search

نحوه برقراری یک گفت‌وگوی موثر در نخستین ملاقات

در اولین قرار ملاقات چه بگوییم؟

clock icon زمان خواندن ۴ دقیقه نیلوفر مغازه‌ای سه‌شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۰۲

در اولین قرار ملاقات چه بگوییم؟
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

 دقت کنید در اولین قرار ملاقات، گفت‌وگو درباره آب و هوا و مسائل جاری روز حتی از ساکت بودن هم بدتر است! بنابراین، مراقب باشید که این کار را انجام ندهید. با مطالعه این مطلب، دیگر ناچار نخواهید بود تن به سکوتی آزاردهنده داده یا درباره مسائل سیاسی و آب و هوا صحبت کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که برقراری ارتباط موثر در اولین قرار با ایجاد فضای پرسش و پاسخ و طرح سوالاتی جذاب و روشن‌فکرانه محقق خواهد شد.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

در حال حاضر، فعالیت خاصی نظر شما رو جلب کرده؟

بهترین هدیه‌ای که تا حالا دریافت کردین یا به کسی دادین چی بوده؟

به نظر شما، یه روز معمولی چه جوریه؟

دارم یه کتاب جدید می‌خونم …

بین خوراکی‌ها چیزی هست که دوست نداشته باشی؟

#دوست داری تعطیلاتت رو چه جوری بگذرونی؟

امروز اتفاق جالبی برات پیش اومده؟

بهترین نصیحتی که تا به حال شنیدی چی بوده؟

از دوستان صمیمی‌ات برام بگو!

از دوران بچگی‌ات تعریف کن!

 تازگی فیلم یا سریال خوبی دیدی؟

از چه حیوونی بدت میاد؟

سخن آخر


در ادامه، سوالاتی را به شما پیشنهاد خواهیم کرد که می‌توانید آن‌ها را در اولین قرار ملاقات یا حتی در دیدارهای بعدی نیز به کار برده و گفت‌وگویی صمیمانه و مناسب را پایه‌ریزی کنید. طرح این قبیل پرسش‌ها به شما کمک خواهد کرد تا:

  • ارتباط کلامی موثر و قابل توجهی را ایجاد کرده و فرآیند گرم‌شدن رابطه را سرعت بیش‌تری بخشید.
  • از شخصیت و پیشینه فرد مقابل شناخت بهتری پیدا کرده و سریع‌تر با یکدیگر انس گیرید.
  • گفت‌وگویی گرم و صمیمانه را ایجاد کرده و رابطه خود را استحکام بخشید.

نکته

مراقب باشید پرسش‌های خود را به شکلی طرح نکنید که به نظر برسد در حال بازجویی از فرد مقابل بوده و قصد دارید تمام زوایای زندگی او را در طول مکالمه روشن کنید. گفت‌وگوی شما باید به شکلی عادی و طبیعی پیش رفته و شما را به سمتی هدایت کند تا مکالمه‌ای جذاب داشته باشید. چه بسا، ممکن است کلیه سوالات پیشنهادی ما را فراموش کرده و بحث را بسته به میل خود ادامه دهید. برای اطمینان از دیدار مجدد فرد مورد علاقه‌تان بهتر است با راهکارهای قرار ملاقات خوب نیز آشنا شوید.

در اولین قرار کجا بریم

دقت کنید که در مقابل برخی پرسش‌ها، عبارت «نپرس» را درج کرده‌ایم. این‌ها سوالاتی خسته‌کننده و تکراری هستند و روند گفت‌وگو را مختل می‌کنند. بنابراین، بهتر است در قرار اول از طرح آن‌ها اجتناب کنید. حالا، در کنار هم سوالات پیشنهادی ما را مرور می‌کنیم:

در حال حاضر، فعالیت خاصی نظر شما رو جلب کرده؟

این، از جمله سوالاتی است که در بسیاری موارد می‌تواند تعمیم پیدا کرده و مفاهیم مختلفی را در برمی‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است این معانی از آن برداشت شود:

  •  سرتون شلوغه؟
  •  در طول روز چی کار می‌کنین؟
  •  سرگرمی خاصی دارین؟

با طرح این پرسش، بدون آن که روی موضوع خاصی تمرکز کنید، می‌توانید باب گفت‌وگو را باز کرده و در مورد سرگرمی‌ها و فعالیت‌های گوناگون با یکدیگر به بحث بپردازید. این سوال به مراتب بهتر از پرسش‌های معمول و پیش پا افتاده‌ای از این قبیل است: «سرگرمی محبوبتون چیه؟!»

بهترین هدیه‌ای که تا حالا دریافت کردین یا به کسی دادین چی بوده؟

ممکن است زمان اولین قرار شما به مناسبت‌هایی نظیر تولد هر یک از شما یا ایام عید نزدیک بوده یا شاید در همان رستوران یا کافی‌شاپ محل دیدارتان فردی تولد خود را جشن گرفته باشد. در این صورت، می‌توانید درباره هدیه‌دادن و هدیه گرفتن و نوع هدایا با هم صحبت کنید.

در قرار اول بپرسید، یه روز معمولی چه جوریه؟

نپرسید، «چیکارا می‌کنی؟» در عوض، از طرف مقابل سوال کنید که یک روز عادی را چگونه سپری می‌کند. به این ترتیب، اطلاعات به مراتب بیش‌تری را درباره وی کسب خواهید کرد. به عنوان مثال، با توجه به پاسخ‌های دریافتی، ممکن است دریابید که فرد مورد نظر روز خود را از چه ساعتی آغاز می‌کند؟ اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذراند؟ به انجام چه شغلی مشغول است؟ بنابراین، دیگر نیازی نیست این قبیل پرسش‌ها را مطرح کرده و گفت‌وگوی شما به شکلی طبیعی جریان خواهد داشت.

دارم یه کتاب جدید می‌خونم …

بحث درباره کتاب، به ویژه در اولین قرار امر بسیار جالبی است. در طول مکالمه، می‌توانید چند نمونه از عناوین مورد علاقه خود را معرفی کرده و مکالمه جذابی را پیش بگیرید.

بین خوراکی‌ها چیزی هست که دوست نداشته باشی؟

اگر در حال سفارش غذا هستید به راحتی می‌توانید این سوال را مطرح کنید. به این ترتیب، گفت‌وگوی گرمی در مورد مواد غذایی مختلف و خاطرات شما از خوردن هر یک به وجود خواهد آمد. در عین حال، طرح چنین پرسش‌هایی به شما کمک خواهد کرد تا با برخی از ریزه‌کاری‌های شخصیتی فرد مقابل آشنایی پیدا کنید.

دوست داری تعطیلاتت رو چه جوری بگذرونی؟

اغلب افراد در این قبیل موارد سوال می‌کنند، «تازگی سفر کردی؟» پاسخ به این پرسش ممکن است مثبت بوده و مکالمه‌ای سریع و نه چندان جذاب را به دنبال داشته باشد یا ممکن است منفی بوده و به سکوتی آزاردهنده ختم شود. در عوض، می‌توانید نظر فرد مقابل را درباره یک تعطیلات رویایی بپرسید. به این ترتیب، مکالمه جالبی در مورد علایق افراد و نحوه سپری کردن یک تعطیلات خوب آغاز می‌شود. افرادی که در قرار اول درباره گذراندن تعطیلات، علایق یا حتی فیلم گفت‌وگو می‌کنند، بارها و بارها ملاقات با یکدیگر را تکرار خواهند کرد.

امروز اتفاق جالبی برات پیش اومده؟

بیش‌تر افراد از یکدیگر سوال می‌کنند، «روز خوبی داشتی؟» پاسخ این پرسش به سادگی می‌تواند یک کلمه مثبت یا منفی باشد. در عوض، می‌توانید از طرف مقابل سوال کنید که آیا در طول روز با موضوع جالبی برخورد کرده یا خیر؟ به این ترتیب، ممکن است درباره اتفاقات سپری شده در محل کار، منزل یا محل تحصیل مکالمه جالبی سربگیرد.

بهترین نصیحتی که تا به حال شنیدی چی بوده؟

با طرح این پرسش می‌توانید در مورد موضوعات متنوع و جالبی صحبت کنید.

از دوستان صمیمی‌ات برام بگو!

این پرسش را موقعی مطرح کنید که حرف یکی از دوستان نزدیک فرد مقابل به میان کشیده می‌شود. به این ترتیب، فرصت آن را خواهید یافت تا با طرف مقابل و دوستان او آشنایی بیش‌تری پیدا کنید.

در اولین قرار چی بگم

در اولین قرار از دوران بچگی‌اش بپرسید!

در این قبیل مواقع، برخی می‌پرسند، «با خونواده‌ات صمیمی هستی؟» طرح پرسش‌های این چنینی برای اولین قرار مناسب نبوده و زیاده‌روی محسوب می‌شود. به علاوه، اغلب افراد در پاسخ به این قبیل سوالات از جواب‌های حاضر و آماده و نه چندان جذابی استفاده می‌کنند. پس بهتر است در عوض از آن‌ها سوال کنید که دوران کودکی خود را چگونه گذرانده‌اند. به این ترتیب، فضای مناسبی به وجود می‌آید که هر دو طرف را بر آن می‌دارد تا داستان‌های جالبی را از زمان کودکی و اعضای خانواده خود، با دیگری به اشتراک بگذارند.

 نکته

اگر به موضوع طالع‌بینی شخصیتی و ماه‌های تولد علاقمند بوده و در این مورد اطلاعاتی دارید، می‌توانید درباره ماه تولد خود شخص و خواهرها و برادرهای وی با او گفت‌وگوی جذابی را پیش ببرید.

 تازگی فیلم یا سریال خوبی دیدی؟

این، یکی از بهترین موضوعاتی است که باعث گرم شدن فضای مکالمه در اولین قرار می‌شود. با رد و ‌بدل کردن اطلاعات سینمایی با سلایق یکدیگر نیز آشناتر خواهید شد.

برخی سوالات جایگزین

  • با شخصیت اصلی چه فیلمی بیش‌تر ارتباط برقرار می‌کنی؟
  • کدوم رستوران رو از همه بیش‌تر دوست داری؟
  • تازگی، توی رستوران جدیدی غذا خوردی؟

یا اگر قرار ملاقات خود را در رستوران ترتیب داده‌اید، می‌توانید درباره کیفیت غذا، منو، فضای رستوران و این قبیل مسائل نیز با یکدیگر گفت‌وگو کنید.

از چه حیوونی بدت میاد؟

اگر در محل ملاقات شما شخصی وجود دارد که پیوسته با گوشی همراه خود کار می‌کند یا اگر کسی هست که با صدای بلند صحبت می‌کند، می‌توانید به جای بحث درباره موضوع پیشنهادی، روی این موضوع‌ها تمرکز کرده و در این باره حرف بزنید.

سخن آخر درباره اولین قرار

 به گفته استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک، آرتور آرون، با تبادل اطلاعات شخصی و عاطفی، می‌توانید ارتباط موثرتری برقرار کنید. حتی می‌توانید کمی پیش‌تر رفته در مورد موضوعات بحث برانگیزی مانند موضع‌گیری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده یا مسائلی نظیر گیاه‌خواری صحبت کنید. بنا به نظر دن اریلی، استاد روانشناسی دانشگاه دوک در ایالت متحده آمریکا، این قبیل مکالمات، ذهن را تغذیه کرده و از گفت‌وگوهای کسل‌کننده و معمولی به مراتب دلچسب‌تر خواهند بود.

نظرات کاربران