search

درمان و بیماری

row view buttoncolumn view button
پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل - آشنایی با دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا
چهارشنبه, 05 آذر 1399, 23:27 | گوناگون
پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل - آشنایی با دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا

به هر دلیلی که مجبور به ترک منزل می‌شوید، راه‌های پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل را نباید فراموش کنید. چه برای خرید از نزدیک‌ترین فروشگاه نزدیک منزلتان از خانه خارج شوید، چه مجبور باشید که به اداره یا محل کارتان بروید باید نکات ایمنی مقابله با کرونا در محل کار را رعایت کنید. رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا از لحظه خروج از منزل آغاز شده که شامل پوشیدن ماسک دستکش و نکات مراقبتی هنگام استفاده از سایل نقلیه می‌شود. بنابراین، این مطلب را بخوانید و پروتکل پیشگیری از کرونا خارج از منزل را به خوبی به خاطر بسپارید.

رژیم غذایی پرکاری تیروئید
چهارشنبه, 05 آذر 1399, 22:59 | رژیم غذایی
رژیم غذایی پرکاری تیروئید

اختلالات تیروئیدی در افراد یکی از مشکلات سلامتی شایع در دنیا است. این اختلالات اغلب ژنتیکی بوده و خوشبختانه با دارو، رادیوتراپی یا جراحی قابل درمان است. تیروئید پرکار علاوه بر دارو، به یک رژیم غذایی مناسب برای درمان نیاز دارد. رژیم غذایی که بر مبنای علمی باشد و محتاطانه پیگری شود، برای درمان تیروئید پرکار الزامی است. در این مطلب می‌توانید درباره رژیم غذایی پرکاری تیروئید بیشتر بخوانید.

زخم معده کودکان - همه چیز پیرامون علل و علائم زخم معده در کودکان
سه شنبه, 04 آذر 1399, 20:45 | درمان و بیماری
زخم معده کودکان - همه چیز پیرامون علل و علائم زخم معده در کودکان

ناراحتی‌های معده از جمله بیماری‌های بسیار شایعی است که اگر درمان نشوند ممکن است آسیب‌های جدی به بیمار وارد کنند. یکی از این بیماری‌ها زخم معده است. اگرچه زخم معده در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما ممکن است کودکان نیز به این بیماری دچار شوند. با وجود این، زخم معده کودکان کمتر شایع است. در این مقاله می‌توانید درباره زخم معده کودکان، علل و نشانه‌های آن بیشتر بخوانید.

معرفی انواع روش‌های درمانی برای مقابله با سرطان روده بزرگ
یکشنبه, 02 آذر 1399, 16:33 | درمان و بیماری
معرفی انواع روش‌های درمانی برای مقابله با سرطان روده بزرگ

سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ، به رشد تومور در قسمت انتهایی دستگاه گوارش گفته می‌شود. اگرچه تشخیص این سرطان دشوار است، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توان این بیماری ‌را -حداقل در مراحل اولیه- شناسایی کرد. ما در این مطلب به روش‌های تشخیص و درمان سرطان کولورکتال پرداخته‌ایم.

درمان گیاهی دیابت - آیا امکان درمان دیابت در طب سنتی وجود دارد
یکشنبه, 02 آذر 1399, 10:06 | درمان و بیماری
درمان گیاهی دیابت - آیا امکان درمان دیابت در طب سنتی وجود دارد

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات دنیای امروز این است که آیا می‌توان با استفاده از گیاهان طبیعی و طب سنتی  اقدام به درمان بیماری‌ها کرد؟ این درمان‌ها تا چه حد موثر بوده و آیا می‌توانند جایگزین درمان‌های دارویی شوند؟ این موضوع به خصوص برای بیمارانی که مجبور هستند سالیان زیاد به مصرف دارو پرداخته و با عوارض آن دست و پنجه نرم کنند، مهم است. یکی از این بیماری‌های مزمن دیابت است که هرساله تعداد زیادی از مردم جهان را درگیر خود می‌کند. متاسفانه تا امروز هیچگونه درمان قطعی برای از بین بردن دیابت پیدا نشده و افراد مجبور هستند با اصلاح سبک زندگی و مصرف دارو با آن زندگی کنند. این موضوع که آیا درمان گیاهی دیابت وجود دارد یا خیر همواره مورد سوال بیماران درگیر با دیابت است. در این مقاله قصد داریم درباره درمان گیاهی دیابت و واقعیت‌های آن صحبت کنیم.

بیماری آسم - راهنمای کامل شناخت انواع آسم
شنبه, 01 آذر 1399, 21:47 | درمان و بیماری
بیماری آسم - راهنمای کامل شناخت انواع آسم

بیماری آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی است که سالانه افراد زیادی را درگیر می‌کند. برای درمان این بیماری باید ابتدا با تعریف و انواع آن آشنا شویم. آگاهی از عواملی که سبب بروز بیماری آسم شده است یا عواملی که موجب تحریک آن می‌شوند، نقش حیاتی در درمان این بیماری دارند. البته باید دقت شود تشخیص این بیماری و علائم آن باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد. یکی از مشکلات و معضلاتی که افراد مبتلا به بیماری آسم درگیر آن هستند، حمله آسم است که در این متن به آن می‌پردازیم. در این مقاله قصد داریم شما را با این بیماری آشنا کرده و عواملی که موجب تشدید آن می‌شود را به اختصار توضیح دهیم.

پرکاری تیروئید - روش‌های درمان تیروئید پرکار و نکات پزشکی مرتبط با آن
شنبه, 01 آذر 1399, 14:01 | درمان و بیماری
پرکاری تیروئید - روش‌های درمان تیروئید پرکار و نکات پزشکی مرتبط با آن

زمانی که غده تیروئید مقادیر بسیار زیادی هورمون تیروکسین تولید می‌کند پرکاری تیروئید اتفاق می‌افتد و فرد با نشانه‌هایی همچون کاهش وزن، تعریق زیاد، بی‌قراری و چشم‌های برجسته رو‌به‌رو می‌شود. همچنین، افسردگی نیز از علائم بارز تیروئید پرکار است. با وجود این، پزشک برای تشخیص بیماری، انجام آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را توصیه می‌کند تا علاوه بر تشخیص دقیق و بررسی تیروئید سمی، درمان مناسب را پیشنهاد دهد. در این مقاله درباره پرکاری تیروئید، دلایل، علائم، روش‌های درمان و همچنین نکات قبل از آزمایش تیروئید نکاتی نکاتی را ارائه خواهیم داد.

خالهای سرطانی - چه نوع خال هایی خطرناک هستند
چهارشنبه, 28 آبان 1399, 23:49 | درمان و بیماری
خالهای سرطانی - چه نوع خال هایی خطرناک هستند

ملانوم نوع خاصی از سرطان پوست است که در سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت آغاز می‌شود. ملانوسیت‌ها وظیفه تولید ماده‌ای به نام ملانین را برعهده دارند که به پوست شما رنگ می‌دهد. ملانوم با ایجاد و رشد خالهای سرطانی در سطح پوست خود را نشان می‌دهد.

پایین آوردن تب کودک - معرفی چند روش ساده برای پایین آوردن تب کودکان
دوشنبه, 26 آبان 1399, 19:58 | درمان و بیماری
پایین آوردن تب کودک - معرفی چند روش ساده برای پایین آوردن تب کودکان

به دلایل مختلف، بدن تب می‌کند که در صورت تب بالا، باید فورا به پزشک مراجعه کرده و یا با انجام اقداماتی به دنبال پایین آوردن تب بود. در همین حال، از آنجایی که کودک نمی‌تواند به خوبی از خود مراقبت کند، توجه به بیماری او به خصوص تب از اهمیت زیادی برخوردار است تا با پایین آوردن تب در کودکان از بروز تشنج و عوارض تب در کودک جلوگیری شود. در این مطلب می‌خوانید که چه راه‌کارهایی در پایین آوردن تب کودک موثر هستند.

پیشگیری از سرطان پوست با چند راهکار ساده
یکشنبه, 25 آبان 1399, 22:16 | درمان و بیماری
پیشگیری از سرطان پوست با چند راهکار ساده

سرطان پوست شامل رشد غیر طبیعی سلول‌های پوستی است که در گذر زمان به توده تبدیل شده و قابلیت ایجاد عوارض پوستی دارند. علت‌های اصلی ایجاد سرطان پوست قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و تماس محافظت نشده با مواد شیمیایی است. البته باید بدانید که با اتخاذ تدابیری می‌توان اقدام به پیشگیری از سرطان پوست کرد که در ادامه این مقاله به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی دش - کامل‌ترین راهنمای رژیم غذایی DASH
یکشنبه, 25 آبان 1399, 16:49 | رژیم غذایی
رژیم غذایی دش - کامل‌ترین راهنمای رژیم غذایی DASH

امروزه فشار خون بالا بیماری بسیار متداولی میان مردم است که هنگام ابتلا به آن، نیروی اضافه بر سازمان وارد شده به دیواره رگ‌ها آنقدر زیاد است که در گذر زمان منجر به عارضه‏‌های دیگری همچون بیماری‌‏های قلبی می‏‌شود. اما نگران نباشید، زیرا که در ادامه مطلب ما رژیمی را به شما پیشنهاد می‌‏کنیم که می‌‏تواند تنها طی ۲ هفته فشار خونتان را چند درجه پایین بیاورد. پایبندی به این رژیم در گذر زمان می‏‌تواند از فشار خون سیستولیک ۸ تا ۱۴ درجه بکاهد که تاثیر به سزایی در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‏‌های قلبی دارد. نام این رژیم جادویی، رژیم غذایی دَش است. اگر کنجکاوید جزییات این رژیم غذایی و فواید آن برای سلامتی را بدانید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی دیابت نوع یک
شنبه, 24 آبان 1399, 20:44 | درمان و بیماری
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی دیابت نوع یک

به دلیل عدم ساخت انسولین در بدن بیماران دیابت نوع یک، آن‌ها مجبور به تزریق روزانه این هورمون به خود هستند. میزان انسولین دریافتی در طول روز ارتباط مستقیمی با سطح قند خون دارد. از طرفی خود قند خون با غذایی که در طول روز می‌خورید تغییر می‌کند. پس در نتیحه رژیم غذایی دیابت نوع یک برای مدیریت و کنترل دیابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله می‌توانید درباره رژیم غذایی دیابت نوع ۱ بیشتر بخوانید.

نکاتی مهم درباره تشخیص و درمان دیابت نوع یک
چهارشنبه, 21 آبان 1399, 23:47 | درمان و بیماری
نکاتی مهم درباره تشخیص و درمان دیابت نوع یک

اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید حتما فردی را خواهید دید که به بیماری دیابت مبتلا است. دیابت هفتیمن علت اصلی مرگ و میر در جهان است. با این حال این بیماری کاملا قابل کنترل است و اگر مراقب سبک زندگی خود باشیم، به راحتی می‌توانیم با آن کنار بیاییم. همانطور که می‌دانید دیابت به طور کلی دارای دو نوع است. در این مقاله قصد داریم درباره دیابت نوع یک و راه‌های درمان و کنترل آن صحبت کنیم.

علت تب و روش پایین آوردن تب بزرگسالان
چهارشنبه, 21 آبان 1399, 00:02 | درمان و بیماری
علت تب و روش پایین آوردن تب بزرگسالان

هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنیم معمولا یکی از اولین گام‌های معاینات پزشکی برای سنجش سلامتی، اندازه‌گیری دمای بدن است. تب یا بالا رفتن درجه حرارت بدن می‌تواند نشانگر وجود مشکل یا عفونت در بخشی از بدن باشد، اما هر تبی نگران‌کننده نیست. در این مطلب با بررسی علت تب و آشنایی با علائم عادی و نگران کننده، روش‌های پایین آوردن تب بزرگسالان و درمان خانگی آن را به شما خواهیم گفت.

کیست آندومتریوز و بارداری - آیا امکان بارداری با وجود کیست آندومتریوما وجود دارد
سه شنبه, 20 آبان 1399, 19:40 | درمان و بیماری
کیست آندومتریوز و بارداری - آیا امکان بارداری با وجود کیست آندومتریوما وجود دارد

اگر آندومتریوز دارید، احتمالا این پرسش‌ها را از خود کرده‌اید که آیا با وجود آندومتریوز می‌ توان بارداری شد؟ یا اینکه ایا اندومتریوز در بارداری خطرناک است؟ آندومتریوز ممکن است بارداری را به تاخیر بیندازد و حتی برخی از زنانی که کیست آندومتریوز دارند، اعلام کرده‌اند که در ماه‌های اولیه بارداری درد شدیدی را تجربه کرده‌اند. در واقع، آندومتریوز لزوما باعث ناباروری نمی‌شود، اما ممکن است در بارداری مشکلاتی را ایجاد کند. در این مطلب می‌توانید درباره کیست آندومتریوز و بارداری بیشتر بخوانید.

مراقبت از بیمار کرونایی - نکات مهم درباره پروتکل نگهداری از بیمار کرونایی در منزل
یکشنبه, 18 آبان 1399, 14:25 | درمان و بیماری
مراقبت از بیمار کرونایی - نکات مهم درباره پروتکل نگهداری از بیمار کرونایی در منزل

با گسترش بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در ایران، نگرانی‌ها از ابتلای همه افراد جامعه و حتی ابتلای مجدد بیماران افزایش یافته است. این در حالیست که متاسفانه امکانات پزشکی و درمانی جوابگوی نیاز شرایط فعلی نیست. به همین دلیل کادر درمانی توصیه می‌کند که اگر علائم خفیفی دارید دو هفته تا یک ماه در قرنطینه خانگی بمانید و از رفتن به مراکز درمانی خودداری کنید. تنها در شرایط حاد بیماری بهرای بستری شدن به بیمارستان بروید تا تحت نظارت قرار بگیرید. اما، نگهداری از بیماران کرونایی نکاتی دارد که عدم رعایت آن ممکن است جان شما و اطرافیان را به خطر بیاندازد. بنابراین این مطلب را تا انتها بخوانید و با اصول مراقبت از بیمار کرونایی در منزل و پروتکل‌های نگهداری از بیماران کرونایی آشنا شوید.

کیست آندومتریوز چیست و درباره آن چه می‌دانید؟
شنبه, 17 آبان 1399, 22:54 | درمان و بیماری
کیست آندومتریوز چیست و درباره آن چه می‌دانید؟

آندومتریوز یکی از اختلالات مربوط به دستگاه تناسلی زنان است که موجب ایجاد عوارضی مثل درد، خونریزی، بهم ریختگی چرخه قاعدگی و ایجاد مشکلاتی در بارداری می‌شود. علت به وجود آمدن این عارضه هنوز مشخص نیست و درمان خاصی هم ندارد اما می‌توان با عمل به دستورات پزشک و مصرف به موقع دارو، عوارض آن را تا حد زیادی کنترل نمود. در این مقاله به بررسی کیست آندومتریوز و روش‌های درمان و کاهش علائم آن خواهیم پرداخت.

بایدها و نبایدهای رژیم دیابت بارداری
چهارشنبه, 14 آبان 1399, 22:02 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم دیابت بارداری

دیابت بارداری عارضه‌ای است که در سال‌های اخیر و با توجه به تغییر سبک زندگی بیشتر و بیشتر شاهد وقوع آن هستیم. این بیماری که به نوعی گذرا و مخصوص دوران بارداری است به راحتی قابل درمان و کنترل بوده و جای نگرانی خاصی ندارد. پیروی از یک رژیم دیابت بارداری اصولی و درست اولین و بهترین روش درمانی برای دیابت بارداری است. به ندرت پیش می‌آید که فرد در کنار رژیم غذایی نیاز به دارو درمانی نیز داشته باشد. در این مقاله به بررسی اصول و قواعدی که باید در رژیم دیابت بارداری به آن توجه داشته باشید، پرداخته‌ایم.

بیماری نقرس پا و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید
جمعه, 02 آبان 1399, 17:25 | درمان و بیماری
بیماری نقرس پا و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید

بیماری نقرس پا یک اصطلاح کلی برای شرایط گوناگونی است که به علت تولید کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل ایجاد می‌شود. اسیداوریک رسوب پروتئین‌هایی مواد غذایی در بدن است. کریستال‌سازی این ماده باعث درد شدید، تورم و سفتی در مفاصل می‌شود. شایع‌ترین حالت بیماری نقرس، تورم و درد شدید در انگشت شست پا است.

بیماری آسم و کرونا چه علائم مشترکی دارند؟
سه شنبه, 29 مهر 1399, 22:39 | تازه‌‌های پزشکی
بیماری آسم و کرونا چه علائم مشترکی دارند؟

ویروس کرونا به یکی از بزرگترین چالش‌هایی تبدیل شده است که مردم در سراسر دنیا با آن روبه‌رو هستند. از سال گذشته که این ویروس در یکی از شهرهای چین شیوع پیدا کرد، کسی این احتمال را نمی‌داد که کرونا به دیگر کشور‌های دنیا راه پیدا کند. این روزها دیگر جایی نیست این ویروس منحوس به آن راه پیدا نکرده باشد. بسیاری از مردم هستند که از ابتلا به کووید-۱۹ وحشت دارند، به خصوص افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم یا دیابت مبتلا هستند. اگر شما هم به بیماری آسم مبتلا هستید و ابتدا به ویروس کرونا به یکی از ترس‌های شما تبدیل شده است، در این مطلب شما را بیشتر با ارتباط بیماری آسم و کرونا و تفاوت‌ها و شباهت‌ها و نکات مرتبط با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

گام‌هایی موثر در پیشگیری و درمان قطعی زخم پای دیابتی
چهارشنبه, 23 مهر 1399, 22:15 | درمان و بیماری
گام‌هایی موثر در پیشگیری و درمان قطعی زخم پای دیابتی

یکی از عوارض خطرناک بیماری دیابت که در بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، مشاهده می‌شود زخم پا است. در این عارضه به دلیل سطح قند خون بالا و عدم گردش مناسب خون در پاها زخم‌هایی ایجاد می‌شوند که التیام نمی‌یابند. در صورت عدم درمان به موقع و از بین نبردن عفونت، این زخم ممکن است به قطع عضو و یا حتی مرگ منجر شود. نکته جالت توجه اینجاست که پیشگیری از زخم پای دیابتی بسیار آسان است. با مطالعه این مقاله با این عارضه ناشی از دیابت بیشتر آشنا شده و راه‌های درمان و پیشگیری از آن را خواهید آموخت.

۷ نکته مهم درباره پیشگیری از سرطان رحم
یکشنبه, 20 مهر 1399, 14:34 | درمان و بیماری
۷ نکته مهم درباره پیشگیری از سرطان رحم

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع شده و با حرکت ممکن است ارگان‌های دیگر بدن را نیز درگیر کند. دهانه رحم استوانه تو خالی است که قسمت تحتانی رحم را به واژن وصل می‌کند. این نوع سرطان بیشتر در سلول‌های سطح ناحیه دهانه اتفاق می‌افتد. در دوره‌ای این سرطان از علل اصلی مرگ و میر در میان زنان بود اما امروزه با روش‌های پیشگیری از سرطان رحم به میزان زیادی امکان عدم ابتلا و کنترل آن وجود دارد. برای اطلاع بیشتر پیرامون پیشگیری از سرطان رحم، این مطلب را تا انتها بخوانید.

بیماری دیابت چیست و از انواع دیابت چه می‌دانید؟
شنبه, 19 مهر 1399, 23:06 | درمان و بیماری
بیماری دیابت چیست و از انواع دیابت چه می‌دانید؟

حتما شما هم شنیده‌اید که به دیابت بیماری خاموش گفته می‌شود. متاسفانه باید بدانید که این نام‌گذاری کاملا درست است. این بیماری بدون نشانه‌های خاص و قابل تشخیصی در بدن رشد کرده و به مرور زمان وضع را بدتر می‌کند تا وقتی که زمینه ایجاد بیماری‌های دیگر را فراهم کرده و صدمات جبران ناپذیری به بدن بزند. البته راه‌های تشخیص بیماری دیابت بسیار ساده است که بسته به نوع دیابتی که به آن مبتلا هستید متفاوت خواهد بود. با ما در این مقاله همراه شوید تا انواع دیابت را شناخته و راه‌ها تشخیص آن را بدانید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی عمل کیسه صفرا
چهارشنبه, 16 مهر 1399, 15:57 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی عمل کیسه صفرا

یکی از عوارض مهم جراحی کیسه صفرا اضافه وزن است. هر چند کبد برخی از مسئولیت‌های کیسه صفرا در بدن را انجام می‌دهد اما لازم است در دوران نقاهت پس از برداشتن کیسه صفرا رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشکان کاملا رعایت شود. در این رژیم غذایی توصیه اول مصرف مایعات است و پس از آن باید اندک اندک غذای جامد وارد سبد غذایی فرد شود که آن هم شرایط خاص خود را دارد و باید از غذاهای چرب و برخی محصولات لبنی و پروتئینی پرهیز کرد. این مقاله به شکل کامل رژیم غذایی عمل کیسه صفرا بررسی کرده است.

نکاتی مهم و ضروری درباره شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا
دوشنبه, 14 مهر 1399, 13:19 | درمان و بیماری
نکاتی مهم و ضروری درباره شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا

بیماری آنفلوآنزا همه ساله با فرارسیدن فصول پاییز و زمستان اوج گرفته و گروه‌های حساس به این بیماری را تهدید می‌کند. اما امسال باوجود همه‌گیری ویروس کرونا شرایط کمی متفاوت‌تر است. از آنجایی که شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا در بسیاری از جهات نزدیک است در این مقاله نگاهی با جزئیات بیشتر به این موضوع انداخته‌ایم و درباره راه‌های درمان و پیشگیری از آن‌ها صحبت کردیم.

درمان پوکی استخوان + معرفی چند تمرین ورزشی
یکشنبه, 13 مهر 1399, 18:31 | درمان و بیماری
درمان پوکی استخوان + معرفی چند تمرین ورزشی

پوکی استخوان شرایطی است که در آن استخوان‌­های شما قبل از جایگزین شدن با سلول­‌های جدید استخوان، می­‌شکنند. درمان پوکی استخوان هم شامل رعایت رژیم غذایی خاص و تغییر سبک زندگی می‌­شود هم شامل درمان دارویی. در این میان، پیشگیری دارویی برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان یک راهکار موثر است. این درحالیست که درمان پوکی استخوان با ورزش نیز می‌تواند همراه با مصرف دارو موثرتر باشد. برای شناخت بیشتر از انواع روش‌های درمانی پوکی استخوان این مطلب را بخوانید.

بیماری پوکی استخوان چیست
یکشنبه, 13 مهر 1399, 18:24 | درمان و بیماری
بیماری پوکی استخوان چیست

بیماری پوکی استخوان از بیماری‌های شایع است که افراد را در سنین بالا مبتلا می‌کند. این بیماری زمانی نشانه‌های خود را نشان می‌دهد که فرد به این بیماری مبتلا شده و در نتیجه درمان پوکی استخوان را دشوار می‌کند. پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان با تغذیه سالم و ورزش کردن می‌تواند گام‌هایی موثر برای مقابله با این بیماری خاموش باشد. در این مقاله درباره پوکی استخوان و روش‌های پیشگیری از این بیماری را بیشتر بخوانید.

نکاتی مهم پیرامون رژیم غذایی زخم معده که باید بدانید
شنبه, 12 مهر 1399, 21:10 | رژیم غذایی
نکاتی مهم پیرامون رژیم غذایی زخم معده که باید بدانید

رژیم غذایی زخم معده یکی از راه‌های مناسب برای کنترل و درمان زخم معده محسوب می‌شود. اگرچه زخم معده معمولا به دلیل وجود باکتری رخ می‌دهد، اما با رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توان تا حد زیادی روند درمان را تسریع کرد. به خصوص پرهیز غذایی زخم معده از نکات مهم برای مقابله با ناراحتی‌های معده است. در این مقاله می‌توانید درباره بایدها و نبایدهای تغذیه مناسب برای زخم معده بیشتر بخوانید.

زخم معده چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
شنبه, 12 مهر 1399, 21:05 | درمان و بیماری
زخم معده چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

زخم معده از جمله ناراحتی‌های معده است که سیستم گوارش و تغذیه افراد را با مشکلات جدی رو به رو می‌کند. اگر شما هم از ناراحتی های معده و درد معده رنج می‌برید، پیش از هر اقدامی لازم است که بدانید آیا به زخم معده دچار شده‌اید یا خیر؟ سپس درمان مناسب را انتخاب کنید. در این مطلب می‌توانید درباره بیماری زخم معده، راه‌های تشخیص و درمان آن بیشتر بخوانید.

علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید
جمعه, 11 مهر 1399, 21:58 | درمان و بیماری
علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید

علائم جدید ویروس کرونا نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده است. در شرایطی که هنوز ابعاد مختلف این ویروس بر همگان آشکار نیست، شنیده‌ها حاکی از نسل جدید ویروس کروناست که ممکن است ابعاد ناشناخته‌ای از این ویروس عفونی را آشکار کند. در این مقاله به مرور نشانه‌های جدید ویروس کرونا می‌پردازیم. فراموش نکنید که در صورت داشتن هرگونه نشانه‌ای، نکات مراقبتی را رعایت کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از سرطان سینه
جمعه, 11 مهر 1399, 21:35 | درمان و بیماری
پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه یا سرطان پستان یکی از شایع‌ترین انواع سرطان به خصوص در میان زنان است. سابقه خانوادگی، سابقه ابتلا به توده‌های سینه و یا توده‌های سرطانی و همچنین کم تحرکی و تغذیه ناسالم ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. فرقی نمی‌کند که جزو گروهای پرخطر ابتلا به سرطان سینه هستید (افرادی که اقوام درجه یک آنها به سرطان سینه مبتلا شده‌اند) یا خیر؛ باید نکات پیشگیری از سرطان سینه را عایت کنید. داشتن سبک زندگی سالم با انجام فعالیت‌های ورزشی و پیروی از تغذیه سالم، در کنار انجام معاینه و چکاپ می‌تواند از جمله اقدامات موثر در زمینه پیشگیری از سرطان پستان باشد. این مطلب را بخوانید و نکات آن را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که آگاهی درباره چگونگی پیشگیری از سرطان سینه، اطلاع‌رسانی جمعی را می‌طلبد. پس با خواندن و ارسال این مطلب با دوستانتان ما را در این مسیر یاری کنید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون
دوشنبه, 07 مهر 1399, 17:09 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون

رژیم غذایی غلظت خون یکی از رژیم‌های موثر در از بین بردن غلظت خون است که در نهایت می‌تواند شما را از بیماری‌های قلبی و عروقی نجات داده و به سلامتی بدن کمک زیادی کند. غذاها، سبزیجات، میوه‌ها و خوراکی‌های زیادی هستند که می‌توانند خون را تصفیه کنند و حالت رقیقی به خون بدن بدهند که گردش خون به درستی انجام شود و خون سالم و تمیزی داشته باشید. باید بدانید که غلظت خون عوارض زیادی دارد. پس در صورتی که غلظت خون دارید سعی کنید که با استفاده از رژیم غذایی مناسب برای غلظت خون آن را از بین ببرید تا مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نکند.

نحوه تشخیص و درمان غلظت خون بالا
دوشنبه, 07 مهر 1399, 17:06 | درمان و بیماری
نحوه تشخیص و درمان غلظت خون بالا

غلظت خون بالا از بیماری‌هایی است که افراد بسیاری به آن دچار هستند. در برخی از افراد غلظت خون به دلیل عملکرد مغز استخوان رخ می‌دهد، اما در سایرین، دلایل دیگری مانند تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات ممکن است منجر به بروز غلظت خون شود. در این مقاله می‌توانید به طور مفصل درباره دلایل غلیظ شدن خون بیشتر بخوانید.

افسردگی فصل پاییز - بهترین راه مقابله با افسردگی پاییزی
شنبه, 05 مهر 1399, 17:27 | درمان و بیماری
افسردگی فصل پاییز - بهترین راه مقابله با افسردگی پاییزی

افسردگی فصل پاییز با تغییر فصل، سرد شدن هوا و کوتاه شدن روز اتفاق می‌افتد. اگرچه افراد زیادی به افسردگی پاییزی دچار نمی‌شوند، اما برخی از افراد در طول پاییز و حتی زمستان با نوعی کسالت و کمبود انرژی همیشگی درگیر خواهند بود. فراموش نکنید افسردگی به هر دلیلی که باشد باید برای درمان آن تلاش کرد، چراکه افسرده بودن در زندگی روزمره خلل وارد کرده و انرژی و نشاط را از فرد می‌گیرد. همچنین ممکن است افسردگی باعث مشکلات دیگری- مانند از دست دادن شغل- شود و ناراحتی‌های بیمار را تشدید کند. در این مطلب درباره نوع دیگری از افسردگی به نام افسردگی فصلی در پاییز مطالبی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم و امیدواریم برای‌تان مفید باشد.

کم خونی چیست و از کم خونی مینور چه می‌دانید؟
دوشنبه, 31 شهریور 1399, 16:40 | درمان و بیماری
کم خونی چیست و از کم خونی مینور چه می‌دانید؟

کم خونی مینور یکی از بیماری‌هایی است که اگرچه زندگی فرد را با مشکلات جدی رو به رو نمی‌کند، اما ممکن است در آینده سلامت فرد را در معرض حطرات جدی‌تری قرار دهد. احساس خستگی و بی‌حالی، نداشتن انرژی کافی، عدم تمرکز و افسردگی تنها بخشی از نتایج ابتلا به کم خونی یا آنمی است؛ این درحالیست که برخی از زنان مبتلا به تلاسمی مینور در بزرگسالی با یائسگی زودهنگام رو به رو شدند. از این رو، توصیه ما به شما این است که حتما کم خونی را جدی بگیرید و در صورت ابتلا، به دنبال درمان آن باشید. این مطلب می‌تواند راهنمای خوبی برای شناخت کم خونی آنمی و همچنین کم خونی مینور باشد.

راهکارهایی برای رهایی از افسردگی بی دلیل و ناگهانی
شنبه, 29 شهریور 1399, 17:50 | درمان و بیماری
راهکارهایی برای رهایی از افسردگی بی دلیل و ناگهانی

افسردگی بی دلیل ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد. به طور مثال در جمعی دوستانه نشسته‌اید و ناگهان احساس غم شما را در بر می‌گیرد. یا بدون هیچ دلیل خاصی احساس غم دارید و نمی‌توانید شاد باشید. در چنین شرایطی شما درچار افسردگی بی دلیل شده‌اید. در این مطلب درباره افسردگی ناگهانی نکاتی خواهیم نوشت. همچنین راه‌حل‌هایی به شما خواهیم گفت که با انجام آن می‌توانید از افسردگی بی دلیل و ناگهانی رهایی یابید.

تمرینات تنفسی برای کرونا و تقویت ریه ها
جمعه, 28 شهریور 1399, 12:13 | درمان و بیماری
تمرینات تنفسی برای کرونا و تقویت ریه ها

تمرینات تنفسی برای کرونا می‌تواند در بهبود عملکرد ریه‌ها موثر باشد. از آنجایی که فعالیت روزمره منظم به شما کمک می‌کند تا از ریه‌های خود با ظرفیت کامل استفاده کنید، بنابراین باید ریه‌ها را با فعالیت شدیدتر به چالش کشید. تمرینات ریوی روش‌هایی را برای کمک به ریه‌های شما در کنترل کارایی جریان هوا و اکسیژن فراهم می‌کنند. در ادامه مروری کوتاه در مورد نحوه عملکرد ریه‌ها آورده می‌شود و سپس با چند روش آسان برای بهبود سلامت ریه آشنا می‌شوید. البته به پاسخ این سؤال که تقویت ریه با تمرینات تنفسی، تا چه حد ما را در برابر کرونا محافظت می‌کنند نیز می‌رسید.

آشنایی با انواع سر درد و راه‌های درمان آن
چهارشنبه, 26 شهریور 1399, 09:49 | درمان و بیماری
آشنایی با انواع سر درد و راه‌های درمان آن

شناخت انواع سر درد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم برای درمان آن بهترین راه را انتخاب کنیم. معمولا در صورت داشتن هرگونه سردرد، در اولین فرصت به سراغ قرص‌های مسکن می‌رویم. اما باید بدانید که سردردها انواع مختلفی دارند و ممکن است نشانه‌ای از بیماری خاصی باشد. بنابراین پیش از آنکه برای رفع سردرد به سراغ دارو بروید، ابتدا انواع آن را بشناسید تا مناسب‌ترین درمان را انتخاب کنید. فراموش نکنید که سردرد کرونا از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است که نیاز به تشخیص دقیق دارد. در این مطلب برای شما درباره انواع سردرد نکات مهمی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به شما توصیه می‌کنیم که حتما بخوانید.

تقویت سیستم ایمنی کودکان با تغذیه سالم
سه شنبه, 18 شهریور 1399, 17:38 | تغذیه
تقویت سیستم ایمنی کودکان با تغذیه سالم

تقویت سیستم ایمنی کودکان به خصوص در زمان همه‌گیری ویروس کرونا از بایدها و لزومات سلامتی آنهاست. یکی از راه‌های ایمنی‌سازی بدن کودکان رعایت رژیم غذایی سالمی است که انواع مواد مغذی و ویتامین ها را به بدن کودک برساند و سلامت کودک را تضمین کند. در این مقاله، به معرفی ۱۱ ماده غذایی مفید که به بهبود سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کنند، پرداخته‌ایم. امید است با به کارگیری راهکارهای این متن بتوانید سلامت فرزندانتان و حتی کل خانواده را افزایش داده و به سلامت از دوران سخت بیماری عبور کنید.

کم وزنی کودکان و راه‏های مقابله با آن
دوشنبه, 17 شهریور 1399, 21:47 | درمان و بیماری
کم وزنی کودکان و راه‏های مقابله با آن

لاغری کودکان ممکن است به اندازه چاقی کودک خطرناک باشد، به خصوص اگر مشکلات تیروئیدی و یا سوتغذیه باعث کم وزنی در کودکان شود. اگر فرزندتان بسیار لاغر است و یا اگر در مدت زمان کوتاهی ناگهان وزن از دست داده است بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله درباره لاغر شدن کودکان، تشخیص کم‌وزنی کودک، علل و درمان آن به طور مفصل نوشته‌ایم. بنابراین، اگر نگران کاهش وزن کودکتان هستید، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

درمان افسردگی بارداری با یوگا بارداری
جمعه, 14 شهریور 1399, 23:31 | ورزش درمانی
درمان افسردگی بارداری با یوگا بارداری

یوگا بارداری یکی از درمان‌‌های غیر دارویی ببرای پیشگیری و درمان افسردگی بعد از زایمان است. در واقع زنان در طول دوره‌های مختلف زندگی دچار افسردگی می‌شوند که یکی از این دوره‌ها بارداری است. اگرچه روش‌های دارویی برای مقابله با افسردگی وجود دارد، اما پیشنهاد ما درمان افسردگی با یوگا، در کنار رژیم غذایی مناسب است. در این مطلب می‌توانید درباره درمان افسردگی بارداری با یوگا بیشتر بخوانید. بنابراین، تا انتهای مطلب با ما باشید.

نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان برای مقابله با کرونا
دوشنبه, 03 شهریور 1399, 21:28 | درمان و بیماری
نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان برای مقابله با کرونا

با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، پیشگیری از کرونا در مدرسه باید به طوری جدی‌تری مورد بررسی قرار بگیرد. اگرچه هنورقطعی نیست اما گمانه‌زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه از تاریخ پانزدهم شهریور ماه، مدارس پذیرای دانش‌آموزان خواهد بود. این در حالیست که با شیوع بیماری کرونا و آمار رو به افزایش مبتلایان، ممکن است برای آموزش مجازی و تحصیل کودک در منزل برنامه‌ریزی شود. به همین دلیل، در مطلب پیش رو سعی کردیم با جمع‌آوری نکات مهمی، نکات مهمی را گردآوری کنیم و بر روش‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه مروری داشته باشیم. به همین دلیل خواندن این مقاله و به خاطر سپردن نکات آن را به شما توصیه می‌کنیم.

معجزه رژیم غذایی سالم برای درمان بیماری کبد چرب
یکشنبه, 02 شهریور 1399, 22:23 | درمان و بیماری
معجزه رژیم غذایی سالم برای درمان بیماری کبد چرب

برای مقابله با بیماری کبد چرب، روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه‌ها درمان غیردارویی و رعایت رژیم غذایی سالم برای کبد چرب است. بله، به همین سادگی می‌توانید با رعایت سبک زندگی سالم و پایبندی به اصول تغذیه سالم، بیماری کبد چرب را کنترل یا درمان کنید. در این مطلب چندین نکته غذایی سالم برای‌تان آورده‌ایم که با رعایت این نکات با بیماری کبد چرب خداحافظی خواهید کرد.

رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی - درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم
جمعه, 31 مرداد 1399, 22:35 | موفقیت فردی
رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی - درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی می‌تواند راهی غیردارویی و موثر در درمان افسردگی باشد. افسردگی یکی از بیماری‌های فراگیر قرن بیست و یکم است که حداقل در هر جمعی یک نفر با آن درگیر می‌شود. درمان افسردگی معمولا دارای عوارضی است که باعث می‌شود افراد از درمان خود ترس داشته باشند و هیچگاه به درمان آن اقدام نکنند. در این مقاله می‌خواهیم روش درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم را به شما معرفی کنیم.

درمان افسردگی با ورزش - نقش ورزش در پیشگیری و درمان افسردگی
چهارشنبه, 29 مرداد 1399, 23:58 | موفقیت فردی
درمان افسردگی با ورزش - نقش ورزش در پیشگیری و درمان افسردگی

درمان افسردگی با ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان غیر دارویی مورد توجه قرار گیرد. افسردگی بیماری است که اغلب از مبارزه با آن می‌ترسند چرا که تصور می‌کنند باید انبوهی از قرص و دارو خواب‌آور مصرف کرده و بیشتر ساعات شبانه روز را در رختخواب سپری کنند. این تصویر کاملا غلط است، چرا که راه‌های کم خطرتر و کم عارضه‌تری برای مبارزه با افسردگی مثل درمان افسردگی با انجام تمرینات ورزشی وجود دارد.

پیشگیری از کرونا در خانه – پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط
سه شنبه, 28 مرداد 1399, 16:41 | گوناگون
پیشگیری از کرونا در خانه – پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط

پیشگیری از کرونا در خانه نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و تا جای ممکن خانه از وجود هرگونه ویروس پاک باشد. به همین دلیل، در کنار نظافت منزل، ضدعفونی کردن سطوح مختلف را نباید فراموش کنید. در این مطلب درباره پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با نظافت و ضدعفونی کردن منزل نکاتی را اشاره کرده‌ایم. با رعایت این نکات خانه را تبدیل به محلی امن و عاری از آلودگی ویروسی تبدیل کنید.

افسردگی بعد از زایمان در زنان و راه های درمان آن
دوشنبه, 27 مرداد 1399, 18:11 | دسر ایرانی
افسردگی بعد از زایمان در زنان و راه های درمان آن

زنان در طول زندگی خود، تغییرات زیادی را مشاهده می‌کنند که برخی از تغییرات ممکن است باعث ایجاد افسردگی در زنان، مانند افسردگی بعد از زایمان شود. فراموش نکنیم که افسردگی مادر، تنها بیماری یک فرد نیست، بلکه در صورت عدم درمان، سلامتی نوزاد و حتی خانواده را تهدید می‌کند. به همین دلیل شناخت افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن اهمیت زیادی دارد. در این مقاله می‌توانید در این باره بیشتر بخوانید.

خطرات کرونا برای زنان باردار
یکشنبه, 26 مرداد 1399, 18:15 | درمان و بیماری
خطرات کرونا برای زنان باردار

در شرایط همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، کرونا برای زنان باردار می‌تواند خطر آفرین باشد. همانطور که می‌دانید زنان باردار نسبت به سایر افراد شرایط ویژ‌ه بدنی خاصی داشته و نیاز به مراقبت‌های جدی‌تری دارند. به همین دلیل، باید نسبت به افراد عادی بیشتر از خود و نوزاد مراقبت کنند. در این مقاله شما را با موضوع و شرایطی که کرونا برای زنان باردار ایجاد می‌کند، آشنا خواهیم کرد.

علائم افسردگی بارداری چیست و چگونه درمان می‌شود
یکشنبه, 26 مرداد 1399, 18:03 | درمان و بیماری
علائم افسردگی بارداری چیست و چگونه درمان می‌شود

افسردگی بارداری، برخی از زنان را درگیر می‌کند که در صورت عدم درمان، ممکن است تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد. شناخت نشانه‌های افسردگی در دوران حاملگی، تلاش برای درمان آن به روش‌های دارویی و غیر دارویی و همچنین همراهی همسر و خانواده می‌توانند در کنترل و درمان آن موثر باشند. برای شناخت بیشتر از افسردگی دوران بارداری، این مطلب را تا انتها بخوانید.

تیروئید هاشیموتو چیست و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟
شنبه, 25 مرداد 1399, 20:43 | درمان و بیماری
تیروئید هاشیموتو چیست و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود- ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله کرده و اغلب منجر به بروز کم‌کاری تیروئید در بیماران خواهد شد. این بیماری هیچ نشانه ظاهری ندارد و فقط در برخی از افراد برآمدگی در قسمت جلو گلو دیده می‌شود. اما فردی که به تیروئید هاشیموتو مبتلاست، نشانه‌هایی همچون خستگی دائمی و بدون دلیل، یبوست و خشکی پوست را تجربه خواهد کرد. اگر می‌خواهید درباره تیروئیدیت هاشیموتو، تشخیص و درمان و همچنین تفاوت آن با تیروئید کم کار بیشتر بدانید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

علائم و نشانه‌های پنهانی افسردگی مردان
شنبه, 25 مرداد 1399, 20:38 | موفقیت فردی
علائم و نشانه‌های پنهانی افسردگی مردان

زن و مرد هردو افسردگی را تجربه می‌کنند، اما نشانه‌های افسردگی مردان با زنان بسیار متفاوت است. افسردگی مردان همراه با عصبی بودن و پرخاشگری است در صورتی که در زنان بیشتر به صورت غم و اندوه خود را نشان می‌دهد. اما با وجود این، به خاطر اینکه مردان کمتر اقدام به بروز احساسات خود می‌کنند ممکن است حتی کوچکترین علائم نیز در رفتار آن‌ها دیده نشود. تعداد زیادی از مردان با افسردگی سروکار دارند با این حال بسیار کمتر از زنان اقدام به مطالعه و جستجو درباره این موضوع می‌کنند. در این مقاله سعی شده به طور کامل مفهوم افسردگی در مردان پوشش داده شود.

هیدراته کردن بدن - کم آبی بدن و روش‌های هیدراته نگه داشتن بدن
سه شنبه, 14 مرداد 1399, 18:14 | درمان و بیماری
هیدراته کردن بدن - کم آبی بدن و روش‌های هیدراته نگه داشتن بدن

با وجود اینکه تابستان نسبتا خنکی را تجربه می‌کنیم و بر خلاف سال‌های گذشته، حسابی از باران‌های گاه و بی‌گاه لذت می‌بریم، اما همچنان خطر کم آبی بدن ما را تهدید می‌کند. این درحالیست که متاسفانه در فرهنگ ایرانی به جای نوشیدن آب، به مصرف چای و نوشابه عادت داریم. حتی افرادی وجود دارند که در شبانه روز یک لیوان آب هم نمی‌نوشند. این افراد بدون شک از فواید هیدراته کردن بدن آگاهی کافی ندارند و از طرفی نمی‌دانند که دهیدراته شدن بدن ممکن است در شرایطی سلامتی آنها را تهدید کند. شاید اکنون اهمیت زیادی برای این نکته قائل نشوید. اما بعد از اینکه راجع به عوارض کم آب شدن بدن اطلاعات کافی پیدا کردید، قطعا در راستای هیدراته کردن بدن خود، اقداماتی انجام خواهید داد.

تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه
شنبه, 11 مرداد 1399, 22:52 | ورزش درمانی
تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه

با شیوع بیماری کرونا و ابتلای شمار زیادی از افراد به این بیماری، نگرانی‌ها برای مقابله با آن افزایش یافته است و بسیاری راهکار آن را تنها در تقویت سیستم ایمنی بدن می‌دانند. برای ایمنی سازی بدن، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش‌ها تقویت سیستم ایمنی بدن با انجام تمرینات ورزشی است. این مطلب را بخوانید و با تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

علائم بواسیر چیست و چگونه درمان می‌شود
جمعه, 10 مرداد 1399, 00:29 | درمان و بیماری
علائم بواسیر چیست و چگونه درمان می‌شود

بواسیر از شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌های دستگاه گوارش است، اکثر افراد به خصوص در دوران میانسالی با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. ما در این مطلب روش تشخیص و علائم بواسیر، درمان خانگی بواسیر و روش‌های تهاجمی‌تر همچون جراحی بواسیر را برای شما تشریح کرده‌ایم.

تشخیص و درمان اختلال دو قطبی چگونه است؟
سه شنبه, 07 مرداد 1399, 18:19 | درمان و بیماری
تشخیص و درمان اختلال دو قطبی چگونه است؟

علت بیماری دوقطبی هنوز برای پزشکان نیز به طور مشخص نیست، اما نگران نباشید؛ راه‌های بسیاری برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد که تا به حال امتحان شده و نتیجه خوبی داشته‌اند. برای آشنایی با روش‌های تشخیص و درمان اختلال دو قطبی این مطلب را بخوانید.

۸ راه برای کاهش درد مفاصل در کم‌ کاری تیروئید
چهارشنبه, 01 مرداد 1399, 15:59 | تازه‌‌های پزشکی
۸ راه برای کاهش درد مفاصل در کم‌ کاری تیروئید

اگر شما یاد یکی از عزیزانتان دچار کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی باشید، می‌دانید که احساس درد در مفاصل، مشکلی شایع در افراد مبتلا به این بیماری است. نگران نباشید، زیرا با انجام برخی کارها و تغییر شیوه زندگی می‌توان این درد را تا حد زیادی کاهش داد. ما ۸ روش موثر و کاربردی برای کاهش درد مفاصل در کم کاری تیروئید را در این مطلب بررسی کرده‌ایم.

سنگ کیسه صفرا؛ انواع، تشخیص و درمان
سه شنبه, 31 تیر 1399, 19:13 | درمان و بیماری
سنگ کیسه صفرا؛ انواع، تشخیص و درمان

کیسه صفرا عضوی از بدن است که معمولا به سلامت آن اهمیت داده نمی‌شود. این ارگان کوچک و گلابی‌شکل، نقش مهمی در جذب مواد غذایی موجود در چربی‌ها دارد و به بدن در هضم بهتر چربی‌ها کمک می‌کند. با وجود این، بروز سنگ کیسه صفرا و سایر مشکلات کیسه صفرا دور از انتظار نیست. بنابراین، بهتر است در صورت مشاهده هرگونه نشانه مانند تب و لرز، تهوع و دردهای شکمی بی‌درنگ به پزشک مراجعه کرده و از بروز التهاب کیسه صفرا و سایر بیماری‌های مرتبط با سنگ صفرا جلوگیری کنید. برای اطلاع دقیق‌تر درباره این نشانه‌ها و همچنین راه‌های درمان بیماری ‌های کیسه صفرا، این مطلب را تا انتها بخوانید.

پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم چیست و چگونه درمان می‌شود
سه شنبه, 24 تیر 1399, 16:59 | درمان و بیماری
پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم چیست و چگونه درمان می‌شود

گرچه رویش مو بر صورت و بدن زنان امری طبیعی است، اما تغییر رنگ و ضخامت و رویش ناگهانی موهای زائد در مناطقی که پیش از این مویی نداشته می‌تواند علامت یک اختلال هورمونی یا بیماری باشد. در این مطلب تمام نکاتی را که لازم است درباره پرمویی در زنان بدانید برای شما آورده‌ایم.

اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود
چهارشنبه, 11 تیر 1399, 12:34 | درمان و بیماری
اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود

احتمالا درباره اثر دارونما (پلاسیبو) مطالبی خوانده یا شنیده‌اید؛ روشی که به ظاهر بیمار برای درمان بیماری دارو مصرف می‌کند، اما این داروها هیچگونه تاثیر شیمیایی و پزشکی ندارند. اگر از طرفداران این روش درمانی هستید یا مایلید بیشتر در این باره بدانید، این مطلب را دنبال کنید.

راهکارهایی قطعی برای کاهش کلسترول بد خون
سه شنبه, 10 تیر 1399, 16:02 | درمان و بیماری
راهکارهایی قطعی برای کاهش کلسترول بد خون

کلسترول ماده‌ای مومی‌شکل و یکی از انواع چربی خون است که بدن برای ساخت سلول‌ها به آن نیاز دارد. اما بالا بودن سطح کلسترول بد خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به دنبال دارد. برای آشنایی با انواع کلسترول و راه‌های درمان چربی خون بالا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا بیماران کلیوی بیشتر در معرض کرونا قرار دارند
سه شنبه, 20 خرداد 1399, 14:24 | درمان و بیماری
آیا بیماران کلیوی بیشتر در معرض کرونا قرار دارند

احتمال شدیدتر بودن کرونا در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی و سایر بیماری‌های مزمن بیشتر است. این در حالی است که در برخی از افراد پس در اثر ابتلا به ویروس کرونا علائمی از بیماری‌های حاد کلیوی مشاهده شده. چنانچه به بیماری‌های مزمن مبتلا هستید و یا داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنید، با این راهکارها خطر ابتلا به کرونا را به حداقل برسانید. در ادامه تاثیر کرونا بر بیماران کلیوی را شرح داده‌ایم.

علائم، تشخیص و درمان اگزما
دوشنبه, 19 خرداد 1399, 14:58 | پوست
علائم، تشخیص و درمان اگزما

اگزما به التهاب همراه با قرمزی و خارش پوست گفته می‌شود که نسبتا شایع است. بنا بر تعریف متحصصان پوست، اگزما که گاهی حساسیت پوستی نامیده می‌شود، واکنش بدن نسبت به عوامل محرک است که به دلیل تغذیه نامناسب و یا عوامل دیگری مانند استرس به شکل خشکی پوست و نقاط قرمز رنگ بروز می‌کند که با خارش شدید همراه است. در ادامه علل و درمان اگزما را بررسی کرده‌ایم.

آنچه باید در مورد علل و درمان کم کاری تیروئید بدانید
دوشنبه, 12 خرداد 1399, 15:43 | درمان و بیماری
آنچه باید در مورد علل و درمان کم کاری تیروئید بدانید

کم کاری تیروئید پس از دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مرتبط با غدد درون‌ریز بدن است. به طور مشخص وقتی میزان ترشح هورمون توسط غده تیروئید کاهش می‌یابد به اصطلاح فرد دچار بیماری کم کاری تیروئید شده است. برای درمان کم کاری تیروئید روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه تمام آنها شرح داده شده است.

توده‌ سینه زنان چیست؟
سه شنبه, 06 خرداد 1399, 13:22 | درمان و بیماری
توده‌ سینه زنان چیست؟

بافت سینه می‌تواند بسته به عملکرد آن ترکیب متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال سینه‌ زنان در دوره شیردهی تغییر می‌کنند و هنگام لمس و مشاهده با پیش از شیردهی تفاوت دارند. سینه همچنین حاوی بافت هم‌بند فیبری، بافت چربی، اعصاب، رگ‌های خونی و غدد لنفاوی است. هر قسمت از سینه می‌تواند واکنش‌های متفاوتی به تغییرات بدن نشان دهد. این تغییرات بر احساس حاصل از لمس و بافت سینه تاثیر می‌گذارد و می‌تواند بر ایجاد توده‌های سینه موثر باشد. توده سینه، تورم موضعی، بیرون‌زدگی، برآمدگی یا تشکیل ناهمواری‌ در سینه است که با بافت سینه در اطراف آن یا بافت سینه در همان ناحیه از سینه دیگر تفاوت داشته باشد.

سرطان معده؛ علل، نشانه‌ها، تشخیص و درمان
دوشنبه, 05 خرداد 1399, 10:03 | دهان و دندان
سرطان معده؛ علل، نشانه‌ها، تشخیص و درمان

سرطان معده زمانی آغاز می‌شود که سلول‌های سرطانی در پوشش داخلی معده شکل گرفته و به آرامی رشد می‌کنند. رشد این سلول‌ها در نهایت منجر به تومور شده که به آن سرطان معده می گویند. اگرچه تشخیص سرطان معده (به خصوص در سال‌های اولیه ابتلا) دشوار است، اما راه‌هایی وجود دارد که ممکن است به تشخیص زودهنگام این سرطان کمک کند. در ادامه علاوه بر نشانه‌های سرطان معده شیوه‌های درمان آن را توضیح داده‌ایم.

همه چیز درباره پاهای پرانتزی و روش درمان آن
شنبه, 03 خرداد 1399, 18:43 | درمان و بیماری
همه چیز درباره پاهای پرانتزی و روش درمان آن

پای پرانتزی به وضعیتی گفته می‌شود که پاهای فرد به حالت پرانتز در کنار هم قرار می‌گیرند و زانوها یکدیگر را لمس نمی‌کنند. دلایل بروز پاهای پرانتزی متنوع است و وقتی نوزادان به دنیا می‌آیند تا حدود سن ۱۸ ماهگی پاهای آنها شکل پرانتزی دارد و پس از آن صاف خواهد شد. اما برای پاهای پرانتزی درمان نیز وجود دارد که این مقاله به آن پاسخ می‌دهد.

همه چیز درباره جراحی لثه در درمان بیماری پریودنتال
چهارشنبه, 31 اردیبهشت 1399, 16:42 | دهان و دندان
همه چیز درباره جراحی لثه در درمان بیماری پریودنتال

​​​​​​​جراحی لثه یکی از روش‌های دندانپزشکان برای درمان بیماری لثه یا پریودنتال است. این بیماری با عفونت باکتریایی تاثیرگذار بر بافت لثه، ایجاد و موجب التهاب، تورم، قرمزی و از بین رفتن استخوان‌های اطراف دندان می‌شود. هدف از جراحی لثه، خلاص‌شدن از تورم، بازسازی بافت و فرم لثه‌ها برای بهبود عملکرد و ظاهر آن است. در واقع جراحی لثه با رفع مشکلات دهان به برطرف ساختن مشکلات بهداشتی دندان‌ها نیز کمک کرده و موجب عمر بیشتر دندان‌ها خواهد شد.

۱۸ روش ساده برای کاهش نفخ
سه شنبه, 30 اردیبهشت 1399, 15:01 | درمان و بیماری
۱۸ روش ساده برای کاهش نفخ

نفخ در بیشتر مواقع ناشی از مسائل جزئی است که با تغییراتی در سبک زندگی یا درمان‌های بدون نسخه برطرف می‌شود، اما در صورت ادامه نفخ یا وجود علائم دیگر باید به پزشک مراجعه کرد. تعیین علت اصلی نفخ و سایر مشکلات گوارشی اولین قدم برای درمان آن خواهد بود. ما در ادامه ۱۸ روش برای کاهش نفخ را معرفی کرده‌ایم که در صورت بکارگیری آنها به احتمال زیاد مشکل نفخ شما حل خواهد شد.

سردرد میگرنی - همه چیز درباره تشخیص و درمان میگرن
پنجشنبه, 25 اردیبهشت 1399, 14:23 | درمان و بیماری
سردرد میگرنی - همه چیز درباره تشخیص و درمان میگرن

سردرد میگرنی از جمله سردرهای شدید و دائمی است که ممکن است تشخیص آن توسط بیمار آسان نباشد. نکته مهم این است که بروز هرگونه سردردی باید جدی گرفته شود چراکه ممکن است سردرد ثانویه بود، اما به اشتباه میگرن تشخیص داده شود. در این مطلب به طور مفصل درباره سردرد میگرنی، انواع آن و همچنین درمان میگرن به دو روش درمان دارویی سردردهای میگرنی و درمان خانگی میگرن پرداخته‌ایم. بنابراین، تا انتهای مطلب با ما باشید.

نکاتی ساده برای کاهش کلسترول خون
چهارشنبه, 24 اردیبهشت 1399, 11:32 | رژیم کنترل چربی
نکاتی ساده برای کاهش کلسترول خون

یکی از تبعات تغییر سبک زندگی و افزایش تغذیه ناسالم بالا رفتن میزان چربی و کلسترول در خون است. مشکلی که می‌تواند به بیماری‌های قلبی و حتی سکته منجر شود. در بسیاری از مواقع میزان چربی خون را می‌توان با یک رژیم غذایی مناسب کنترل کرد. ما در ادامه نکات تغذیه‌ای ساده‌ای برای کاهش کلسترول خون را معرفی کرده‌ایم که با رعایت آنها می‌توان انتظار داشت سطح کلسترول کاهش پیدا کند.

دلایل و درمان یبوست در کودکان و بزرگسالان
دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399, 17:32 | درمان و بیماری
دلایل و درمان یبوست در کودکان و بزرگسالان

«مدفوع چند تکه» به طور معمول به دفع توده‌های مجزا و سخت اطلاق می‌شود. با این حال، ممکن است مدفوع به صورت قطعه جامدی متشکل از قطعات ریز به‌هم پیوسته و سنگ‌ریزه مانند نیز دفع شود که هر دو نوع یاد شده به مشکل یبوست اشاره می‌کنند. یبوست مزمن، ممکن است با درد همراه بوده و از وجود مشکلی جدی حکایت داشته باشد. در ادامه درباره انواع یبوست و ارتباط آن با ظاهر و رنگ مدفوع و همچنین روش‌های درمان آن بیشتر می‌خوانیم.

حساسیت فصلی: علائم، علل و درمان
یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399, 17:32 | درمان و بیماری
حساسیت فصلی: علائم، علل و درمان

برخی افراد با تغییرات فصلی و گرده افشانی گیاهان دچار حساسیت فصلی به یک ماده حساسیت‌زا می‌شوند که معمولا شامل علائمی همچون عطسه، آبریزش بینی و خارش چشم است. این مشکل به خصوص در فصل بهار بیشتر دیده می‌شود و حساسیت فصلی بسیاری را دچار دچار عطسه و آبریزش چشم و بینی می‌کند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که در این فصل از حساسیت رنج می‌برید و از این مشکل در عذابید، این مقاله را بخوانید.

همه چیز درباره ریزش ابرو و مژه
یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399, 12:12 | مو
همه چیز درباره ریزش ابرو و مژه

ریزش ابرو و مژه‌ها می‌تواند اتفاقی نگران کننده باشد.بسیاری از افرادی که با این مشکل روبرو شدند از دلایل آن اطلاع کافی ندارند. در علم پزشکی به ریزش مو و ابرو به اصطلاح ماداروزیس می‌گویند.وقتی کسی به این بیماری مبتلا می‌شود احتمال آن می‌­رود تمام مژه‌ها و ابروهایش و یا فقط قسمتی از آنها بریزد و ظاهر کم‌­پشتی در قسمت‌­هایی که مو ریخته است، ایجاد کند.

سرطان زبان؛ علائم، تشخیص و درمان
چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1399, 17:40 | درمان و بیماری
سرطان زبان؛ علائم، تشخیص و درمان

سرطان زبان نوعی از سرطان دهان است که معمولا سلول‌­های سنگفرشی روی سطح زبان را درگیر می­‌کند و ممکن است سبب تشکیل تومور یا ایجاد ضایعاتی در زبان شود. چشمگیرترین علامت این سرطان، درد و ایجاد زخم روی زبان است، زخم­‌هایی که بهبود نمی‌­یابند. برای اینکه اطلاعات کاملی درباره این سرطان داشته باشید این مقاله را تا پایان بخوانید.

همه‌ی آنچه که باید درباره آلزایمر در سالمندان بدانید
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399, 14:03 | درمان و بیماری
همه‌ی آنچه که باید درباره آلزایمر در سالمندان بدانید

بیماری آلزایمر در سالمندان شایع‌ترین نوع زوال عقل در جهان است. این بیماری به یک باره ظهور نمی‌کند و سال به سال پیش می‌رود و با دقت در نشانه‌های رفتاری می‌توان در مراحل اولیه آلزایمر را در سالمندان تشخیص داد. اگر در خانه و یا میان اطرافیان خود فردی مبتلا به این بیماری دارید، مقاله زیر کمک می‌کند تا اطلاعات کافی داشته باشید.

کاربرد نور قرمز درمانی در رفع مشکلات پوستی
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399, 12:35 | پوست
کاربرد نور قرمز درمانی در رفع مشکلات پوستی

درمان با نور قرمز (RLT) یکی از روش‌های درمانی بحث برانگیز است که در آن برای بهبود مشکلات پوستی نظیر چین و چروک و جای زخم‌های ماندگار، از نور قرمز با طول موج کوتاه استفاده می‌شود. روشی که به تازگی در برخی از مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی کشورمان نیز اجرا می‌شود. در این مقاله در مورد ابعاد مختلف این روش توضیح داده‌ایم.

سرطان سینه؛ نشانه‌ها، مراحل، علل، عوامل خطر، انواع، تشخیص و درمان
شنبه, 13 اردیبهشت 1399, 13:44 | درمان و بیماری
سرطان سینه؛ نشانه‌ها، مراحل، علل، عوامل خطر، انواع، تشخیص و درمان

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان زنان در ایران است و بیشترین ابتلای زنان به سرطان در خصوص سرطان پستان گزارش شده. در ادامه همه چیز را در این باره توضیح داده‌ایم.

یک روش جدید برای درمان ریزش مو
چهارشنبه, 10 اردیبهشت 1399, 14:58 | مو
یک روش جدید برای درمان ریزش مو

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک روش جدید برای درمان ریزش مو است که پزشکان برای تسریع بهبود در نواحی مختلف بدن از آن استفاده می‌کنند. این روش ممکن است برای بهبود رشد مو موثر باشد.

راه‌های کنترل فشار خون
چهارشنبه, 03 اردیبهشت 1399, 15:51 | درمان و بیماری
راه‌های کنترل فشار خون

افزایش فشار خون از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت سلامت عمومی بدن است. ابتلا به این بیماری، به ویژه در شرایط مزمن و طولانی مدت، خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‎دهد و در مواردی به مرگ فرد مبتلا می‎انجامد. فشار خون در لغت به معنای نیرویی است که خون در حین گذر به دیواره رگ‎ها وارد می‎کند. این فشار به عواملی مانند مقاومت رگ‎های خونی و نحوه عملکرد قلب بستگی دارد. در ایران، حدود یک سوم از افراد بزرگسال با مشکل فشار خون بالا دست به گریبان هستند؛ با این حال، اغلب این افراد از این واقعیت آگاهی ندارند.

راه جلوگیری زوال عقل در سالمندان
دوشنبه, 01 اردیبهشت 1399, 17:40 | درمان و بیماری
راه جلوگیری زوال عقل در سالمندان

مدیریت و فراهم کردن زندگی با کیفیت بهتر برای مبتلایان به زوال عقل یک چالش بزرگ است. درمان بی‌قراری روانی و اضطرابی که اغلب در این عارضه ایجاد می‌شود، آسان نیست. داروهای ضد روان پریشی ممکن است کمی اثرگذار باشند، اما عوارض جانبی زیادی داشته و باعث بهبود در کیفیت زندگی آنها نمی‌شود.

همه چیز درباره جراحی تیروئید
سه شنبه, 26 فروردین 1399, 12:29 | درمان و بیماری
همه چیز درباره جراحی تیروئید

جراحی، یکی از راه‌های درمان پرکاری تیروئید است، اما به اندازه داروهای ضد تیروئید و یا ید رادیواکتیو رایج نیست. در جراحی تیروئید قسمتی یا همه تیروئید برداشته می‌شود و مشکل بیمار از این طریق پایان می‌یابد.

نشانه آب مروارید چیست؟
پنجشنبه, 07 فروردین 1399, 16:39 | درمان و بیماری
نشانه آب مروارید چیست؟

آب مروارید باعث مات شدت عدسی چشم می‌شود. افرادی که آب مروارید دارند، تصاویر را به شکل مات و مه‌آلود (شبیه دیدن یک پنجره یخ‌زده) مشاهده می‌کنند. دید مات ناشی از آب مروارید ممکن است خواندن، رانندگی کردن (به خصوص در شب) یا دیدن چهره یک دوست را دشوارتر کند. آب مروارید در ابتدا بینایی شما را مختل نمی‌کند، اما به مرور و آهستگی پیشرفت کرده و با گذشت زمان بر بینایی شما تاثیر خواهد داشت.

کبد چرب چیست و چگونه از آن رهایی یابیم؟
پنجشنبه, 07 فروردین 1399, 12:42 | درمان و بیماری
کبد چرب چیست و چگونه از آن رهایی یابیم؟

در حال حاضر شیوع بیماری کبد چرب در بسیاری از نقاط جهان رو به افزایش است. این بیماری تقریبا ۲۵ درصد از مردم جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. کبد چرب با چاقی، دیابت نوع دوم و سایر اختلالاتی که مقاومت به انسولین در آن‌ها بارز است ارتباط دارد.

پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل - آشنایی با دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا
چهارشنبه, 05 آذر 1399, 23:27 | گوناگون
پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل - آشنایی با دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا

به هر دلیلی که مجبور به ترک منزل می‌شوید، راه‌های پیشگیری از کرونا هنگام خروج از منزل را نباید فراموش کنید. چه برای خرید از نزدیک‌ترین فروشگاه نزدیک منزلتان از خانه خارج شوید، چه مجبور باشید که به اداره یا محل کارتان بروید باید نکات ایمنی مقابله با کرونا در محل کار را رعایت کنید. رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا از لحظه خروج از منزل آغاز شده که شامل پوشیدن ماسک دستکش و نکات مراقبتی هنگام استفاده از سایل نقلیه می‌شود. بنابراین، این مطلب را بخوانید و پروتکل پیشگیری از کرونا خارج از منزل را به خوبی به خاطر بسپارید.

رژیم غذایی پرکاری تیروئید
چهارشنبه, 05 آذر 1399, 22:59 | رژیم غذایی
رژیم غذایی پرکاری تیروئید

اختلالات تیروئیدی در افراد یکی از مشکلات سلامتی شایع در دنیا است. این اختلالات اغلب ژنتیکی بوده و خوشبختانه با دارو، رادیوتراپی یا جراحی قابل درمان است. تیروئید پرکار علاوه بر دارو، به یک رژیم غذایی مناسب برای درمان نیاز دارد. رژیم غذایی که بر مبنای علمی باشد و محتاطانه پیگری شود، برای درمان تیروئید پرکار الزامی است. در این مطلب می‌توانید درباره رژیم غذایی پرکاری تیروئید بیشتر بخوانید.

زخم معده کودکان - همه چیز پیرامون علل و علائم زخم معده در کودکان
سه شنبه, 04 آذر 1399, 20:45 | درمان و بیماری
زخم معده کودکان - همه چیز پیرامون علل و علائم زخم معده در کودکان

ناراحتی‌های معده از جمله بیماری‌های بسیار شایعی است که اگر درمان نشوند ممکن است آسیب‌های جدی به بیمار وارد کنند. یکی از این بیماری‌ها زخم معده است. اگرچه زخم معده در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما ممکن است کودکان نیز به این بیماری دچار شوند. با وجود این، زخم معده کودکان کمتر شایع است. در این مقاله می‌توانید درباره زخم معده کودکان، علل و نشانه‌های آن بیشتر بخوانید.

معرفی انواع روش‌های درمانی برای مقابله با سرطان روده بزرگ
یکشنبه, 02 آذر 1399, 16:33 | درمان و بیماری
معرفی انواع روش‌های درمانی برای مقابله با سرطان روده بزرگ

سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ، به رشد تومور در قسمت انتهایی دستگاه گوارش گفته می‌شود. اگرچه تشخیص این سرطان دشوار است، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توان این بیماری ‌را -حداقل در مراحل اولیه- شناسایی کرد. ما در این مطلب به روش‌های تشخیص و درمان سرطان کولورکتال پرداخته‌ایم.

درمان گیاهی دیابت - آیا امکان درمان دیابت در طب سنتی وجود دارد
یکشنبه, 02 آذر 1399, 10:06 | درمان و بیماری
درمان گیاهی دیابت - آیا امکان درمان دیابت در طب سنتی وجود دارد

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات دنیای امروز این است که آیا می‌توان با استفاده از گیاهان طبیعی و طب سنتی  اقدام به درمان بیماری‌ها کرد؟ این درمان‌ها تا چه حد موثر بوده و آیا می‌توانند جایگزین درمان‌های دارویی شوند؟ این موضوع به خصوص برای بیمارانی که مجبور هستند سالیان زیاد به مصرف دارو پرداخته و با عوارض آن دست و پنجه نرم کنند، مهم است. یکی از این بیماری‌های مزمن دیابت است که هرساله تعداد زیادی از مردم جهان را درگیر خود می‌کند. متاسفانه تا امروز هیچگونه درمان قطعی برای از بین بردن دیابت پیدا نشده و افراد مجبور هستند با اصلاح سبک زندگی و مصرف دارو با آن زندگی کنند. این موضوع که آیا درمان گیاهی دیابت وجود دارد یا خیر همواره مورد سوال بیماران درگیر با دیابت است. در این مقاله قصد داریم درباره درمان گیاهی دیابت و واقعیت‌های آن صحبت کنیم.

بیماری آسم - راهنمای کامل شناخت انواع آسم
شنبه, 01 آذر 1399, 21:47 | درمان و بیماری
بیماری آسم - راهنمای کامل شناخت انواع آسم

بیماری آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی است که سالانه افراد زیادی را درگیر می‌کند. برای درمان این بیماری باید ابتدا با تعریف و انواع آن آشنا شویم. آگاهی از عواملی که سبب بروز بیماری آسم شده است یا عواملی که موجب تحریک آن می‌شوند، نقش حیاتی در درمان این بیماری دارند. البته باید دقت شود تشخیص این بیماری و علائم آن باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد. یکی از مشکلات و معضلاتی که افراد مبتلا به بیماری آسم درگیر آن هستند، حمله آسم است که در این متن به آن می‌پردازیم. در این مقاله قصد داریم شما را با این بیماری آشنا کرده و عواملی که موجب تشدید آن می‌شود را به اختصار توضیح دهیم.

پرکاری تیروئید - روش‌های درمان تیروئید پرکار و نکات پزشکی مرتبط با آن
شنبه, 01 آذر 1399, 14:01 | درمان و بیماری
پرکاری تیروئید - روش‌های درمان تیروئید پرکار و نکات پزشکی مرتبط با آن

زمانی که غده تیروئید مقادیر بسیار زیادی هورمون تیروکسین تولید می‌کند پرکاری تیروئید اتفاق می‌افتد و فرد با نشانه‌هایی همچون کاهش وزن، تعریق زیاد، بی‌قراری و چشم‌های برجسته رو‌به‌رو می‌شود. همچنین، افسردگی نیز از علائم بارز تیروئید پرکار است. با وجود این، پزشک برای تشخیص بیماری، انجام آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را توصیه می‌کند تا علاوه بر تشخیص دقیق و بررسی تیروئید سمی، درمان مناسب را پیشنهاد دهد. در این مقاله درباره پرکاری تیروئید، دلایل، علائم، روش‌های درمان و همچنین نکات قبل از آزمایش تیروئید نکاتی نکاتی را ارائه خواهیم داد.

خالهای سرطانی - چه نوع خال هایی خطرناک هستند
چهارشنبه, 28 آبان 1399, 23:49 | درمان و بیماری
خالهای سرطانی - چه نوع خال هایی خطرناک هستند

ملانوم نوع خاصی از سرطان پوست است که در سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت آغاز می‌شود. ملانوسیت‌ها وظیفه تولید ماده‌ای به نام ملانین را برعهده دارند که به پوست شما رنگ می‌دهد. ملانوم با ایجاد و رشد خالهای سرطانی در سطح پوست خود را نشان می‌دهد.

پایین آوردن تب کودک - معرفی چند روش ساده برای پایین آوردن تب کودکان
دوشنبه, 26 آبان 1399, 19:58 | درمان و بیماری
پایین آوردن تب کودک - معرفی چند روش ساده برای پایین آوردن تب کودکان

به دلایل مختلف، بدن تب می‌کند که در صورت تب بالا، باید فورا به پزشک مراجعه کرده و یا با انجام اقداماتی به دنبال پایین آوردن تب بود. در همین حال، از آنجایی که کودک نمی‌تواند به خوبی از خود مراقبت کند، توجه به بیماری او به خصوص تب از اهمیت زیادی برخوردار است تا با پایین آوردن تب در کودکان از بروز تشنج و عوارض تب در کودک جلوگیری شود. در این مطلب می‌خوانید که چه راه‌کارهایی در پایین آوردن تب کودک موثر هستند.

پیشگیری از سرطان پوست با چند راهکار ساده
یکشنبه, 25 آبان 1399, 22:16 | درمان و بیماری
پیشگیری از سرطان پوست با چند راهکار ساده

سرطان پوست شامل رشد غیر طبیعی سلول‌های پوستی است که در گذر زمان به توده تبدیل شده و قابلیت ایجاد عوارض پوستی دارند. علت‌های اصلی ایجاد سرطان پوست قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و تماس محافظت نشده با مواد شیمیایی است. البته باید بدانید که با اتخاذ تدابیری می‌توان اقدام به پیشگیری از سرطان پوست کرد که در ادامه این مقاله به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی دش - کامل‌ترین راهنمای رژیم غذایی DASH
یکشنبه, 25 آبان 1399, 16:49 | رژیم غذایی
رژیم غذایی دش - کامل‌ترین راهنمای رژیم غذایی DASH

امروزه فشار خون بالا بیماری بسیار متداولی میان مردم است که هنگام ابتلا به آن، نیروی اضافه بر سازمان وارد شده به دیواره رگ‌ها آنقدر زیاد است که در گذر زمان منجر به عارضه‏‌های دیگری همچون بیماری‌‏های قلبی می‏‌شود. اما نگران نباشید، زیرا که در ادامه مطلب ما رژیمی را به شما پیشنهاد می‌‏کنیم که می‌‏تواند تنها طی ۲ هفته فشار خونتان را چند درجه پایین بیاورد. پایبندی به این رژیم در گذر زمان می‏‌تواند از فشار خون سیستولیک ۸ تا ۱۴ درجه بکاهد که تاثیر به سزایی در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‏‌های قلبی دارد. نام این رژیم جادویی، رژیم غذایی دَش است. اگر کنجکاوید جزییات این رژیم غذایی و فواید آن برای سلامتی را بدانید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی دیابت نوع یک
شنبه, 24 آبان 1399, 20:44 | درمان و بیماری
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی دیابت نوع یک

به دلیل عدم ساخت انسولین در بدن بیماران دیابت نوع یک، آن‌ها مجبور به تزریق روزانه این هورمون به خود هستند. میزان انسولین دریافتی در طول روز ارتباط مستقیمی با سطح قند خون دارد. از طرفی خود قند خون با غذایی که در طول روز می‌خورید تغییر می‌کند. پس در نتیحه رژیم غذایی دیابت نوع یک برای مدیریت و کنترل دیابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله می‌توانید درباره رژیم غذایی دیابت نوع ۱ بیشتر بخوانید.

نکاتی مهم درباره تشخیص و درمان دیابت نوع یک
چهارشنبه, 21 آبان 1399, 23:47 | درمان و بیماری
نکاتی مهم درباره تشخیص و درمان دیابت نوع یک

اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید حتما فردی را خواهید دید که به بیماری دیابت مبتلا است. دیابت هفتیمن علت اصلی مرگ و میر در جهان است. با این حال این بیماری کاملا قابل کنترل است و اگر مراقب سبک زندگی خود باشیم، به راحتی می‌توانیم با آن کنار بیاییم. همانطور که می‌دانید دیابت به طور کلی دارای دو نوع است. در این مقاله قصد داریم درباره دیابت نوع یک و راه‌های درمان و کنترل آن صحبت کنیم.

علت تب و روش پایین آوردن تب بزرگسالان
چهارشنبه, 21 آبان 1399, 00:02 | درمان و بیماری
علت تب و روش پایین آوردن تب بزرگسالان

هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنیم معمولا یکی از اولین گام‌های معاینات پزشکی برای سنجش سلامتی، اندازه‌گیری دمای بدن است. تب یا بالا رفتن درجه حرارت بدن می‌تواند نشانگر وجود مشکل یا عفونت در بخشی از بدن باشد، اما هر تبی نگران‌کننده نیست. در این مطلب با بررسی علت تب و آشنایی با علائم عادی و نگران کننده، روش‌های پایین آوردن تب بزرگسالان و درمان خانگی آن را به شما خواهیم گفت.

کیست آندومتریوز و بارداری - آیا امکان بارداری با وجود کیست آندومتریوما وجود دارد
سه شنبه, 20 آبان 1399, 19:40 | درمان و بیماری
کیست آندومتریوز و بارداری - آیا امکان بارداری با وجود کیست آندومتریوما وجود دارد

اگر آندومتریوز دارید، احتمالا این پرسش‌ها را از خود کرده‌اید که آیا با وجود آندومتریوز می‌ توان بارداری شد؟ یا اینکه ایا اندومتریوز در بارداری خطرناک است؟ آندومتریوز ممکن است بارداری را به تاخیر بیندازد و حتی برخی از زنانی که کیست آندومتریوز دارند، اعلام کرده‌اند که در ماه‌های اولیه بارداری درد شدیدی را تجربه کرده‌اند. در واقع، آندومتریوز لزوما باعث ناباروری نمی‌شود، اما ممکن است در بارداری مشکلاتی را ایجاد کند. در این مطلب می‌توانید درباره کیست آندومتریوز و بارداری بیشتر بخوانید.

مراقبت از بیمار کرونایی - نکات مهم درباره پروتکل نگهداری از بیمار کرونایی در منزل
یکشنبه, 18 آبان 1399, 14:25 | درمان و بیماری
مراقبت از بیمار کرونایی - نکات مهم درباره پروتکل نگهداری از بیمار کرونایی در منزل

با گسترش بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در ایران، نگرانی‌ها از ابتلای همه افراد جامعه و حتی ابتلای مجدد بیماران افزایش یافته است. این در حالیست که متاسفانه امکانات پزشکی و درمانی جوابگوی نیاز شرایط فعلی نیست. به همین دلیل کادر درمانی توصیه می‌کند که اگر علائم خفیفی دارید دو هفته تا یک ماه در قرنطینه خانگی بمانید و از رفتن به مراکز درمانی خودداری کنید. تنها در شرایط حاد بیماری بهرای بستری شدن به بیمارستان بروید تا تحت نظارت قرار بگیرید. اما، نگهداری از بیماران کرونایی نکاتی دارد که عدم رعایت آن ممکن است جان شما و اطرافیان را به خطر بیاندازد. بنابراین این مطلب را تا انتها بخوانید و با اصول مراقبت از بیمار کرونایی در منزل و پروتکل‌های نگهداری از بیماران کرونایی آشنا شوید.

کیست آندومتریوز چیست و درباره آن چه می‌دانید؟
شنبه, 17 آبان 1399, 22:54 | درمان و بیماری
کیست آندومتریوز چیست و درباره آن چه می‌دانید؟

آندومتریوز یکی از اختلالات مربوط به دستگاه تناسلی زنان است که موجب ایجاد عوارضی مثل درد، خونریزی، بهم ریختگی چرخه قاعدگی و ایجاد مشکلاتی در بارداری می‌شود. علت به وجود آمدن این عارضه هنوز مشخص نیست و درمان خاصی هم ندارد اما می‌توان با عمل به دستورات پزشک و مصرف به موقع دارو، عوارض آن را تا حد زیادی کنترل نمود. در این مقاله به بررسی کیست آندومتریوز و روش‌های درمان و کاهش علائم آن خواهیم پرداخت.

بایدها و نبایدهای رژیم دیابت بارداری
چهارشنبه, 14 آبان 1399, 22:02 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم دیابت بارداری

دیابت بارداری عارضه‌ای است که در سال‌های اخیر و با توجه به تغییر سبک زندگی بیشتر و بیشتر شاهد وقوع آن هستیم. این بیماری که به نوعی گذرا و مخصوص دوران بارداری است به راحتی قابل درمان و کنترل بوده و جای نگرانی خاصی ندارد. پیروی از یک رژیم دیابت بارداری اصولی و درست اولین و بهترین روش درمانی برای دیابت بارداری است. به ندرت پیش می‌آید که فرد در کنار رژیم غذایی نیاز به دارو درمانی نیز داشته باشد. در این مقاله به بررسی اصول و قواعدی که باید در رژیم دیابت بارداری به آن توجه داشته باشید، پرداخته‌ایم.

بیماری نقرس پا و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید
جمعه, 02 آبان 1399, 17:25 | درمان و بیماری
بیماری نقرس پا و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید

بیماری نقرس پا یک اصطلاح کلی برای شرایط گوناگونی است که به علت تولید کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل ایجاد می‌شود. اسیداوریک رسوب پروتئین‌هایی مواد غذایی در بدن است. کریستال‌سازی این ماده باعث درد شدید، تورم و سفتی در مفاصل می‌شود. شایع‌ترین حالت بیماری نقرس، تورم و درد شدید در انگشت شست پا است.

بیماری آسم و کرونا چه علائم مشترکی دارند؟
سه شنبه, 29 مهر 1399, 22:39 | تازه‌‌های پزشکی
بیماری آسم و کرونا چه علائم مشترکی دارند؟

ویروس کرونا به یکی از بزرگترین چالش‌هایی تبدیل شده است که مردم در سراسر دنیا با آن روبه‌رو هستند. از سال گذشته که این ویروس در یکی از شهرهای چین شیوع پیدا کرد، کسی این احتمال را نمی‌داد که کرونا به دیگر کشور‌های دنیا راه پیدا کند. این روزها دیگر جایی نیست این ویروس منحوس به آن راه پیدا نکرده باشد. بسیاری از مردم هستند که از ابتلا به کووید-۱۹ وحشت دارند، به خصوص افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم یا دیابت مبتلا هستند. اگر شما هم به بیماری آسم مبتلا هستید و ابتدا به ویروس کرونا به یکی از ترس‌های شما تبدیل شده است، در این مطلب شما را بیشتر با ارتباط بیماری آسم و کرونا و تفاوت‌ها و شباهت‌ها و نکات مرتبط با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

گام‌هایی موثر در پیشگیری و درمان قطعی زخم پای دیابتی
چهارشنبه, 23 مهر 1399, 22:15 | درمان و بیماری
گام‌هایی موثر در پیشگیری و درمان قطعی زخم پای دیابتی

یکی از عوارض خطرناک بیماری دیابت که در بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، مشاهده می‌شود زخم پا است. در این عارضه به دلیل سطح قند خون بالا و عدم گردش مناسب خون در پاها زخم‌هایی ایجاد می‌شوند که التیام نمی‌یابند. در صورت عدم درمان به موقع و از بین نبردن عفونت، این زخم ممکن است به قطع عضو و یا حتی مرگ منجر شود. نکته جالت توجه اینجاست که پیشگیری از زخم پای دیابتی بسیار آسان است. با مطالعه این مقاله با این عارضه ناشی از دیابت بیشتر آشنا شده و راه‌های درمان و پیشگیری از آن را خواهید آموخت.

۷ نکته مهم درباره پیشگیری از سرطان رحم
یکشنبه, 20 مهر 1399, 14:34 | درمان و بیماری
۷ نکته مهم درباره پیشگیری از سرطان رحم

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع شده و با حرکت ممکن است ارگان‌های دیگر بدن را نیز درگیر کند. دهانه رحم استوانه تو خالی است که قسمت تحتانی رحم را به واژن وصل می‌کند. این نوع سرطان بیشتر در سلول‌های سطح ناحیه دهانه اتفاق می‌افتد. در دوره‌ای این سرطان از علل اصلی مرگ و میر در میان زنان بود اما امروزه با روش‌های پیشگیری از سرطان رحم به میزان زیادی امکان عدم ابتلا و کنترل آن وجود دارد. برای اطلاع بیشتر پیرامون پیشگیری از سرطان رحم، این مطلب را تا انتها بخوانید.

بیماری دیابت چیست و از انواع دیابت چه می‌دانید؟
شنبه, 19 مهر 1399, 23:06 | درمان و بیماری
بیماری دیابت چیست و از انواع دیابت چه می‌دانید؟

حتما شما هم شنیده‌اید که به دیابت بیماری خاموش گفته می‌شود. متاسفانه باید بدانید که این نام‌گذاری کاملا درست است. این بیماری بدون نشانه‌های خاص و قابل تشخیصی در بدن رشد کرده و به مرور زمان وضع را بدتر می‌کند تا وقتی که زمینه ایجاد بیماری‌های دیگر را فراهم کرده و صدمات جبران ناپذیری به بدن بزند. البته راه‌های تشخیص بیماری دیابت بسیار ساده است که بسته به نوع دیابتی که به آن مبتلا هستید متفاوت خواهد بود. با ما در این مقاله همراه شوید تا انواع دیابت را شناخته و راه‌ها تشخیص آن را بدانید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی عمل کیسه صفرا
چهارشنبه, 16 مهر 1399, 15:57 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی عمل کیسه صفرا

یکی از عوارض مهم جراحی کیسه صفرا اضافه وزن است. هر چند کبد برخی از مسئولیت‌های کیسه صفرا در بدن را انجام می‌دهد اما لازم است در دوران نقاهت پس از برداشتن کیسه صفرا رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشکان کاملا رعایت شود. در این رژیم غذایی توصیه اول مصرف مایعات است و پس از آن باید اندک اندک غذای جامد وارد سبد غذایی فرد شود که آن هم شرایط خاص خود را دارد و باید از غذاهای چرب و برخی محصولات لبنی و پروتئینی پرهیز کرد. این مقاله به شکل کامل رژیم غذایی عمل کیسه صفرا بررسی کرده است.

نکاتی مهم و ضروری درباره شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا
دوشنبه, 14 مهر 1399, 13:19 | درمان و بیماری
نکاتی مهم و ضروری درباره شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا

بیماری آنفلوآنزا همه ساله با فرارسیدن فصول پاییز و زمستان اوج گرفته و گروه‌های حساس به این بیماری را تهدید می‌کند. اما امسال باوجود همه‌گیری ویروس کرونا شرایط کمی متفاوت‌تر است. از آنجایی که شباهت و تفاوت کرونا با آنفلوآنزا در بسیاری از جهات نزدیک است در این مقاله نگاهی با جزئیات بیشتر به این موضوع انداخته‌ایم و درباره راه‌های درمان و پیشگیری از آن‌ها صحبت کردیم.

درمان پوکی استخوان + معرفی چند تمرین ورزشی
یکشنبه, 13 مهر 1399, 18:31 | درمان و بیماری
درمان پوکی استخوان + معرفی چند تمرین ورزشی

پوکی استخوان شرایطی است که در آن استخوان‌­های شما قبل از جایگزین شدن با سلول­‌های جدید استخوان، می­‌شکنند. درمان پوکی استخوان هم شامل رعایت رژیم غذایی خاص و تغییر سبک زندگی می‌­شود هم شامل درمان دارویی. در این میان، پیشگیری دارویی برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان یک راهکار موثر است. این درحالیست که درمان پوکی استخوان با ورزش نیز می‌تواند همراه با مصرف دارو موثرتر باشد. برای شناخت بیشتر از انواع روش‌های درمانی پوکی استخوان این مطلب را بخوانید.

بیماری پوکی استخوان چیست
یکشنبه, 13 مهر 1399, 18:24 | درمان و بیماری
بیماری پوکی استخوان چیست

بیماری پوکی استخوان از بیماری‌های شایع است که افراد را در سنین بالا مبتلا می‌کند. این بیماری زمانی نشانه‌های خود را نشان می‌دهد که فرد به این بیماری مبتلا شده و در نتیجه درمان پوکی استخوان را دشوار می‌کند. پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان با تغذیه سالم و ورزش کردن می‌تواند گام‌هایی موثر برای مقابله با این بیماری خاموش باشد. در این مقاله درباره پوکی استخوان و روش‌های پیشگیری از این بیماری را بیشتر بخوانید.

نکاتی مهم پیرامون رژیم غذایی زخم معده که باید بدانید
شنبه, 12 مهر 1399, 21:10 | رژیم غذایی
نکاتی مهم پیرامون رژیم غذایی زخم معده که باید بدانید

رژیم غذایی زخم معده یکی از راه‌های مناسب برای کنترل و درمان زخم معده محسوب می‌شود. اگرچه زخم معده معمولا به دلیل وجود باکتری رخ می‌دهد، اما با رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توان تا حد زیادی روند درمان را تسریع کرد. به خصوص پرهیز غذایی زخم معده از نکات مهم برای مقابله با ناراحتی‌های معده است. در این مقاله می‌توانید درباره بایدها و نبایدهای تغذیه مناسب برای زخم معده بیشتر بخوانید.

زخم معده چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
شنبه, 12 مهر 1399, 21:05 | درمان و بیماری
زخم معده چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

زخم معده از جمله ناراحتی‌های معده است که سیستم گوارش و تغذیه افراد را با مشکلات جدی رو به رو می‌کند. اگر شما هم از ناراحتی های معده و درد معده رنج می‌برید، پیش از هر اقدامی لازم است که بدانید آیا به زخم معده دچار شده‌اید یا خیر؟ سپس درمان مناسب را انتخاب کنید. در این مطلب می‌توانید درباره بیماری زخم معده، راه‌های تشخیص و درمان آن بیشتر بخوانید.

علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید
جمعه, 11 مهر 1399, 21:58 | درمان و بیماری
علائم جدید ویروس کرونا چیست؟ موج بعدی آن را بشناسید

علائم جدید ویروس کرونا نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده است. در شرایطی که هنوز ابعاد مختلف این ویروس بر همگان آشکار نیست، شنیده‌ها حاکی از نسل جدید ویروس کروناست که ممکن است ابعاد ناشناخته‌ای از این ویروس عفونی را آشکار کند. در این مقاله به مرور نشانه‌های جدید ویروس کرونا می‌پردازیم. فراموش نکنید که در صورت داشتن هرگونه نشانه‌ای، نکات مراقبتی را رعایت کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از سرطان سینه
جمعه, 11 مهر 1399, 21:35 | درمان و بیماری
پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه یا سرطان پستان یکی از شایع‌ترین انواع سرطان به خصوص در میان زنان است. سابقه خانوادگی، سابقه ابتلا به توده‌های سینه و یا توده‌های سرطانی و همچنین کم تحرکی و تغذیه ناسالم ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. فرقی نمی‌کند که جزو گروهای پرخطر ابتلا به سرطان سینه هستید (افرادی که اقوام درجه یک آنها به سرطان سینه مبتلا شده‌اند) یا خیر؛ باید نکات پیشگیری از سرطان سینه را عایت کنید. داشتن سبک زندگی سالم با انجام فعالیت‌های ورزشی و پیروی از تغذیه سالم، در کنار انجام معاینه و چکاپ می‌تواند از جمله اقدامات موثر در زمینه پیشگیری از سرطان پستان باشد. این مطلب را بخوانید و نکات آن را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که آگاهی درباره چگونگی پیشگیری از سرطان سینه، اطلاع‌رسانی جمعی را می‌طلبد. پس با خواندن و ارسال این مطلب با دوستانتان ما را در این مسیر یاری کنید.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون
دوشنبه, 07 مهر 1399, 17:09 | رژیم غذایی
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی غلظت خون

رژیم غذایی غلظت خون یکی از رژیم‌های موثر در از بین بردن غلظت خون است که در نهایت می‌تواند شما را از بیماری‌های قلبی و عروقی نجات داده و به سلامتی بدن کمک زیادی کند. غذاها، سبزیجات، میوه‌ها و خوراکی‌های زیادی هستند که می‌توانند خون را تصفیه کنند و حالت رقیقی به خون بدن بدهند که گردش خون به درستی انجام شود و خون سالم و تمیزی داشته باشید. باید بدانید که غلظت خون عوارض زیادی دارد. پس در صورتی که غلظت خون دارید سعی کنید که با استفاده از رژیم غذایی مناسب برای غلظت خون آن را از بین ببرید تا مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نکند.

نحوه تشخیص و درمان غلظت خون بالا
دوشنبه, 07 مهر 1399, 17:06 | درمان و بیماری
نحوه تشخیص و درمان غلظت خون بالا

غلظت خون بالا از بیماری‌هایی است که افراد بسیاری به آن دچار هستند. در برخی از افراد غلظت خون به دلیل عملکرد مغز استخوان رخ می‌دهد، اما در سایرین، دلایل دیگری مانند تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات ممکن است منجر به بروز غلظت خون شود. در این مقاله می‌توانید به طور مفصل درباره دلایل غلیظ شدن خون بیشتر بخوانید.

افسردگی فصل پاییز - بهترین راه مقابله با افسردگی پاییزی
شنبه, 05 مهر 1399, 17:27 | درمان و بیماری
افسردگی فصل پاییز - بهترین راه مقابله با افسردگی پاییزی

افسردگی فصل پاییز با تغییر فصل، سرد شدن هوا و کوتاه شدن روز اتفاق می‌افتد. اگرچه افراد زیادی به افسردگی پاییزی دچار نمی‌شوند، اما برخی از افراد در طول پاییز و حتی زمستان با نوعی کسالت و کمبود انرژی همیشگی درگیر خواهند بود. فراموش نکنید افسردگی به هر دلیلی که باشد باید برای درمان آن تلاش کرد، چراکه افسرده بودن در زندگی روزمره خلل وارد کرده و انرژی و نشاط را از فرد می‌گیرد. همچنین ممکن است افسردگی باعث مشکلات دیگری- مانند از دست دادن شغل- شود و ناراحتی‌های بیمار را تشدید کند. در این مطلب درباره نوع دیگری از افسردگی به نام افسردگی فصلی در پاییز مطالبی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم و امیدواریم برای‌تان مفید باشد.

کم خونی چیست و از کم خونی مینور چه می‌دانید؟
دوشنبه, 31 شهریور 1399, 16:40 | درمان و بیماری
کم خونی چیست و از کم خونی مینور چه می‌دانید؟

کم خونی مینور یکی از بیماری‌هایی است که اگرچه زندگی فرد را با مشکلات جدی رو به رو نمی‌کند، اما ممکن است در آینده سلامت فرد را در معرض حطرات جدی‌تری قرار دهد. احساس خستگی و بی‌حالی، نداشتن انرژی کافی، عدم تمرکز و افسردگی تنها بخشی از نتایج ابتلا به کم خونی یا آنمی است؛ این درحالیست که برخی از زنان مبتلا به تلاسمی مینور در بزرگسالی با یائسگی زودهنگام رو به رو شدند. از این رو، توصیه ما به شما این است که حتما کم خونی را جدی بگیرید و در صورت ابتلا، به دنبال درمان آن باشید. این مطلب می‌تواند راهنمای خوبی برای شناخت کم خونی آنمی و همچنین کم خونی مینور باشد.

راهکارهایی برای رهایی از افسردگی بی دلیل و ناگهانی
شنبه, 29 شهریور 1399, 17:50 | درمان و بیماری
راهکارهایی برای رهایی از افسردگی بی دلیل و ناگهانی

افسردگی بی دلیل ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد. به طور مثال در جمعی دوستانه نشسته‌اید و ناگهان احساس غم شما را در بر می‌گیرد. یا بدون هیچ دلیل خاصی احساس غم دارید و نمی‌توانید شاد باشید. در چنین شرایطی شما درچار افسردگی بی دلیل شده‌اید. در این مطلب درباره افسردگی ناگهانی نکاتی خواهیم نوشت. همچنین راه‌حل‌هایی به شما خواهیم گفت که با انجام آن می‌توانید از افسردگی بی دلیل و ناگهانی رهایی یابید.

تمرینات تنفسی برای کرونا و تقویت ریه ها
جمعه, 28 شهریور 1399, 12:13 | درمان و بیماری
تمرینات تنفسی برای کرونا و تقویت ریه ها

تمرینات تنفسی برای کرونا می‌تواند در بهبود عملکرد ریه‌ها موثر باشد. از آنجایی که فعالیت روزمره منظم به شما کمک می‌کند تا از ریه‌های خود با ظرفیت کامل استفاده کنید، بنابراین باید ریه‌ها را با فعالیت شدیدتر به چالش کشید. تمرینات ریوی روش‌هایی را برای کمک به ریه‌های شما در کنترل کارایی جریان هوا و اکسیژن فراهم می‌کنند. در ادامه مروری کوتاه در مورد نحوه عملکرد ریه‌ها آورده می‌شود و سپس با چند روش آسان برای بهبود سلامت ریه آشنا می‌شوید. البته به پاسخ این سؤال که تقویت ریه با تمرینات تنفسی، تا چه حد ما را در برابر کرونا محافظت می‌کنند نیز می‌رسید.

آشنایی با انواع سر درد و راه‌های درمان آن
چهارشنبه, 26 شهریور 1399, 09:49 | درمان و بیماری
آشنایی با انواع سر درد و راه‌های درمان آن

شناخت انواع سر درد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم برای درمان آن بهترین راه را انتخاب کنیم. معمولا در صورت داشتن هرگونه سردرد، در اولین فرصت به سراغ قرص‌های مسکن می‌رویم. اما باید بدانید که سردردها انواع مختلفی دارند و ممکن است نشانه‌ای از بیماری خاصی باشد. بنابراین پیش از آنکه برای رفع سردرد به سراغ دارو بروید، ابتدا انواع آن را بشناسید تا مناسب‌ترین درمان را انتخاب کنید. فراموش نکنید که سردرد کرونا از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است که نیاز به تشخیص دقیق دارد. در این مطلب برای شما درباره انواع سردرد نکات مهمی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به شما توصیه می‌کنیم که حتما بخوانید.

تقویت سیستم ایمنی کودکان با تغذیه سالم
سه شنبه, 18 شهریور 1399, 17:38 | تغذیه
تقویت سیستم ایمنی کودکان با تغذیه سالم

تقویت سیستم ایمنی کودکان به خصوص در زمان همه‌گیری ویروس کرونا از بایدها و لزومات سلامتی آنهاست. یکی از راه‌های ایمنی‌سازی بدن کودکان رعایت رژیم غذایی سالمی است که انواع مواد مغذی و ویتامین ها را به بدن کودک برساند و سلامت کودک را تضمین کند. در این مقاله، به معرفی ۱۱ ماده غذایی مفید که به بهبود سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کنند، پرداخته‌ایم. امید است با به کارگیری راهکارهای این متن بتوانید سلامت فرزندانتان و حتی کل خانواده را افزایش داده و به سلامت از دوران سخت بیماری عبور کنید.

کم وزنی کودکان و راه‏های مقابله با آن
دوشنبه, 17 شهریور 1399, 21:47 | درمان و بیماری
کم وزنی کودکان و راه‏های مقابله با آن

لاغری کودکان ممکن است به اندازه چاقی کودک خطرناک باشد، به خصوص اگر مشکلات تیروئیدی و یا سوتغذیه باعث کم وزنی در کودکان شود. اگر فرزندتان بسیار لاغر است و یا اگر در مدت زمان کوتاهی ناگهان وزن از دست داده است بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله درباره لاغر شدن کودکان، تشخیص کم‌وزنی کودک، علل و درمان آن به طور مفصل نوشته‌ایم. بنابراین، اگر نگران کاهش وزن کودکتان هستید، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

درمان افسردگی بارداری با یوگا بارداری
جمعه, 14 شهریور 1399, 23:31 | ورزش درمانی
درمان افسردگی بارداری با یوگا بارداری

یوگا بارداری یکی از درمان‌‌های غیر دارویی ببرای پیشگیری و درمان افسردگی بعد از زایمان است. در واقع زنان در طول دوره‌های مختلف زندگی دچار افسردگی می‌شوند که یکی از این دوره‌ها بارداری است. اگرچه روش‌های دارویی برای مقابله با افسردگی وجود دارد، اما پیشنهاد ما درمان افسردگی با یوگا، در کنار رژیم غذایی مناسب است. در این مطلب می‌توانید درباره درمان افسردگی بارداری با یوگا بیشتر بخوانید. بنابراین، تا انتهای مطلب با ما باشید.

نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان برای مقابله با کرونا
دوشنبه, 03 شهریور 1399, 21:28 | درمان و بیماری
نکات بهداشتی برای معلمان، والدین و دانش‌آموزان برای مقابله با کرونا

با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، پیشگیری از کرونا در مدرسه باید به طوری جدی‌تری مورد بررسی قرار بگیرد. اگرچه هنورقطعی نیست اما گمانه‌زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه از تاریخ پانزدهم شهریور ماه، مدارس پذیرای دانش‌آموزان خواهد بود. این در حالیست که با شیوع بیماری کرونا و آمار رو به افزایش مبتلایان، ممکن است برای آموزش مجازی و تحصیل کودک در منزل برنامه‌ریزی شود. به همین دلیل، در مطلب پیش رو سعی کردیم با جمع‌آوری نکات مهمی، نکات مهمی را گردآوری کنیم و بر روش‌های پیشگیری از کرونا در مدرسه مروری داشته باشیم. به همین دلیل خواندن این مقاله و به خاطر سپردن نکات آن را به شما توصیه می‌کنیم.

معجزه رژیم غذایی سالم برای درمان بیماری کبد چرب
یکشنبه, 02 شهریور 1399, 22:23 | درمان و بیماری
معجزه رژیم غذایی سالم برای درمان بیماری کبد چرب

برای مقابله با بیماری کبد چرب، روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه‌ها درمان غیردارویی و رعایت رژیم غذایی سالم برای کبد چرب است. بله، به همین سادگی می‌توانید با رعایت سبک زندگی سالم و پایبندی به اصول تغذیه سالم، بیماری کبد چرب را کنترل یا درمان کنید. در این مطلب چندین نکته غذایی سالم برای‌تان آورده‌ایم که با رعایت این نکات با بیماری کبد چرب خداحافظی خواهید کرد.

رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی - درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم
جمعه, 31 مرداد 1399, 22:35 | موفقیت فردی
رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی - درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم برای درمان افسردگی می‌تواند راهی غیردارویی و موثر در درمان افسردگی باشد. افسردگی یکی از بیماری‌های فراگیر قرن بیست و یکم است که حداقل در هر جمعی یک نفر با آن درگیر می‌شود. درمان افسردگی معمولا دارای عوارضی است که باعث می‌شود افراد از درمان خود ترس داشته باشند و هیچگاه به درمان آن اقدام نکنند. در این مقاله می‌خواهیم روش درمان غیردارویی افسردگی با تغذیه سالم را به شما معرفی کنیم.

درمان افسردگی با ورزش - نقش ورزش در پیشگیری و درمان افسردگی
چهارشنبه, 29 مرداد 1399, 23:58 | موفقیت فردی
درمان افسردگی با ورزش - نقش ورزش در پیشگیری و درمان افسردگی

درمان افسردگی با ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان غیر دارویی مورد توجه قرار گیرد. افسردگی بیماری است که اغلب از مبارزه با آن می‌ترسند چرا که تصور می‌کنند باید انبوهی از قرص و دارو خواب‌آور مصرف کرده و بیشتر ساعات شبانه روز را در رختخواب سپری کنند. این تصویر کاملا غلط است، چرا که راه‌های کم خطرتر و کم عارضه‌تری برای مبارزه با افسردگی مثل درمان افسردگی با انجام تمرینات ورزشی وجود دارد.

پیشگیری از کرونا در خانه – پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط
سه شنبه, 28 مرداد 1399, 16:41 | گوناگون
پیشگیری از کرونا در خانه – پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط

پیشگیری از کرونا در خانه نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و تا جای ممکن خانه از وجود هرگونه ویروس پاک باشد. به همین دلیل، در کنار نظافت منزل، ضدعفونی کردن سطوح مختلف را نباید فراموش کنید. در این مطلب درباره پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با نظافت و ضدعفونی کردن منزل نکاتی را اشاره کرده‌ایم. با رعایت این نکات خانه را تبدیل به محلی امن و عاری از آلودگی ویروسی تبدیل کنید.

افسردگی بعد از زایمان در زنان و راه های درمان آن
دوشنبه, 27 مرداد 1399, 18:11 | دسر ایرانی
افسردگی بعد از زایمان در زنان و راه های درمان آن

زنان در طول زندگی خود، تغییرات زیادی را مشاهده می‌کنند که برخی از تغییرات ممکن است باعث ایجاد افسردگی در زنان، مانند افسردگی بعد از زایمان شود. فراموش نکنیم که افسردگی مادر، تنها بیماری یک فرد نیست، بلکه در صورت عدم درمان، سلامتی نوزاد و حتی خانواده را تهدید می‌کند. به همین دلیل شناخت افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن اهمیت زیادی دارد. در این مقاله می‌توانید در این باره بیشتر بخوانید.

خطرات کرونا برای زنان باردار
یکشنبه, 26 مرداد 1399, 18:15 | درمان و بیماری
خطرات کرونا برای زنان باردار

در شرایط همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، کرونا برای زنان باردار می‌تواند خطر آفرین باشد. همانطور که می‌دانید زنان باردار نسبت به سایر افراد شرایط ویژ‌ه بدنی خاصی داشته و نیاز به مراقبت‌های جدی‌تری دارند. به همین دلیل، باید نسبت به افراد عادی بیشتر از خود و نوزاد مراقبت کنند. در این مقاله شما را با موضوع و شرایطی که کرونا برای زنان باردار ایجاد می‌کند، آشنا خواهیم کرد.

علائم افسردگی بارداری چیست و چگونه درمان می‌شود
یکشنبه, 26 مرداد 1399, 18:03 | درمان و بیماری
علائم افسردگی بارداری چیست و چگونه درمان می‌شود

افسردگی بارداری، برخی از زنان را درگیر می‌کند که در صورت عدم درمان، ممکن است تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد. شناخت نشانه‌های افسردگی در دوران حاملگی، تلاش برای درمان آن به روش‌های دارویی و غیر دارویی و همچنین همراهی همسر و خانواده می‌توانند در کنترل و درمان آن موثر باشند. برای شناخت بیشتر از افسردگی دوران بارداری، این مطلب را تا انتها بخوانید.

تیروئید هاشیموتو چیست و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟
شنبه, 25 مرداد 1399, 20:43 | درمان و بیماری
تیروئید هاشیموتو چیست و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود- ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله کرده و اغلب منجر به بروز کم‌کاری تیروئید در بیماران خواهد شد. این بیماری هیچ نشانه ظاهری ندارد و فقط در برخی از افراد برآمدگی در قسمت جلو گلو دیده می‌شود. اما فردی که به تیروئید هاشیموتو مبتلاست، نشانه‌هایی همچون خستگی دائمی و بدون دلیل، یبوست و خشکی پوست را تجربه خواهد کرد. اگر می‌خواهید درباره تیروئیدیت هاشیموتو، تشخیص و درمان و همچنین تفاوت آن با تیروئید کم کار بیشتر بدانید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

علائم و نشانه‌های پنهانی افسردگی مردان
شنبه, 25 مرداد 1399, 20:38 | موفقیت فردی
علائم و نشانه‌های پنهانی افسردگی مردان

زن و مرد هردو افسردگی را تجربه می‌کنند، اما نشانه‌های افسردگی مردان با زنان بسیار متفاوت است. افسردگی مردان همراه با عصبی بودن و پرخاشگری است در صورتی که در زنان بیشتر به صورت غم و اندوه خود را نشان می‌دهد. اما با وجود این، به خاطر اینکه مردان کمتر اقدام به بروز احساسات خود می‌کنند ممکن است حتی کوچکترین علائم نیز در رفتار آن‌ها دیده نشود. تعداد زیادی از مردان با افسردگی سروکار دارند با این حال بسیار کمتر از زنان اقدام به مطالعه و جستجو درباره این موضوع می‌کنند. در این مقاله سعی شده به طور کامل مفهوم افسردگی در مردان پوشش داده شود.

هیدراته کردن بدن - کم آبی بدن و روش‌های هیدراته نگه داشتن بدن
سه شنبه, 14 مرداد 1399, 18:14 | درمان و بیماری
هیدراته کردن بدن - کم آبی بدن و روش‌های هیدراته نگه داشتن بدن

با وجود اینکه تابستان نسبتا خنکی را تجربه می‌کنیم و بر خلاف سال‌های گذشته، حسابی از باران‌های گاه و بی‌گاه لذت می‌بریم، اما همچنان خطر کم آبی بدن ما را تهدید می‌کند. این درحالیست که متاسفانه در فرهنگ ایرانی به جای نوشیدن آب، به مصرف چای و نوشابه عادت داریم. حتی افرادی وجود دارند که در شبانه روز یک لیوان آب هم نمی‌نوشند. این افراد بدون شک از فواید هیدراته کردن بدن آگاهی کافی ندارند و از طرفی نمی‌دانند که دهیدراته شدن بدن ممکن است در شرایطی سلامتی آنها را تهدید کند. شاید اکنون اهمیت زیادی برای این نکته قائل نشوید. اما بعد از اینکه راجع به عوارض کم آب شدن بدن اطلاعات کافی پیدا کردید، قطعا در راستای هیدراته کردن بدن خود، اقداماتی انجام خواهید داد.

تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه
شنبه, 11 مرداد 1399, 22:52 | ورزش درمانی
تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه

با شیوع بیماری کرونا و ابتلای شمار زیادی از افراد به این بیماری، نگرانی‌ها برای مقابله با آن افزایش یافته است و بسیاری راهکار آن را تنها در تقویت سیستم ایمنی بدن می‌دانند. برای ایمنی سازی بدن، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش‌ها تقویت سیستم ایمنی بدن با انجام تمرینات ورزشی است. این مطلب را بخوانید و با تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بیماری کرونا و نقش ورزش در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

علائم بواسیر چیست و چگونه درمان می‌شود
جمعه, 10 مرداد 1399, 00:29 | درمان و بیماری
علائم بواسیر چیست و چگونه درمان می‌شود

بواسیر از شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌های دستگاه گوارش است، اکثر افراد به خصوص در دوران میانسالی با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. ما در این مطلب روش تشخیص و علائم بواسیر، درمان خانگی بواسیر و روش‌های تهاجمی‌تر همچون جراحی بواسیر را برای شما تشریح کرده‌ایم.

تشخیص و درمان اختلال دو قطبی چگونه است؟
سه شنبه, 07 مرداد 1399, 18:19 | درمان و بیماری
تشخیص و درمان اختلال دو قطبی چگونه است؟

علت بیماری دوقطبی هنوز برای پزشکان نیز به طور مشخص نیست، اما نگران نباشید؛ راه‌های بسیاری برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد که تا به حال امتحان شده و نتیجه خوبی داشته‌اند. برای آشنایی با روش‌های تشخیص و درمان اختلال دو قطبی این مطلب را بخوانید.

۸ راه برای کاهش درد مفاصل در کم‌ کاری تیروئید
چهارشنبه, 01 مرداد 1399, 15:59 | تازه‌‌های پزشکی
۸ راه برای کاهش درد مفاصل در کم‌ کاری تیروئید

اگر شما یاد یکی از عزیزانتان دچار کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی باشید، می‌دانید که احساس درد در مفاصل، مشکلی شایع در افراد مبتلا به این بیماری است. نگران نباشید، زیرا با انجام برخی کارها و تغییر شیوه زندگی می‌توان این درد را تا حد زیادی کاهش داد. ما ۸ روش موثر و کاربردی برای کاهش درد مفاصل در کم کاری تیروئید را در این مطلب بررسی کرده‌ایم.

سنگ کیسه صفرا؛ انواع، تشخیص و درمان
سه شنبه, 31 تیر 1399, 19:13 | درمان و بیماری
سنگ کیسه صفرا؛ انواع، تشخیص و درمان

کیسه صفرا عضوی از بدن است که معمولا به سلامت آن اهمیت داده نمی‌شود. این ارگان کوچک و گلابی‌شکل، نقش مهمی در جذب مواد غذایی موجود در چربی‌ها دارد و به بدن در هضم بهتر چربی‌ها کمک می‌کند. با وجود این، بروز سنگ کیسه صفرا و سایر مشکلات کیسه صفرا دور از انتظار نیست. بنابراین، بهتر است در صورت مشاهده هرگونه نشانه مانند تب و لرز، تهوع و دردهای شکمی بی‌درنگ به پزشک مراجعه کرده و از بروز التهاب کیسه صفرا و سایر بیماری‌های مرتبط با سنگ صفرا جلوگیری کنید. برای اطلاع دقیق‌تر درباره این نشانه‌ها و همچنین راه‌های درمان بیماری ‌های کیسه صفرا، این مطلب را تا انتها بخوانید.

پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم چیست و چگونه درمان می‌شود
سه شنبه, 24 تیر 1399, 16:59 | درمان و بیماری
پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم چیست و چگونه درمان می‌شود

گرچه رویش مو بر صورت و بدن زنان امری طبیعی است، اما تغییر رنگ و ضخامت و رویش ناگهانی موهای زائد در مناطقی که پیش از این مویی نداشته می‌تواند علامت یک اختلال هورمونی یا بیماری باشد. در این مطلب تمام نکاتی را که لازم است درباره پرمویی در زنان بدانید برای شما آورده‌ایم.

اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود
چهارشنبه, 11 تیر 1399, 12:34 | درمان و بیماری
اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود

احتمالا درباره اثر دارونما (پلاسیبو) مطالبی خوانده یا شنیده‌اید؛ روشی که به ظاهر بیمار برای درمان بیماری دارو مصرف می‌کند، اما این داروها هیچگونه تاثیر شیمیایی و پزشکی ندارند. اگر از طرفداران این روش درمانی هستید یا مایلید بیشتر در این باره بدانید، این مطلب را دنبال کنید.

راهکارهایی قطعی برای کاهش کلسترول بد خون
سه شنبه, 10 تیر 1399, 16:02 | درمان و بیماری
راهکارهایی قطعی برای کاهش کلسترول بد خون

کلسترول ماده‌ای مومی‌شکل و یکی از انواع چربی خون است که بدن برای ساخت سلول‌ها به آن نیاز دارد. اما بالا بودن سطح کلسترول بد خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به دنبال دارد. برای آشنایی با انواع کلسترول و راه‌های درمان چربی خون بالا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا بیماران کلیوی بیشتر در معرض کرونا قرار دارند
سه شنبه, 20 خرداد 1399, 14:24 | درمان و بیماری
آیا بیماران کلیوی بیشتر در معرض کرونا قرار دارند

احتمال شدیدتر بودن کرونا در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی و سایر بیماری‌های مزمن بیشتر است. این در حالی است که در برخی از افراد پس در اثر ابتلا به ویروس کرونا علائمی از بیماری‌های حاد کلیوی مشاهده شده. چنانچه به بیماری‌های مزمن مبتلا هستید و یا داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنید، با این راهکارها خطر ابتلا به کرونا را به حداقل برسانید. در ادامه تاثیر کرونا بر بیماران کلیوی را شرح داده‌ایم.

علائم، تشخیص و درمان اگزما
دوشنبه, 19 خرداد 1399, 14:58 | پوست
علائم، تشخیص و درمان اگزما

اگزما به التهاب همراه با قرمزی و خارش پوست گفته می‌شود که نسبتا شایع است. بنا بر تعریف متحصصان پوست، اگزما که گاهی حساسیت پوستی نامیده می‌شود، واکنش بدن نسبت به عوامل محرک است که به دلیل تغذیه نامناسب و یا عوامل دیگری مانند استرس به شکل خشکی پوست و نقاط قرمز رنگ بروز می‌کند که با خارش شدید همراه است. در ادامه علل و درمان اگزما را بررسی کرده‌ایم.

آنچه باید در مورد علل و درمان کم کاری تیروئید بدانید
دوشنبه, 12 خرداد 1399, 15:43 | درمان و بیماری
آنچه باید در مورد علل و درمان کم کاری تیروئید بدانید

کم کاری تیروئید پس از دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مرتبط با غدد درون‌ریز بدن است. به طور مشخص وقتی میزان ترشح هورمون توسط غده تیروئید کاهش می‌یابد به اصطلاح فرد دچار بیماری کم کاری تیروئید شده است. برای درمان کم کاری تیروئید روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه تمام آنها شرح داده شده است.

توده‌ سینه زنان چیست؟
سه شنبه, 06 خرداد 1399, 13:22 | درمان و بیماری
توده‌ سینه زنان چیست؟

بافت سینه می‌تواند بسته به عملکرد آن ترکیب متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال سینه‌ زنان در دوره شیردهی تغییر می‌کنند و هنگام لمس و مشاهده با پیش از شیردهی تفاوت دارند. سینه همچنین حاوی بافت هم‌بند فیبری، بافت چربی، اعصاب، رگ‌های خونی و غدد لنفاوی است. هر قسمت از سینه می‌تواند واکنش‌های متفاوتی به تغییرات بدن نشان دهد. این تغییرات بر احساس حاصل از لمس و بافت سینه تاثیر می‌گذارد و می‌تواند بر ایجاد توده‌های سینه موثر باشد. توده سینه، تورم موضعی، بیرون‌زدگی، برآمدگی یا تشکیل ناهمواری‌ در سینه است که با بافت سینه در اطراف آن یا بافت سینه در همان ناحیه از سینه دیگر تفاوت داشته باشد.

سرطان معده؛ علل، نشانه‌ها، تشخیص و درمان
دوشنبه, 05 خرداد 1399, 10:03 | دهان و دندان
سرطان معده؛ علل، نشانه‌ها، تشخیص و درمان

سرطان معده زمانی آغاز می‌شود که سلول‌های سرطانی در پوشش داخلی معده شکل گرفته و به آرامی رشد می‌کنند. رشد این سلول‌ها در نهایت منجر به تومور شده که به آن سرطان معده می گویند. اگرچه تشخیص سرطان معده (به خصوص در سال‌های اولیه ابتلا) دشوار است، اما راه‌هایی وجود دارد که ممکن است به تشخیص زودهنگام این سرطان کمک کند. در ادامه علاوه بر نشانه‌های سرطان معده شیوه‌های درمان آن را توضیح داده‌ایم.

همه چیز درباره پاهای پرانتزی و روش درمان آن
شنبه, 03 خرداد 1399, 18:43 | درمان و بیماری
همه چیز درباره پاهای پرانتزی و روش درمان آن

پای پرانتزی به وضعیتی گفته می‌شود که پاهای فرد به حالت پرانتز در کنار هم قرار می‌گیرند و زانوها یکدیگر را لمس نمی‌کنند. دلایل بروز پاهای پرانتزی متنوع است و وقتی نوزادان به دنیا می‌آیند تا حدود سن ۱۸ ماهگی پاهای آنها شکل پرانتزی دارد و پس از آن صاف خواهد شد. اما برای پاهای پرانتزی درمان نیز وجود دارد که این مقاله به آن پاسخ می‌دهد.

همه چیز درباره جراحی لثه در درمان بیماری پریودنتال
چهارشنبه, 31 اردیبهشت 1399, 16:42 | دهان و دندان
همه چیز درباره جراحی لثه در درمان بیماری پریودنتال

​​​​​​​جراحی لثه یکی از روش‌های دندانپزشکان برای درمان بیماری لثه یا پریودنتال است. این بیماری با عفونت باکتریایی تاثیرگذار بر بافت لثه، ایجاد و موجب التهاب، تورم، قرمزی و از بین رفتن استخوان‌های اطراف دندان می‌شود. هدف از جراحی لثه، خلاص‌شدن از تورم، بازسازی بافت و فرم لثه‌ها برای بهبود عملکرد و ظاهر آن است. در واقع جراحی لثه با رفع مشکلات دهان به برطرف ساختن مشکلات بهداشتی دندان‌ها نیز کمک کرده و موجب عمر بیشتر دندان‌ها خواهد شد.

۱۸ روش ساده برای کاهش نفخ
سه شنبه, 30 اردیبهشت 1399, 15:01 | درمان و بیماری
۱۸ روش ساده برای کاهش نفخ

نفخ در بیشتر مواقع ناشی از مسائل جزئی است که با تغییراتی در سبک زندگی یا درمان‌های بدون نسخه برطرف می‌شود، اما در صورت ادامه نفخ یا وجود علائم دیگر باید به پزشک مراجعه کرد. تعیین علت اصلی نفخ و سایر مشکلات گوارشی اولین قدم برای درمان آن خواهد بود. ما در ادامه ۱۸ روش برای کاهش نفخ را معرفی کرده‌ایم که در صورت بکارگیری آنها به احتمال زیاد مشکل نفخ شما حل خواهد شد.

سردرد میگرنی - همه چیز درباره تشخیص و درمان میگرن
پنجشنبه, 25 اردیبهشت 1399, 14:23 | درمان و بیماری
سردرد میگرنی - همه چیز درباره تشخیص و درمان میگرن

سردرد میگرنی از جمله سردرهای شدید و دائمی است که ممکن است تشخیص آن توسط بیمار آسان نباشد. نکته مهم این است که بروز هرگونه سردردی باید جدی گرفته شود چراکه ممکن است سردرد ثانویه بود، اما به اشتباه میگرن تشخیص داده شود. در این مطلب به طور مفصل درباره سردرد میگرنی، انواع آن و همچنین درمان میگرن به دو روش درمان دارویی سردردهای میگرنی و درمان خانگی میگرن پرداخته‌ایم. بنابراین، تا انتهای مطلب با ما باشید.

نکاتی ساده برای کاهش کلسترول خون
چهارشنبه, 24 اردیبهشت 1399, 11:32 | رژیم کنترل چربی
نکاتی ساده برای کاهش کلسترول خون

یکی از تبعات تغییر سبک زندگی و افزایش تغذیه ناسالم بالا رفتن میزان چربی و کلسترول در خون است. مشکلی که می‌تواند به بیماری‌های قلبی و حتی سکته منجر شود. در بسیاری از مواقع میزان چربی خون را می‌توان با یک رژیم غذایی مناسب کنترل کرد. ما در ادامه نکات تغذیه‌ای ساده‌ای برای کاهش کلسترول خون را معرفی کرده‌ایم که با رعایت آنها می‌توان انتظار داشت سطح کلسترول کاهش پیدا کند.

دلایل و درمان یبوست در کودکان و بزرگسالان
دوشنبه, 22 اردیبهشت 1399, 17:32 | درمان و بیماری
دلایل و درمان یبوست در کودکان و بزرگسالان

«مدفوع چند تکه» به طور معمول به دفع توده‌های مجزا و سخت اطلاق می‌شود. با این حال، ممکن است مدفوع به صورت قطعه جامدی متشکل از قطعات ریز به‌هم پیوسته و سنگ‌ریزه مانند نیز دفع شود که هر دو نوع یاد شده به مشکل یبوست اشاره می‌کنند. یبوست مزمن، ممکن است با درد همراه بوده و از وجود مشکلی جدی حکایت داشته باشد. در ادامه درباره انواع یبوست و ارتباط آن با ظاهر و رنگ مدفوع و همچنین روش‌های درمان آن بیشتر می‌خوانیم.

حساسیت فصلی: علائم، علل و درمان
یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399, 17:32 | درمان و بیماری
حساسیت فصلی: علائم، علل و درمان

برخی افراد با تغییرات فصلی و گرده افشانی گیاهان دچار حساسیت فصلی به یک ماده حساسیت‌زا می‌شوند که معمولا شامل علائمی همچون عطسه، آبریزش بینی و خارش چشم است. این مشکل به خصوص در فصل بهار بیشتر دیده می‌شود و حساسیت فصلی بسیاری را دچار دچار عطسه و آبریزش چشم و بینی می‌کند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که در این فصل از حساسیت رنج می‌برید و از این مشکل در عذابید، این مقاله را بخوانید.

همه چیز درباره ریزش ابرو و مژه
یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399, 12:12 | مو
همه چیز درباره ریزش ابرو و مژه

ریزش ابرو و مژه‌ها می‌تواند اتفاقی نگران کننده باشد.بسیاری از افرادی که با این مشکل روبرو شدند از دلایل آن اطلاع کافی ندارند. در علم پزشکی به ریزش مو و ابرو به اصطلاح ماداروزیس می‌گویند.وقتی کسی به این بیماری مبتلا می‌شود احتمال آن می‌­رود تمام مژه‌ها و ابروهایش و یا فقط قسمتی از آنها بریزد و ظاهر کم‌­پشتی در قسمت‌­هایی که مو ریخته است، ایجاد کند.

سرطان زبان؛ علائم، تشخیص و درمان
چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1399, 17:40 | درمان و بیماری
سرطان زبان؛ علائم، تشخیص و درمان

سرطان زبان نوعی از سرطان دهان است که معمولا سلول‌­های سنگفرشی روی سطح زبان را درگیر می­‌کند و ممکن است سبب تشکیل تومور یا ایجاد ضایعاتی در زبان شود. چشمگیرترین علامت این سرطان، درد و ایجاد زخم روی زبان است، زخم­‌هایی که بهبود نمی‌­یابند. برای اینکه اطلاعات کاملی درباره این سرطان داشته باشید این مقاله را تا پایان بخوانید.

همه‌ی آنچه که باید درباره آلزایمر در سالمندان بدانید
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399, 14:03 | درمان و بیماری
همه‌ی آنچه که باید درباره آلزایمر در سالمندان بدانید

بیماری آلزایمر در سالمندان شایع‌ترین نوع زوال عقل در جهان است. این بیماری به یک باره ظهور نمی‌کند و سال به سال پیش می‌رود و با دقت در نشانه‌های رفتاری می‌توان در مراحل اولیه آلزایمر را در سالمندان تشخیص داد. اگر در خانه و یا میان اطرافیان خود فردی مبتلا به این بیماری دارید، مقاله زیر کمک می‌کند تا اطلاعات کافی داشته باشید.

کاربرد نور قرمز درمانی در رفع مشکلات پوستی
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399, 12:35 | پوست
کاربرد نور قرمز درمانی در رفع مشکلات پوستی

درمان با نور قرمز (RLT) یکی از روش‌های درمانی بحث برانگیز است که در آن برای بهبود مشکلات پوستی نظیر چین و چروک و جای زخم‌های ماندگار، از نور قرمز با طول موج کوتاه استفاده می‌شود. روشی که به تازگی در برخی از مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی کشورمان نیز اجرا می‌شود. در این مقاله در مورد ابعاد مختلف این روش توضیح داده‌ایم.

سرطان سینه؛ نشانه‌ها، مراحل، علل، عوامل خطر، انواع، تشخیص و درمان
شنبه, 13 اردیبهشت 1399, 13:44 | درمان و بیماری
سرطان سینه؛ نشانه‌ها، مراحل، علل، عوامل خطر، انواع، تشخیص و درمان

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان زنان در ایران است و بیشترین ابتلای زنان به سرطان در خصوص سرطان پستان گزارش شده. در ادامه همه چیز را در این باره توضیح داده‌ایم.

یک روش جدید برای درمان ریزش مو
چهارشنبه, 10 اردیبهشت 1399, 14:58 | مو
یک روش جدید برای درمان ریزش مو

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک روش جدید برای درمان ریزش مو است که پزشکان برای تسریع بهبود در نواحی مختلف بدن از آن استفاده می‌کنند. این روش ممکن است برای بهبود رشد مو موثر باشد.

راه‌های کنترل فشار خون
چهارشنبه, 03 اردیبهشت 1399, 15:51 | درمان و بیماری
راه‌های کنترل فشار خون

افزایش فشار خون از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت سلامت عمومی بدن است. ابتلا به این بیماری، به ویژه در شرایط مزمن و طولانی مدت، خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‎دهد و در مواردی به مرگ فرد مبتلا می‎انجامد. فشار خون در لغت به معنای نیرویی است که خون در حین گذر به دیواره رگ‎ها وارد می‎کند. این فشار به عواملی مانند مقاومت رگ‎های خونی و نحوه عملکرد قلب بستگی دارد. در ایران، حدود یک سوم از افراد بزرگسال با مشکل فشار خون بالا دست به گریبان هستند؛ با این حال، اغلب این افراد از این واقعیت آگاهی ندارند.

راه جلوگیری زوال عقل در سالمندان
دوشنبه, 01 اردیبهشت 1399, 17:40 | درمان و بیماری
راه جلوگیری زوال عقل در سالمندان

مدیریت و فراهم کردن زندگی با کیفیت بهتر برای مبتلایان به زوال عقل یک چالش بزرگ است. درمان بی‌قراری روانی و اضطرابی که اغلب در این عارضه ایجاد می‌شود، آسان نیست. داروهای ضد روان پریشی ممکن است کمی اثرگذار باشند، اما عوارض جانبی زیادی داشته و باعث بهبود در کیفیت زندگی آنها نمی‌شود.

همه چیز درباره جراحی تیروئید
سه شنبه, 26 فروردین 1399, 12:29 | درمان و بیماری
همه چیز درباره جراحی تیروئید

جراحی، یکی از راه‌های درمان پرکاری تیروئید است، اما به اندازه داروهای ضد تیروئید و یا ید رادیواکتیو رایج نیست. در جراحی تیروئید قسمتی یا همه تیروئید برداشته می‌شود و مشکل بیمار از این طریق پایان می‌یابد.

نشانه آب مروارید چیست؟
پنجشنبه, 07 فروردین 1399, 16:39 | درمان و بیماری
نشانه آب مروارید چیست؟

آب مروارید باعث مات شدت عدسی چشم می‌شود. افرادی که آب مروارید دارند، تصاویر را به شکل مات و مه‌آلود (شبیه دیدن یک پنجره یخ‌زده) مشاهده می‌کنند. دید مات ناشی از آب مروارید ممکن است خواندن، رانندگی کردن (به خصوص در شب) یا دیدن چهره یک دوست را دشوارتر کند. آب مروارید در ابتدا بینایی شما را مختل نمی‌کند، اما به مرور و آهستگی پیشرفت کرده و با گذشت زمان بر بینایی شما تاثیر خواهد داشت.

کبد چرب چیست و چگونه از آن رهایی یابیم؟
پنجشنبه, 07 فروردین 1399, 12:42 | درمان و بیماری
کبد چرب چیست و چگونه از آن رهایی یابیم؟

در حال حاضر شیوع بیماری کبد چرب در بسیاری از نقاط جهان رو به افزایش است. این بیماری تقریبا ۲۵ درصد از مردم جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. کبد چرب با چاقی، دیابت نوع دوم و سایر اختلالاتی که مقاومت به انسولین در آن‌ها بارز است ارتباط دارد.