search

حساسیت فصل بهار + معرفی راهکارهایی برای درمان حساسیت فصلی در منزل

clock icon زمان خواندن ۱۱ دقیقه ساینا یعسوبی جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ۲۲:۲۸

حساسیت فصل بهار + معرفی راهکارهایی برای درمان حساسیت فصلی در منزل
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

حساسیت بهاری تنها مختص به فصل بهار نیست، بلکه در بعضی موارد ممکن است از در اوایل ماه اسفند شروع شود و تا اواسط تابستان ادامه پیدا کند! از این رو، امکان آن وجود دارد که حتی زمانی که «بهار» نیست، گرفتگی بینی، خارش، آبریزش بینی، عطسه کردن و اشک آمدن از چشمانتان شروع شود و بیشتر از آنکه فکرش را می‌کنید ادامه پیدا بکند. اما این به این معنی نیست که هیچ راهی برای جلوگیری و درمان آلرژی فصل بهار وجود ندارد. با ما در ادامه این مطلب از وبسایت سبک زندگی همراه باشید تا تنها در چند دقیقه، اطلاعات کاملی در مورد حساسیت فصل بهار از جمله علت وقوع آن و راه‏‌‌‌‌های درمان و جلوگیری از آن به دست بیاورید.

فهرست مطالب 

چه چیزهایی حساسیت فصل بهار را تحریک میکند

چه چیزهایی حساسیت فصل بهار را تحریک میکند

همانگونه که می‏‌دانید، یکی از اصلی‌‏ترین علل بروز حساسیت بهاری، گرده گل‌هاست. با اینکه بعضی گیاهان به کمک حشراتی همچون زنبور گرده‌‌‏افشانی می‏‌کنند، دیگر گلها برای گرده‏‌افشانی از باد کمک می‌‏گیرند. این گرده‏‌هایی که توسط باد در هوا پخش می‌‏شوند اصلی‌‏ترین دلیل بروز آلرژی فصل بهار هستند. در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره حساسیت فصلی به طور کامل بخوانید. 

چه چیزهایی حساسیت فصل بهار را تحریک میکند

یکی دیگر از علل بروز آلرژی بهاری، گرده درختان است. درختان با تولید دانه‏‌های گرده خشک و سبک وزنی که به آسانی با نسیم پخش می‏‌شوند به تحریک حساسیت فصل بهار کمک می‏‌کنند. درختان به طور کل اوایل بهار شروع به گرده افشانی می‏‌کنند، اما احتمال آن وجود دارد که با توجه به آب ‏وهوا و نوع درخت، این زمان کمی جلو و عقب شود.

رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی) یکی از انواع حساسیت‏‌های بهاری است و گفته می‌‏شود گرده تعدادی از درختان هستند که در تحریک این نوع حساسیت بسیار موثر واقع می‏‌شوند. به گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا بعضی از این درختان عبارتند از، درخت بلوط، درخت سرو قرمز غربی، درخت چنار، درخت افرا، درخت نارون، درخت صدر، درخت توس، درخت زیتون، درخت زبان گنجشک، درخت سرو، درخت گردو، درخت گردوی گرمسیری (گردوی آمریکایی) و درخت صنوبر.

این درختان تقریبا در زمان مشخصی از سال شروع به گرده‏‌افشانی می‏‌کنند. اگر به گرده هر کدام از این درختان حساسیت داشته باشید، در زمان گرده‌‏افشانی آنها علائمی همچون عطسه، گرفتگی بینی و خارش چشمان، گوش‏‌ها، بینی و دهان را تجربه می‏‌کنید.

امکان آن وجود دارد که در روزهای بارانی و ابری و یا روزهایی که باد چندانی در هوا جریان ندارد که گرده‌‏ها را جابه جا کند، آلرژی‌تان اندکی بهبود یابد. اما در روزهای گرم و خشک و به خصوص روزهایی که باد تندی در هوا جریان دارد، به احتمال زیاد حساسیتتان وخیم‌‏تر می‏‌شود.

به علاوه، در سال‌هایی که زمستان نسبتا گرمتری دارد، درختان زودتر از موعد شروع به گرده‌‏افشانی می‏‌کنند؛ درنتیجه ممکن است حساسیت بهاری بسیاری از افراد زودتر از موعد شروع شود.

چه چیزهایی حساسیت فصل بهار را تحریک میکند

گرده‌‏افشانی چمنیان (تیره‏ای از گیاهان گلدار که به نام علف شناخته می‌‏شوند) یکی دیگر از عوامل تحریک‏ کننده آلرژی بهاری است. گرده‌‏‏افشانی این گروه از گیاهان در اواسط بهار اتفاق می‌‏افتد. به گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، آن دسته از چمنیان که باعث بروز علائم حساسیت فصل بهار می‏‌شوند عبارتند از، علف باغ، چمن مرتعی، علف دوروا (چایر)، قیاق، چچم و علف دم‏گربه‏ای چمن‏زاری (لوئیچه چمنی).

تغییرات آب ‏وهوایی بروی میزان گرده‌‏افشانی این گیاهان تاثیرگذار است. آب ‏وهوای گرم رشد و باروری گیاه را افزایش می‌‏دهد و هوای بارانی باعث کاهش پخش گرده می‌‏شود. همچنین منطقا گرده‌‏افشانی در روزهای پرباد افزایش می‌‏یابد.

در نهایت، یکی دیگر از علل بروز آلرژی فصل بهار، انواع کپک است. انواع کپک نیز با پخش دانه‌‏هایی به نام اسپور که با هوا از جایی به جای دیگر منتقل می‌‏شوند باعث تحریک آلرژی‏‌ها می‌شوند. این دانه‏‌ها در هوای بیرون از خانه به فراوانی یافت می‏‌شوند از بهار تا پاییز باعث بروز حساسیت‏‌هایی جدی خواهند شد.

از انواع کپکی که در طبیعت یافت می‌‏شود می‌توان آلترناریا (کپک سیاه)، کپک سبز سیاه و هورمودندرون را نام برد. بعضی از انواع کپک در داخل خانه هم رشد می‏‌کنند. افشانکچه و پنی‏سیلیوم مثال‌‏هایی از چنین کپک‌هایی هستند. کپک می‌‏تواند باعث بروز علائمی همچون عطسه، گرفتگی ببینی آبریزش بینی و  خارش و اشک آمدن از چشمان شود.

علائم حساسیت فصل بهار چیست

در بدن بسیاری از افراد، علائم آلرژی زمانی بروز پیدا می‏‌کنند که سیستم ایمنی آنها به موادی به نام آلرژن‏‌ها (همچون گرده گل) که در حالت عادی بی‏‌خطر هستند واکنشی غیرعادی نشان داده و هیستامین ترشح می‏‌کند که منجر به بروز علائمی همچون آبریزش بینی و عطسه می‏‌شود. از رایج‌‏ترین علائم آلرژی بهاری می‌‏توان موارد زیر را نام برد:

علائم حساسیت فصل بهار چیست

 • گرفتگی و آبریزش بینی: آبریزش بینی یکی از رایج‌‏ترین علائم حساسیت بهاری در کودکان و بزرگسالان است. زمانی که آلرژن‏‌ها وارد بینی شما می‌شوند، مخاط بینی متورم شده و باعث ترشح مایع شفافی از عروق خونی کوچک موچود در مجاری بینی می‌‏شوند. برای بهبود آبریزش و گرفتگی بینی، بهتر است آب زیادی بنوشید.
 • عطسه: واکنش بدن به هیستامین ترشح‏ شده باعث متورم شدن بینی و گلو می‏‌شود. زمانی که مخاط این قسمت‏‌ها متورم می‏‌شوند، مغز به شش‏‌ها دستور انقباض می‌‏دهد تا با عطسه کردن، موادی که باعث متورم شدن مخاط شده‏‌اند به بیرون پرتاب شوند. برای بهبود عطسه، از محرک‏‌های آلرژی دوری کنید تا از تورم مخاط بینی و گلو کاسته شده و در نتیجه، میزان عطسه کردنتان کاهش یابد.

علائم حساسیت فصل بهار چیست

 • خارش و ریزش اشک از چشمان: بسیاری از عوامل محرک حساسیت فصل بهار در هوا موجودند و به سادگی وارد چشمانتان می‏‌شوند. به همین علت است که بیشتر از هشتاد درصد افراد مبتلا به حساسیت بهاری خارش و ریزش اشک از چشمان را تجربه می‏‌کنند. برای بهبود سوزش چشمان، صورت خود را شسته و سپس حوله‌‏ای مرطوب و خنک را روی پلک‏‌های‌تان قرار دهید.
 • خارش گلو و بینی: همانگونه که به ان اشاره شد، مخاط گلو و بینی به آلرژن‌ها حساس هستند و پس از تماس با آنها، متورم می‏‌شوند. خارش مجاری بینی یا گلو می‏‌تواند به علت واکنش بیش ‏ازحد بدنتان به هیستامین ترشح‏ شده و یا به علت تخلیه مخاط توسط آبریزش بینی باشد. می‌توانید برای بهبود این خارش از قرص‌‏های مکیدنی مخصوص گلو بهره ببرید.

علائم حساسیت فصل بهار چیست

 • کیپ‏شدن سینوس: زمانی که آلرژی بهاری با علائم تنفسی همچون عطسه و آبریزش بینی همراه باشد، امکان آن وجود دارد که سینوس‏‌ها متورم شده و کیپ شوند. در بسیاری از افراد، این کیپ ‏شدگی با احساس درد در پیشانی، اطراف بینی، فک بالایی و دندان‌ها، یا میان و زیر چشمان همراه است و ممکن است تنفس از بینی را دشوار کند.

راه‏های جلوگیری از حساسیت بهاری چیست

بهترین راه جلوگیری از بروز حساسیت فصل بهار، جلوگیری از استنشاق محرک‏‌های آلرژی یعنی گرده گلها، درختان و چمنیان و همچنین اسپورهای کپک است. برای این منظور، می‌‏توانید:

 • زمان اوج گرده‌‏افشانی در خانه بمانید و فعالیت‏‌هایی که نیازمند خروج از خانه هستند را به حداقل برسانید (به خصوص صبح‏‌ها).

راه‏های جلوگیری از حساسیت بهاری چیست

 • هنگام چمن زنی و باغبانی از ماسک استفاده کنید.
 • اگر باغ یا حیاط دارید، قد چمن را کوتاه نگه دارید.

راه‏های جلوگیری از حساسیت بهاری چیست

 • تا جای ممکن پنجره‏‌ها را بسته نگه داشته و در خانه از فیلترهای مخصوص حساسیت استفاده کنید.
 • از چوب‌های کهنه و کپ‌ک‏زده دوری کنید.

راه‏های جلوگیری از حساسیت بهاری چیست

 • موهای خود را روزانه بشورید تا گرده‌‏های چسبیده به آن را از بین ببرید.
 • روتشکی و لحاف خواب خود را هفته‌‏ای یکبار بشویید.

cloths dryer

 • به جای خشک کردن لباسهای‌تان روی بند رخت و بیرون از خانه، از خشک‏ کن استفاده کنید.
 • لباس‏‌های بیرونی خود را به محض ورود به خانه عوض کرده و بشویید.

راه‏های جلوگیری از حساسیت بهاری چیست

 • در بیرون از خانه برای به حداقل رساندن تماس گرده گل با بدنتان، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • حداقل هفته‌‏ای یک بار خانه خود را جارو کنید و هنگام جارو کردن، ماسک بزنید.

برای تشخیص و درمان آلرژی فصل بهار چه اقداماتی باید انجام داد

برای تشخیص و درمان آلرژی فصل بهار چه اقداماتی باید انجام داد

برای تشخیص حساسیت فصل بهار ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید. در صورت نیاز پزشک عمومی شما را به یک متخصص آلرژی معرفی می‌کند. ممکن است که متخصص آلرژی از شما تست آلرژی پوست بگیرد. در این تست، متخصص برای چک کردن اینکه به چه موادی حساسیت دارید یا سوراخ کوچکی روی پوست شما ایجاد کرده و مقدار اندکی از آلرژن‌‏ها را روی پوست قرا می‌‏دهد و یا محلول رقیق‏ شده‌‏ای از آلرژن‌‏ها را به پوست بازو یا پشتتان تزریق می‏‌کند. اگر به هر کدام از این مواد حساسیت داشته باشید، تورم قرمز رنگ کوچکی روی پوستتان ایجاد می‌‏شود. بعضی وقت‌ها هم ممکن است متخصص آلرژی از شما آزمایش خون بگیرد.

داروهای زیادی برای بهبود و درمان علائم آلرژی بهاری وجود دارد. بعضی از این داروها عبارتند از:

برای تشخیص و درمان آلرژی فصل بهار چه اقداماتی باید انجام داد

 • آنتی‌‏هیستامین‌‏ها: آنتی‏ هیستامین‏ ها با کاهش میزان هیستامین در بدن باعث کاهش عطسه، آبریزش بینی و خارش می‌‏شوند.
 • داروهای ضداحتقان: این داروهای با انقباض عروق خونی موجود در مجاری بینی باعث بهبود تورم و گرفتگی بینی می‏‌شوند.
 • داروهای ترکیبی ضداحتقان/آنتی‏‌هیستامین: همانگونه که از اسمشان پیداست، این داروها تاثیرات داروهای ضداحتقان و آنتی‏‌هیستامین را همزمان دارند.

برای تشخیص و درمان آلرژی فصل بهار چه اقداماتی باید انجام داد

 • اسپری‏‌های بینی ضد احتقان: این اسپری‌ها، همانند قرص‌‏های ضداحتقان، به بهبود گرفتگی بینی کمک می‌کند. این اسپری‏‌ها در بازکردن مجاری بینی از قرص‌‏های ضداحتقان بهتر عمل کرده و عوارض جانبی آنها را نیز ندارند.
 • اسپری‏های بینی استروئیدی: این اسپری‌‏ها معمولا اولین انتخاب بیماران هستند و التهاب را کاهش می‌‏دهند. البته تنها سه نوع از این اسپری‌‏ها یعنی بودزوناید، فلوتیکازون و تریامسینولون بدون نسخه پزشک به فروش می‏‌رسند. همچنین اسپری بینی کرومولین سدیم می‌‏تواند با جلوگیری از ترشح هیستامین از وقوع رینیت آلرژیک جلوگیری کند.
 • قرص‌‏های گیرنده‌های لکوترین: این داروها با جلوگیری از فعالیت بعضی مواد شیمیایی بدن که در واکنش‌‏های آلرژیک موثر واقع می‏‌شوند به درمان علائم آلرژی کمک می‏‌کنند.
 • قطره‏‌های چشمی: قطره‏‌های چشمی همچون کتوتیفن بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می‌‏رسند و در درمان سوزش و ریزش اشک از چشمان موثر واقع می‌شوند.

برای تشخیص و درمان آلرژی فصل بهار چه اقداماتی باید انجام داد

با وجود اینکه تمامی داروهای نام‏ برده شده بدون نسخه هم به فروش می‌رسند، بهتر است برای اینکه مطمئن شوید از داروی مناسبی استفاده می‏‌کنید با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه، اگر آلرژیتان زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و یا منجر به سردرهای شدید، عفونت، مشکل در تنفس و یا سرفه‏‌های مکرر شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بعضی از آنتی‏ هیستامین‏‌ها ممکن است شما را خواب آلود کنند. از این رو هنگام مصرف آنها در طول روز، احتیاط‌های لازمه را انجام دهید. البته انواع غیرخواب‏‌ آور آنها هم موجودند. اگر احساس می‏‌کنید برای درمان علائم آلرژی خود باید بیشتر از ۳-۴ روز از این داروها استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است، درصورتی که این داروها بروی علائم حساسیتتان تاثیری نداشته باشد، پزشک متخصص آمپول‏‌های تزریقی مخصوص آلرژی، اسپری‏‌های بینی استروئیدی خاص یا قرص‌‏‏های زیرزبانی ایمنی‏درمانی برای شما تجویز کند.

ایمنی‏درمانی، روش درمانی طولانی ‏مدتی است که به درمان قطعی آلرژی بهاری کمک می‏‌کند. پزشکان به افرادی که نمی‌توانند به علت عوارض جانبی آنها از قرص‏‌های گفته شده استفاده کنند و یا از آنها اسنفاده کرده‌‏اند اما نتیجه‏‌ای دریافت نکرده‌اند ایمنی درمانی را پیشنهاد می‏‌کنند.

دو نوع ایمنی‏درمانی وجود دارد؛ نوعی از آن تزریقی است و نوع دیگر آن از قرص‏‌های زیر زبانی استفاده می‏‌کند. در نوع تزریقی آن برای مدت۳ تا ۵ سال دوز اندکی از آلرژن به بدن تزریق می‌‏شود و با گذر زمان دوز آن بالا می‏‌رود تا مقاومت بدن نسبت به ان آلرژن خاص را بالا ببرد.

از قرص‏‌های زیرزبانی می‌توان تنها برای تعداد محدودی از آلرژی‌‏ها استفاده کرد. در این نوع درمان، برای حدود ۳ سال فرد از این قرص‌‏های زیر زبانی استفاده می‏‌کند. می‌‏توان مصرف این قرص‌‏ها را چند ماه قبل از شروع بهار آغاز کرد.

نسبت به دیگر راه‏‌های درمان آلرژی، این درمان علائم حساسیت بهاری شما را برای مدت طولانی‌‏تری بهبود می‌بخشد. با وجود اینکه این درمان برای بعضی از افراد موثر واقع نمی‌‏شود، اما در گروهی دیگر از افراد باعث رفع علائم آلرژی حتی برای چند سال می‌‏شود.

آیا برای آلرژی بهاری درمان خانگی و گیاهی نیز وجود دارد

آیا برای آلرژی بهاری درمان خانگی و گیاهی نیز وجود دارد

شستشو بینی و تخلیه ‏کردن سینوس‌‏ها با سرم نمکی یا ترکیبی از آب گرم، یک ‏چهارم قاشق چای‏‌خوری نمک و یک ‏چهارم قاشق چای‌‏خوری جوش شیرین یکی از موثرترین روش‌‏های خانگی مقابله با حساسیت فصل بهار است.

این کار با شستن مخاط اضافی از مجاری بینی در بهبود گرفتگی بینی موثر واقع شده و با تخلیه آلرژن‌‏ها از سینوس‌‏ها و مجاری بینی باعث بهبود آلرژی می‌‏شود. برای اینکار می‌توانید از سرنگ (حواستان باشد که با شدت زیادی پیستون را فشار ندهید) یا قوری نتی استفاده کنید. آب گرمی که در این ترکیب می‏‌شود باید جوشیده، استریل یا مقطر باشد.

آیا برای آلرژی بهاری درمان خانگی و گیاهی نیز وجود دارد

بخور گرفتن یکی دیگر از روش‏‌های خانگی درمان حساسیت بهاری است که با بازکردن مجاری بینی، به بهبود علائم آلرژی کمک می‌کند. برای اینکار، کاسه‏‌ای آب جوش را روی میز قرار دهید. سپس سر خود را بالای کاسه گرفته، سر خود و کاسه را با حوله‏ای بپوشانید و بخار آب را استنشاق کنید.

گفته می‏شود گیاه باباآدم جنگلی (سایبان) نیز می‌‏تواند در درمان علائم آلرژی‏‌های فصلی موثر باشد. طبق تحقیقات انجام شده گیاه باباآدم جنگلی، به خصوص عصاره‌‏ای به نام Ze 339 که از آن گرفته می‌‏شود، در درمان علائم آلرژی به خوبی آنتی‏ هیستامین‌‏ها عمل می‏‌کند.

به عقیده بعضی، فلاونول کوئرستین که در بسیاری از میوه‌‏ها، سبزیجات، برگ‏ها و دانه‏‌ها (برای مثال پیاز، سیب و چای سیاه) یافت می‌‏شود در جلوگیری از ترشح هیستامین موثر واقع می‏‌شوند.

سخن پایانی 

حساسیت فصل بهار، آلرژی رایجی است که سالیانه افراد بسیاری را درگیر کرده و کیفیت زندگی روزانه آنها را تحت تاثیر قرار می‌‏دهد. این آلرژی مختص فصل بهار نیست و توسط گرده‌‏افشانی گیاهان تحریک می‌‏شود. اما جای نگرانی نیست، چرا که با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه و بهره‏‌گیری از چندین داروی ساده و درمان‏‌های خانگی می‌‏تواند آلرژی بهاری را کنترل کرده و یا حتی درمان کرد. در نظر داشته باشید که اگر درمان‏‌های ساده نتیجه‌‏ای نداشتند، بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و به تشخیص آلرژی و درمان تخصصی آن اقدام کنید.

نظرات کاربران