدا با سه سِت ده‌ تایی شروع کنید و سپس برای بیش از سی ثانیه در همان حالت بمانید. مطمئن شوید که گوش‌ها در راستای شانه‌ها قرار می‌گیرد و سر صاف باقی می‌ماند.

چرخش زبان (Tongue twister)

زاويه دار كردن فک با ورزش

این تمرین برای عضلات زیرچانه است. زبان را به سقف دهان، پشت دندان‌ها بچسبانید و  به سقف دهان فشار دهید. 

با لرزش اندکی صدا تولید کنید. این کار این ماهیچه‌ها را فعال می‌کند. 

این تمرین را در سه سِت ۱۵ تایی انجام دهید.

صداهای مصوت (Vowel sounds)

حرکت صداهای مصوت

این حرکات برای ماهیچه‌های اطراف دهان و دو طرف لب است. 

دهان خود را باز کنید و صدای اُ (O انگلیسی) و سپس ایی (انگلیسی E) را تلفظ کنید. حتما این صداها و حرکات را به گونه‌ای انجام دهید که دندان‌ها یکدیگر را لمس نکنند.

این تمرین را در سه سِت ۱۵ تایی انجام دهید. 

چانه به سمت بالا (Chinup)

 فک زاویه دار

این تمرین به بالا کشیدن عضلات صورت و چانه کمک می‌کند.

با دهان بسته، فک پایین خود را بیرون آورده و لب پایینی خود را بالا ببرید. می‌بایست در این حالت زیر چانه و خط فک احساس کشش کنید. این حالت را به مدت ۱۰ الی ۱۵ ثانیه نگه دارید، سپس استراحت کنید.

این تمرین را در سه سِت ۱۵ تایی انجام دهید.

چند اقدام دیگر برای زاويه دار كردن فک

پایبندی به یک رژیم غذایی سالم، متعادل و ورزش منظم به مراتب در جوان‌تر به نظر رسیدن موثر است. اگر احساس می‌کنید افزایش وزن اضافی باعث تغییر شکل اطراف خط فک شده است، تغییر ایجاد کردن در سبک زندگی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نظرات کاربران

فاطی

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کسی انجام داد؟تاثیری داره؟

زهرا

چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

اصلا تاثیر گذار نیست