search

اطلاعات دارویی

row view buttoncolumn view button
مقایسه انواع واکسن کرونا در ایران - چه واکسنی بزنیم؟
شنبه 09 مرداد 1400 22:16 | اطلاعات دارویی
مقایسه انواع واکسن کرونا در ایران - چه واکسنی بزنیم؟

از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، مردم جهان بی‌صبرانه منتظر تولید واکسن‌های موثر و کارآمد بودند. کشورها و شرکت‌های دارویی بزرگ، به دنبال راه‌حلی برای مقابله با بیماری کرونا، چندین واکسن موثر تولید کرده‌اند و سپس واکسیناسیون را آغاز کردند. مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در حال حاضر پس از خریداری چند دوز واکسن خارجی و تولید واکسن کرونای ایرانی، دو نوع واکسن کرونا در ایران در دسترس است؛ واکسن سینوفارم چینی و واکسن کرونای ایرانی به نام کوو ایران برکت یا به اختصار برکت.

اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود
یکشنبه 20 تیر 1400 18:30 | درمان و بیماری
اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود

احتمالا درباره اثر دارونما (پلاسیبو) مطالبی خوانده یا شنیده‌اید؛ روشی که به ظاهر بیمار برای درمان بیماری دارو مصرف می‌کند، اما این داروها هیچگونه تاثیر شیمیایی و پزشکی ندارند. اگر از طرفداران این روش درمانی هستید یا مایلید بیشتر در این باره بدانید، این مطلب را دنبال کنید.

هر آنچه لازم است درباره فواید، موارد مصرف و عوارض هورمون رشد بدانید
شنبه 19 تیر 1400 18:49 | پزشکی ورزشی
هر آنچه لازم است درباره فواید، موارد مصرف و عوارض هورمون رشد بدانید

هورمون رشد انسانی (hGH)، هورمونی طبیعی در بدن است که توسط غده هیپوفیز تولید شده و در رشد، بازسازی و و تولید مثل سلول‌ها هورمونی نقش دارد. اما برخی از افراد از هورمون رشد مصنوعی استفاده می‌کنند که بی‌خطر نیست. در این مطلب می‌خواهیم ضمن معرفی آن، درباره عوارض هورمون رشد برای‌تان بگوییم.

همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید
چهارشنبه 16 تیر 1400 23:33 | اطلاعات دارویی
همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید

مراقبت از پوست و رسیدگی به آن یکی از موارد داشتن سبک زندگی سالم است. معمولا بروز جوش، آکنه یا سوختگی بر روی پوست باعث نگرانی و اضطراب ما می‌شود. اغلب ما برای مراقبت از پوست یا رفع آسیب دیدگی‌های آن به کرم‌ها و محصولات گران قیمت روی می‌آوریم، اما امروز ما تصمیم داریم پماد یا کرمی را معرفی کنیم که در همه‌ داروخانه‌ها یافت می‌شود، عوارضی ندارد و بدون نسخه می‌توان آن را تهیه کرد. این شما و این پماد زینک اکساید.

فواید و عوارض مصرف پماد فلوئوسینولون چیست
سه شنبه 15 تیر 1400 17:12 | اطلاعات دارویی
فواید و عوارض مصرف پماد فلوئوسینولون چیست

پماد فلوئوسینولون به عنوان یکی از مهمترین و کارآمدترین پماد‌ها، در زمینه برطرف ساختن برخی از مشکلات و بیماری‌های پوستی محسوب می‌شود. درباره این پماد و خواص آن در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد، اما در همین ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کرد که، مصرف انواع پمادها و داروها چه شیمیایی و چه گیاهی باید تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو صورت بگیرد، زیرا هر کدام از این دارو‌ها دارای عوارض مخصوص به خود بوده و ممکن است روی هر فرد با شرایط فردی مختلف، علائم متفاوتی نشان دهد. در ادامه این متن بیشتر به شناخت پماد فلوئوسینولون و همچنین کاربرد آن بر بیماری‌های پوستی خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

عوارض سرترالین - چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم
دوشنبه 24 خرداد 1400 17:04 | اطلاعات دارویی
عوارض سرترالین - چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

امروزه بابت فشار‌های روانی که توسط روابط دوستانه، عاطفی و کاری به افراد وارد می‌شود، مصرف داروهای ضداضطراب و ضدافسردگی شیوع بسیاری پیدا کرده است. بیماری‌های روانی ناشی از این فشارها زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده، توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را از افراد گرفته و گاهی اوقات مانع کار یا تحصیل آنها می‌شود. داروهای ضدافسردگی خلق‌وخوی افراد را بهبود بخشیده و با بهبود تمرکز و توجه آنها، کیفیت زندگی‌شان را افزایش می‌دهد. یکی از شایع‌ترین داروهای ضدافسردگی، داروی سرترالین است.

قرص سرترالین چیست - همه چیز درباره قرص ضد افسردگی سرترالین
شنبه 22 خرداد 1400 21:52 | اطلاعات دارویی
قرص سرترالین چیست - همه چیز درباره قرص ضد افسردگی سرترالین

نبست به گذشته، فشارهای روانی وارده به افراد جامعه افزایشی قابل‌توجه داشته است. توقعات دوچندان مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ شغل‌های پراسترس و عذاب‌آور؛ نگرانی‌های اجتماعی و اقتصادی؛ همه و همه مسائلی هستند که سلامت روان مردم را تهدید کرده و منجر به بروز بیماری‌های روانی می‌شوند. به همین علت است که سرانه مصرف قرص‌های ضد اضطراب، ضد افسردگی و ... رو به افزایش است. قرص سرترالین، یکی از داروهایی است که استفاده از آن رواج زیادی پیدا کرده است.

چه ویتامین هایی چاق کننده هستند
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400 14:17 | اطلاعات دارویی
چه ویتامین هایی چاق کننده هستند

مصرف برخی از ویتامین‌ها منجر به چاقی می شود که اگر به دنبال رژیم های غذایی برای لاغری و کاهش وزن هستید، توجه به این نکته ضروری است. اما اگر می خواهید با رعایت رژیم غذایی سالم چاق شوید، شناخت ویتامین های اشتهاآور می‌تواند کمک کننده باشد. برای اینکه بدانید چه ویتامین هایی چاق کننده هستند این مطلب را تا انتها بخوانید.

ویتامین ب۱۲ - ویتامین b12 در چه غذاهایی است؟
یکشنبه 22 فروردین 1400 18:51 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۱۲ - ویتامین b12 در چه غذاهایی است؟

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین، یکی از ویتامین‌های مهم و قابل حل در آب است. این ویتامین نقش موثر و مهمی در تولید گلبول‌های قرمز خون و دی‌ان‌ای دارد و به سلامتی عصب‌ها و نورون‌های موجود در بدن کمک می‌کند. ویتامین ب ۱۲ به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شود. محصولات حیوانی حاوی ویتامین ب۱۲ شامل گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ و محصولاتی لبنی می‌شود. درست است که منبع اصلی تامین ویتامین ب۱۲ محصولات حیوانی است، ولی بعضی از گیاهان و شیرهای تهیه شده از آنها حاوی ویتامین ب۱۲ هستند.

عوارض آنتی بیوتیک - چگونه عوارض انتی بیوتیک را کم کنیم
چهارشنبه 18 فروردین 1400 13:14 | اطلاعات دارویی
عوارض آنتی بیوتیک - چگونه عوارض انتی بیوتیک را کم کنیم

بسیاری از ما با مشاهده کوچکترین علائم بیماری، به صورت خودسرانه شروع به مصرف آنتی بیوتیک‌ می‌کنیم و همیشه مقداری از این داروها را در خانه داریم. اما باید بدانیم مصرف این داروها کاملا خالی از ایراد نیست و ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. در این مطلب درباره عوارض آنتی بیوتیک صحبت کرده‌ایم.

توصیه‌های مهم درباره مصرف انواع استامینوفن برای کودکان
سه شنبه 03 فروردین 1400 23:45 | اطلاعات دارویی
توصیه‌های مهم درباره مصرف انواع استامینوفن برای کودکان

مصرف استامینوفن برای کودکان نیاز به آگاهی دارد و بهتر است بدون مشورت با پزشک مصرف نشود. برای کودکان و نوزادان با توجه به وزن و سن کودک، باید دوز مشخصی از استامینوفن تجویز شود. همچنین، استامینوفن انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط جسمی کودک مانند درمان فوری تب، توصیه می‌شود. در این مطلب می‌توانید درباره مصرف استامینوفن برای کودکان به طور مفصل بخوانید.

داروی آنتی هیستامین - عوارض آنتی هیستامین چیست؟
یکشنبه 01 فروردین 1400 22:00 | اطلاعات دارویی
داروی آنتی هیستامین - عوارض آنتی هیستامین چیست؟

با شروع فصل بهار، احتمال بروز حساسیت و آلرژی در افراد زیاد می‌شود. یکی از داروهایی که برای مقابله با آلرژی و عوارض آن تجویز می‌شود، آنتی‌هیستامینها هستند. داروی آنتی هیستامین به افرادی که دچار حساسیت فصل بهار شده و به دلیل گرده‌های گیاه عطسه و سرفه می‌کنند یا دچار خارش می‌شوند، تجویز می‌شود. در این مطلب درباره داروی آنتی هیستامین، مانند قرص آنتی هیستامین یا شربت آنتی هیستامین خواهیم نوشت.

قرص استامینوفن کدئین - آشنایی با انواع استامینوفن کدئین
جمعه 22 اسفند 1399 14:20 | اطلاعات دارویی
قرص استامینوفن کدئین - آشنایی با انواع استامینوفن کدئین

قرص استامینوفن کدئین یکی از انواع مسکن‌هاست که معمولا برای رفع سردرد مصرف می‌شود. علاوه بر این، در صورت بروز تب نیز، دکتر توصیه می‌کند که استامینفن مصرف کنید. این دارو به صورت جویدنی، بلعیدنی، شیاف و تزریق و در دوزهای استامینوفن کدئین ۳۰۰/۲۰ و استامینوفن کدئین ۵۰۰ مصرف می‌شود که نوع مصرف و دوز آن را پزشک تجویز می‌کند. در این مطلب درباره مصرف این دارو و عوارض قرص استامینوفن کدئین بیشتر توضیح می‌دهیم.

ویتامین b6 - فواید ویتامین ب۶ برای سلامت سیستم عصبی
چهارشنبه 22 بهمن 1399 23:29 | اطلاعات دارویی
ویتامین b6 - فواید ویتامین ب۶ برای سلامت سیستم عصبی

ویتامین ب۶ که با نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است که بدن شما برای انجام عملکردهای مختلفی به آن نیاز دارد. این ویتامین نقش مهمی در متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات و همچنین ساخت هموگلبین و انتقال دهنده‌های عصبی دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند مشکلات زیادی را در بدن ایجاد نماید. در این مقاله بررسی جامعی درباره منابع ب6، فواید آن برای بدن و علائم کمبود آن انجام داده‌ایم. متا:

پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل
سه شنبه 21 بهمن 1399 13:48 | اطلاعات دارویی
پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل

ابتلا به بیماری‌های شایع در زنان به خصوص زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم بسیاری را نگران کرده است. اما با رعایت اصول پیشگیرانه می‌توان خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به حدتقل رساند. یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است. در این مطلب درباره این واکسن و زمان مناسب تزریق آن بیشتر می‌خوانید.

مکمل آهن + جدول میزان آهن مورد نیاز روزانه
جمعه 17 بهمن 1399 00:27 | اطلاعات دارویی
مکمل آهن + جدول میزان آهن مورد نیاز روزانه

آیا بیش از حد معمول احساس خستگی و بی حالی دارید؟ آیا به سختی می‌توانید از چند پله بالا بروید؟ آیا دست و پای شما اغلب سرد است و احساس یخ زدگی می‌کنید؟ پاسخ این سوالات در ماده مغذی به نام آهن نهفته است. آهن از آن دست مواد مغذی است که شاید کمتر به آن توجه کرده و نقش آن در بدن را دست کم گرفته باشید. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا آهن برای بدن شما بسیار مهم است، چه اتفاقی می‌افتد اگر به اندازه کافی آهن مورد نیاز بدن را دریافت نکنید و چه زمانی نیاز به مصرف مکمل آهن دارید.

مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز
چهارشنبه 15 بهمن 1399 14:27 | اطلاعات دارویی
مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز

با افزایش سن و گذر عمر بسیاری از مواد تشکیل شده در بدن انسان به دلیل فرسودگی اعضای بدن، کمتر از گذشته و دوران جوانی تولید و یا ترشح می‌شوند. همین امر موجب بروز مشکلات و بیماری‌های متفاوتی در سنین پیری خواهد شد. یکی از از مهمترین مواد یا به اصطلاح دقیق‌تر بافت‌ها در بدن که با افزایش عمر رو به کمبود و کاهش تولید و کیفیت می‌گذارد، پروتئین کلاژن است. بیشترین و بزرگترین دلیل برای کاهش تولید و کیفیت کلاژن با گذشت زمان و طول عمر وجود بیماری‌های استخوان و غضروف، چین و چروک و مشکلات پوست به ویژه پوست صورت است. در ادامه این متن بیشتر درباره اهمیت پروتئین کلاژن و مکمل‌ کلاژن خواهیم گفت.

ویتامین‌ و مکمل‌ دارویی برای ریزش مو که باید بشناسید
سه شنبه 14 بهمن 1399 22:48 | اطلاعات دارویی
ویتامین‌ و مکمل‌ دارویی برای ریزش مو که باید بشناسید

امروزه ریزش مو یکی از دغدغه‌های افراد جامعه به خصوص آقایان است، به همین دلیل بسیاری از افراد به مصرف مکمل دارویی برای ریزش مو روی آورده‌اند. مشکلی که عوامل زیادی مثل عوامل ژنتیکی و موروثی، تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین‌های مورد نیاز بدن و استرس، هر یک به نوعی روی آن تاثیرگذار هستند. کمبود ویتامین‌های مورد نیاز بدن یکی از دلایلی است که باعث افزایش سرعت ریزش مو می‌شود، عادت‌های اشتباه غذایی است که باعث می‌شود برخی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن تامین نشود و شما برای جبران این کمبود مجبور به استفاده از مکمل‌ دارویی و مولتی ویتامین‌ها برای ریزش مو شوید.

آشنایی با ویتامین ای و ضرورت آن برای بدن
دوشنبه 13 بهمن 1399 14:32 | اطلاعات دارویی
آشنایی با ویتامین ای و ضرورت آن برای بدن

ویتامین ای از ویتامین‌های مهم و مورد نیاز بدن است که در مواد غذایی و به صورت طبیعی وجود دارد. همچنین مصرف انواع مکمل‌ها می‌تواند میزان نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تامین کند. البته باید در نظر داشته باشید که این ویتامین باید به مقدار مشخصی مصرف شود؛ به خصوص مصرف مکمل‌های ویتامین E. در غیر اینصورت ممکن است عوارض منفی بر سلامتی شما بگذارد. برای شناخت بیشتر ویتامین ای، دستورالعمل مصرف آن و همچنین تاثیر آن برای مقابله با کرونا، این محتوا را تا انتها بخوانید.

کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ
شنبه 11 بهمن 1399 22:32 | اطلاعات دارویی
کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ

ویتامین آ یکی از انواع ویتامین محلول در چربی است که به تاثیرگذاری در بینایی معروف است، اما این تنها فایده ویتامین آ نیست! ویتامین a که هم در منابع غذایی حیوانی و هم منابع غذایی حیوانی یافت می‏‌شود به حدی برای بدن ضروری است که در صورت نبود آن، به عملکرد بعضی ارگان‌‏ها و سیستم‌‏های اساسی بدن صدمه وارد می‌‏شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اهمیت و فواید ویتامین آ و همچنین دوز مصرفی مناسب آن و عوارض مصرف خارج از اندازه آن را بررسی کنیم.

خواص ویتامین کا - ویتامین کا چه نقش‌هایی در بدن ایفا می‌کند؟
پنجشنبه 09 بهمن 1399 23:46 | اطلاعات دارویی
خواص ویتامین کا - ویتامین کا چه نقش‌هایی در بدن ایفا می‌کند؟

خواص ویتامین کا و نقش آن در انعقاد خون و متابولیسم استخوان‌ تعریف می‌شود و نقش مهمی در درمان اختلال خونریزی ایفا می‌کند. این ویتامین همچنین در بهبود پوست نقش موثری دارد و به همین دلیل ترکیبات آن در بسیاری از کرم‌های پوستی به چشم می‌خورد. کمبود ویتامین کا در نوزادان بسیار شایع است و به همین دلیل تزریق آن توصیه می‌شود. این در حالیست که، بزرگسالان کمتری با کمبود ویتامین کا روبه‌رو هستند. به طور کلی زنان بالغ روزانه ۹۰ میلی‌گرم و مردان بالغ روزانه ۱۲۰ میلی‌گرم به ویتامین کا نیاز دارند تا سلامتی استخوان‌ها، رگ‌ها و قلب و عروقشان تضمین شود. این مطلب را بخوانید تا درباره فواید ویتامین کا، عوارض کمبود این ویتامین و همچنین تداخلات دارویی ویتامین کا بیشتر بدانید.

همه چیز پیرامون ویتامین ث و نقش آن در بدن
چهارشنبه 08 بهمن 1399 23:42 | اطلاعات دارویی
همه چیز پیرامون ویتامین ث و نقش آن در بدن

ویتامین ث یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای بدن محسوب می‌شود که در دوران بارداری و بیماری نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. این مقاله را بخوانید و با عوارض کمبود ویتامین ث، فواید ویتامین ث و نقش آن در سلامتی و ایمنی سازی بدن، به خصوص در برابر بیماری کرونا بیشتر آشنا شوید.

اهمیت منیزیم برای بدن + معرفی مواد غذایی حاوی منیزیم
سه شنبه 07 بهمن 1399 23:21 | اطلاعات دارویی
اهمیت منیزیم برای بدن + معرفی مواد غذایی حاوی منیزیم

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان موجود در بدن است که بدون آن بسیاری از عملکردهای حیاتی مختل می‌شوند. بدن انسان قادر به ساخت و تولید این ماده معدنی نبوده و باید از طریق مصرف غذا و مکمل‌ها، آن را دریافت کند. برای بهره‌مندی از فواید منیزیم منابع غذایی در دسترسی وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

نقش کلسیم در بدن چیست؟
دوشنبه 06 بهمن 1399 20:51 | اطلاعات دارویی
نقش کلسیم در بدن چیست؟

کلسیم مشهورترین ماده ساختاری در طبیعت و یک جز ضروری در تمام موجودات زنده است و همچنین در بسیاری از موجودات غیرزنده مانند خاک و آب به‌وفور یافت می‌شود. دندان‌ها، استخوان‌ها و اغلب سنگ‌ها همگی سرشار از این ماده معدنی هستند. این عنصر به عنوان پنجمین عنصر فراوان ازنظر جرم در پوسته زمین پس از اکسیژن، سیلیسیم، آلومینیوم و آهن، پنجمین یون محلول در آب دریا بعد از سدیم، کلرید، منیزیم و سولفات و پنجمین عنصر فراوان بدن انسان بعد از اکسیژن، کربن، هیدروژن و ازت شناخته می‌شود. استخوان‌ها برای رشد و استحکام به این ماده غذایی نیاز دارند. در این مطلب می‌تواند درباره نقش کلسیم در بدن و همچنین مصرف مکمل کلسیم بیشتر بخوانید.

ویتامین ب۷ - نکاتی مهم درباره خواص قرص بیوتین
شنبه 04 بهمن 1399 22:07 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۷ - نکاتی مهم درباره خواص قرص بیوتین

ویتامین ب۷ یا بیوتین ویتامین قابل حل در آب است که از خانواده ویتامین‌های ب است. این ویتامین همچنین به نام ویتامین H نیز شناخته می‌شود. بدن شما به بیوتین نیاز دارد تا بعضی مواد مغذی را به انرژی تبدیل کند. بیوتین همچنین در سلامت مو، پوست و ناخن‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند. از جمله انواع مصرف بیوتین به صورت مکمل‌های دارویی است. برای اطلاع بیشتر از خواص قرص بیوتین برای بدن و طریقه مصرف آن، تا انتهای مطلب با ما باشید.

خواص ویتامین ب۱ چیست؟ کمبود تیامین در بدن چه عوارضی دارد؟
چهارشنبه 01 بهمن 1399 21:15 | اطلاعات دارویی
خواص ویتامین ب۱ چیست؟ کمبود تیامین در بدن چه عوارضی دارد؟

امروزه اهمیت تغذیه و دریافت ویتامین‌های لازم برای بدن بیش از گذشته اهمیت یافته و افراد سعی دارند که غذاهای سالم‌تری که حاوی انواع ویتامین و املاح باشد را مصرف کنند. در این میان گروه ویتامین‌ها دارای جایگاه ویژه‌ای هستند. به طور مثال خواص ویتامین ب۱ یا به طور کلی گروه ویتامین ب به قدری بالاست که مصرف روزانه آنها توصیه می‌شود. در این مطلب به طور مفصل به بررسی خواص ویتامین ‌B1 پرداخته‌ایم.

ویتامین ب - آشنایی با ویتامین ‌های گروه ب
سه شنبه 30 دی 1399 21:26 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب - آشنایی با ویتامین ‌های گروه ب

ویتامین ب از جمله ویتامین های بسیار مهم و ضروری برای بدن است که به اشکال مختلفی وجود دارد. اگرچه می‌توان این ویتامین را به صورت طبیعی و از مواد غذایی تامین کرد، اما مکمل‌های آن نیز وجود دارد که مصرف آنها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. در ادامه این مطلب درباره چیستی این ویتامین و اهمیت آن برای بدن بیشتر توضیح می‌دهیم. بنابراین، با ادامه مطلب با ما باشید.

ویتامین ب۲ - کمبود ریبوفلاوین چه عوارضی دارد
دوشنبه 29 دی 1399 23:53 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۲ - کمبود ریبوفلاوین چه عوارضی دارد

اهمیت انواع ویتامین در سبک زندگی سالم بر همگان واضح است. ویتامین‌‏ها، چه انواع محلول در چربی و چه انواع محلول در آب، برای سلامت بدن مفید و ضروری هستند و توصیه می‏‌شود که میزان کافی و مناسبی از انواع آنها در رژیم غذایی روزانه‏‌ وجود داشته باشند. یکی از انواع این ویتامین‌‏های بی‌‏نظیر، انواع ویتامین ب و یکی از ویتامین‏‌های این خانواده، ویتامین ب2 است که تاثیر به سزایی در سلامت بدن و تولید انرژی دارد. اما دیگر فواید ویتامین ب۲ چیست؟ به چه علت باید منابع ویتامین ب ۲ را در برنامه غذایی خود قرار دهیم؟ میزان مناسب مصرف ویتامین b2 چقدر است؟ منابع آن کدامند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

عوارض مصرف قرص متفورمین برای لاغری
یکشنبه 28 دی 1399 00:02 | اطلاعات دارویی
عوارض مصرف قرص متفورمین برای لاغری

قرص متفورمین دارویی است که برای کنترل و تنظیم قند خون برای بیماران دیابتی تجویز می­‌شود. قرص متفورمین در درمان دیابت نوع ۲ موثر بوده و تاثیر در دیابت نوع ۱ ندارد. یکی از عوارض قرص متفورمین، کاهش وزن افراد است. قرص متفورمین داروی معجزه آسایی نیست و نمی‌تواند سرعت کاهش وزن و لاغری را افزایش دهد و برای مصارف لاغری تایید نشده است. در متن پیش رو به سراغ یکی از مسائل مطرح روز می‌­رویم و مشخص می­‌کنیم آیا مصرف قرص متفورمین برای لاغری توصیه می‌­شود و اگر نه علت آن چیست؟

عوارض قرص خواب - نکاتی مهم پیرامون عوارض قرصهای خواب آور
سه شنبه 23 دی 1399 21:09 | اطلاعات دارویی
عوارض قرص خواب - نکاتی مهم پیرامون عوارض قرصهای خواب آور

خوابیدن شاید در نگاه اول یکی از کارهای غریزی باشد که نیازی با آموزش ندارد و همه توانایی خوابیدن را دارند. بدن انسان بدون خواب و استراحت هرگز قادر به ادامه بقا نیست و نخواهد بود. اما عده بسیار زیادی از مردم (تقریبا یک سوم جمعیت) به بیماری بی‌خوابی دچار هستند. این افراد در خوابیدن مشکل دارند و باید برای بهتر خوابیدن از دارو و قرص کمک بگیرند. اما مصرف قرص خواب بدون عوارض نیست؛ در این مطلب درباره عوارض قرص خواب بیشتر می‌خوانید.

فواید آنتی اکسیدان - نقش آنتی اکسیدان در سلامتی به زبان ساده
یکشنبه 21 دی 1399 22:54 | اطلاعات دارویی
فواید آنتی اکسیدان - نقش آنتی اکسیدان در سلامتی به زبان ساده

آنتی اکسیدان اسمی است که این ‌روزها زیاد آن را می‌شنویم و درباره خواص اعجاب انگیز آن صحبت می‌شود. سوالی که وجود دارد این است که آنتی اکسیدان چیست و آیا تبلیغات آنتی اکسیدان درست است؟ آیا آنتی‌اکسیدان‌ها دارویی برای سرطان و دیگر بیماری‌های مزمن است؟ آیا باید مکمل آن را مصرف کنیم؟ مقاله زیر بدون در نظر گرفتن این تبلیغات می‌خواهد کاملا صادقانه به این پرسش‌ها پاسخ دهد و به شما بگوید که آن‌ها واقعا چه هستند و چه میزان باید از مصرف کنید.

معرفی قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده و راه‌های مقابله با اثرات آن
شنبه 13 دی 1399 23:54 | اطلاعات دارویی
معرفی قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده و راه‌های مقابله با اثرات آن

در دنیای امروز، افراد بسیاری به علل بسیاری همچون سبک زندگی‏ ناسالم، زندگی روزانه سریع و پرمشغله، فشارهای کاری، خانوادگی و عاطفی، به بیماری‏‌های اعصاب و روان مبتلا می‌‏شوند. مصرف قرص‌‏های مناسب در درمان این بیماری‌‏های بسیار موثر واقع شده و زندگی آسوده‌‏تر و لذت‏ بخش‌‏تری را برای فرد مبتلا به همراه می‌‏آوردند. اما بسیاری از افراد، به خصوص افرادی که از بیماری‏‌هایی با وخامت کمتر همچون اضطراب و استرس رنج می‌برند، از مصرف این قرص‌‏ها خودداری می‌کنند، چون که آنها را قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده می‌‏دانند. در این مطلب با این قرص‌ها آشنا خواهید شد.

بهترین زمان مصرف ویتامینها و مکمل های دارویی را بشناسید
جمعه 21 آذر 1399 19:48 | اطلاعات دارویی
بهترین زمان مصرف ویتامینها و مکمل های دارویی را بشناسید

ویتامین‌ها باعث افزایش انرژی و توان بدن در مقابله با بیماری‌ها شده و از استرس و مشکلات ذهنی به میزان بالایی جلوگیری می‌کنند. پزشکان و پژوهشگران بر این باورند که تا جای ممکن باید ویتامین‌ها و مواد معدنی را از طریق خوردن مواد غذایی متنوع به دست آورد. ولی این عقیده که تمام مواد مغذی مورد نیاز از جمله ویتامین‌های ضروری بدن می‌توانند به راحتی از خوردن غذا و از طریق رژیم غذایی بدست بیایند، اغلب عملی نخواهد بود. به همین خاطر بهترین راه برای تأمین این نیاز مهم انسان استفاده از مولتی ویتامین‌ها و مواد معدنی به صورت مکمل در کنار مواد غذایی است. علاوه بر این بهتر است بهترین زمان مصرف ویتامینها را بشناسیم و در زمان درستی آنها را مصرف کنیم.

راه‌های‌ تشخیص و درمان حساسیت به پنی‌سیلین
دوشنبه 10 آذر 1399 16:55 | اطلاعات دارویی
راه‌های‌ تشخیص و درمان حساسیت به پنی‌سیلین

پنی‌سیلین یکی از اولین آنتی‌بیوتیک‌های کشف شده توسط انسان است که سال‌هاست برای درمان بیماری‌های میکروبی از آن استفاده می‌شود. این دارو سمی نبوده اما برای بعضی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند. برای جلوگیری از بروز حساسیت در افراد، باید قبل از استفاده از پنی‌سیلین دوز کمتر آن روی بیمار تست شود. همچنین در صورت مصرف پنی‌سیلین باید از علائم و نشانه‌های آن آگاهی پیدا کرد تا سریع‌تر درمان شود. در این مقاله ابتدا به شرح مختصر پنی‌سیلین و علائم آن می‌پردازیم سپس نحوه تشخیص و درمان آن حساسیت به پنی سیلین را برای‌تان شرح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند
دوشنبه 12 آبان 1399 13:56 | مو
چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند

ریزش مو یا طاسی سر از مشکلاتی است که هم زنان و هم مردان دچار آن می‌شوند. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی از جمله اختلال در سلامتی ژنتیک باشد. همچنین، ممکن است مصرف برخی از داروها، منجر به طاسی شود. برای اینکه بدانیم چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند این مطلب را تا انتها بخوانید.

پروبیوتیک چیست؟ آشنایی با منابع و خواص مواد غذایی پروبیوتیکی برای بدن
دوشنبه 21 مهر 1399 19:04 | اطلاعات دارویی
پروبیوتیک چیست؟ آشنایی با منابع و خواص مواد غذایی پروبیوتیکی برای بدن

امروزه دانشمندان علم تغذیه به دنبال روش‌هایی هستند که مواد غذایی را به شیوه‌های طبیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی غنی‌سازی کنند تا با مصرف این گونه مواد عملکرد بخش‌های مختلف بدن بهبود پیدا کند. یکی از این روش‌ها، غنی سازی محصولات، استفاده از پروبیوتیک است. پروبیوتیک‌ها گروهی از باکتری‌ها هستند که برای بدن مفید بوده و رشد و افزایش آن‌ها در بدن تاثیرات مثبتی را در پی خواهد داشت. در ادامه می‌توانید درباره اهمیت پروبیوتیک برای بدن بیشتر بخوانید.

۷ فایده مهم پتاسیم برای بدن
شنبه 05 مهر 1399 17:36 | اطلاعات دارویی
۷ فایده مهم پتاسیم برای بدن

پتاسیم یکی از هفت ماده معدنی ضروری برای بدن است که برای فعالیت‌های روزمره انسان حیاتی به شمار می‌رود. پتاسیم به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی موجود بوده و مکمل‌های آن نیز در دسترس هستند. در این مقاله به بررسی میزان مصرف مناسب، منابع غذایی غنی، نقش این ماده در بدن و خطرات مصرف بیش از حد آن خواهیم پرداخت.

۱۶ فایده مهم زینک که باید بدانید
چهارشنبه 02 مهر 1399 17:38 | اطلاعات دارویی
۱۶ فایده مهم زینک که باید بدانید

زینک (zinc) یا روی ماده مغذی بسیار مهمی است که هم به صورت طبیعی و هم به صورت دارویی وجود دارد. مصرف روی برای بدن بسیار مهم و حیاتی است و می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. در این مقاله درباره خواص زینک و منابع دریافت آن، توضیحاتی بیشتر ارائه خواهیم داد.

ترامادول چیست؟ با موارد مصرف و عوارض قرص ترامادول آشنا شوید
سه شنبه 31 تیر 1399 17:17 | اطلاعات دارویی
ترامادول چیست؟ با موارد مصرف و عوارض قرص ترامادول آشنا شوید

ترامادول یکی از انواع داروهای ضد درد است که به صورت قرص آمپول و کپسول وجود دارد. مصرف قرص ترامادول که حتما باید توسط پزشک تجویز شود، می‌تواند عوارض ناخوشایندی نیز در پی داشته باشد، در این مطلب درمورد موارد مصرف و عوارض ترامادول توضیح داده‌ایم.

۴ دلیل مهم برای مصرف مکمل فولات
جمعه 27 تیر 1399 15:54 | اطلاعات دارویی
۴ دلیل مهم برای مصرف مکمل فولات

اگر تا به حال آزمایش خون داده باشید می‌دانید یکی از مواردی که در نتیجه آزمایش خون شما درج و توسط پزشک بررسی می‌شود، مقدار فولات خون است. این ماده در سلامت شما نقش مهمی دارد و اگر میزان آن از حد خاصی پایین‌تر باشد، پزشک مصرف مکمل فولات را به شما توصیه می‌کند.

کمبود ویتامین دی چیست و چگونه درمان می‌شود
شنبه 21 تیر 1399 23:58 | اطلاعات دارویی
کمبود ویتامین دی چیست و چگونه درمان می‌شود

ویتامین دی یکی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن و ترکیبی محلول در چربی است. بدن ما برای اموری همچون عملکرد درست سیستم ایمنی و استحکام استخوان‌ها به ویتامین دی نیاز دارد. در این مطلب شما را با انواع ویتامین دی، چگونگی ساخت آن توسط بدن و علل و علائم کمبود آن آشنا خواهیم کرد.

مصرف قرص امگا ۳ چه فوایدی برای سلامتی دارد
دوشنبه 09 تیر 1399 16:06 | اطلاعات دارویی
مصرف قرص امگا ۳ چه فوایدی برای سلامتی دارد

بسیاری از ما بدون مطالعه و بررسی و صرفا بر اساس شنیده‌های خود از مکمل‌ها برای حفظ سلامتی استفاده می‌کنیم، از جمله قرص امگا ۳، آهن و زینک. اما آیا مصرف این مکمل‌ها برای ما ضروری است؟ ما در این مطلب نتایج تحقیقات انجام‌شده درباره مکمل امگا ۳ و تاثیرات آن بر مصرف‌کنندگان، را برایتان آورده‌ایم تا با دقت بیشتری برای مصرف مکمل‌ها تصمیم بگیرید.

همه چیز درباره مدیریت عوارض جانبی داروها
پنجشنبه 08 خرداد 1399 10:41 | اطلاعات دارویی
همه چیز درباره مدیریت عوارض جانبی داروها

مصرف داروها بدون عوارض جانبی نیست و گاهی اوقات بی‌توجهی به عوارض آن ممکن است برای بیمار خطرناک باشد. از این رو ضروری‌ است تا درباره تاثیرات مصرف دارو و عوارض آن آگاهی کافی داشته باشیم. البته عوارض جانبی داروها با یکدیگر متفاوت است، اما بسیاری از آنها نیز با یکدیگر همپوشانی دارد. در این مقاله تمام آنچه لازم است در مورد عوارض جانبی داروها بدانید، توضیح داده‌ایم.

هر آنچه باید درباره قرص دیازپام بدانیم؛ عوارض، موارد مصرف و تداخل دارویی
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 14:22 | اطلاعات دارویی
هر آنچه باید درباره قرص دیازپام بدانیم؛ عوارض، موارد مصرف و تداخل دارویی

دیازپام معمولا به عنوان دارویی آرام‌بخش محسوب می‌شود که در رفع اضطراب، بی‌خوابی‌های شبانه، گرفتگی‌های عضلانی و همچنین درمان و کنترل تشنج کاربرد دارد. اما این دارو را نباید بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. علاوه بر اینکه دیازپام می‌تواند وابستگی در فرد ایجاد کند، در صورت ناآگاهی در مورد تداخلات دارویی و همچنین عوارض آن می‌تواند مشکلات جدی برای فرد مصرف کننده به وجود آورد. با این حال بسیاری از افراد برای رفع مشکلات خود از قرص دیازپام استفاده می‌کنند.

خواص شگفت‌انگیز امگا ۳
یکشنبه 07 اردیبهشت 1399 14:53 | اطلاعات دارویی
خواص شگفت‌انگیز امگا ۳

اسیدهای چرب امگا۳ برای سلامتی بسیار ضروری هستند، از این رو مصرف غذاهای  کامل و سرشار از امگا۳، مانند ماهی چرب بهترین راه برای تامین امگا۳ به مقدار کافی توصیه می‌شود. اگر خیلی ماهی چرب نمی‌خورید، بهتر است مصرف انواع مکمل‌های امگا۳ را در پیش بگیرید، اما بدانید که همه‌ آن‌ها تاثیر یکسانی بر سلامتی ندارند.

عوارض مصرف ایبوپروفن چیست و چه زمانی مصرف کنیم؟
یکشنبه 31 فروردین 1399 00:30 | اطلاعات دارویی
عوارض مصرف ایبوپروفن چیست و چه زمانی مصرف کنیم؟

ایبوپروفن، دارویی است که به طور متداول برای برطرف کردن نشانه‌های آرتروز، تب و درد قاعدگی و  دیگر دردها تجویز می‌شود. این دارو جزو داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است. ایبوپروفن همچنین دارای اثرات ضد انعقادی نیز هست و می‌تواند از ایجاد لخته‌های خون جلوگیری کند.

استفاده هر روزه از آسپرین آری یا خیر
پنجشنبه 07 فروردین 1399 12:44 | اطلاعات دارویی
استفاده هر روزه از آسپرین آری یا خیر

نظرات پزشکی می‌گویند استفاده روزانه آسپیرین برای بیشتر افراد سالم به‌شدت خطرناک است. در عین حال یک پژوهش جدید منتشر شده که ادعا دارد استفاده از آسپرین در برخی مواقع ممکن است سودمند نیز باشد.

مقایسه انواع واکسن کرونا در ایران - چه واکسنی بزنیم؟
شنبه 09 مرداد 1400 22:16 | اطلاعات دارویی
مقایسه انواع واکسن کرونا در ایران - چه واکسنی بزنیم؟

از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، مردم جهان بی‌صبرانه منتظر تولید واکسن‌های موثر و کارآمد بودند. کشورها و شرکت‌های دارویی بزرگ، به دنبال راه‌حلی برای مقابله با بیماری کرونا، چندین واکسن موثر تولید کرده‌اند و سپس واکسیناسیون را آغاز کردند. مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در حال حاضر پس از خریداری چند دوز واکسن خارجی و تولید واکسن کرونای ایرانی، دو نوع واکسن کرونا در ایران در دسترس است؛ واکسن سینوفارم چینی و واکسن کرونای ایرانی به نام کوو ایران برکت یا به اختصار برکت.

اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود
یکشنبه 20 تیر 1400 18:30 | درمان و بیماری
اثر دارونما (پلاسیبو) چیست و چگونه باعث بهبود بیماری می‌شود

احتمالا درباره اثر دارونما (پلاسیبو) مطالبی خوانده یا شنیده‌اید؛ روشی که به ظاهر بیمار برای درمان بیماری دارو مصرف می‌کند، اما این داروها هیچگونه تاثیر شیمیایی و پزشکی ندارند. اگر از طرفداران این روش درمانی هستید یا مایلید بیشتر در این باره بدانید، این مطلب را دنبال کنید.

هر آنچه لازم است درباره فواید، موارد مصرف و عوارض هورمون رشد بدانید
شنبه 19 تیر 1400 18:49 | پزشکی ورزشی
هر آنچه لازم است درباره فواید، موارد مصرف و عوارض هورمون رشد بدانید

هورمون رشد انسانی (hGH)، هورمونی طبیعی در بدن است که توسط غده هیپوفیز تولید شده و در رشد، بازسازی و و تولید مثل سلول‌ها هورمونی نقش دارد. اما برخی از افراد از هورمون رشد مصنوعی استفاده می‌کنند که بی‌خطر نیست. در این مطلب می‌خواهیم ضمن معرفی آن، درباره عوارض هورمون رشد برای‌تان بگوییم.

همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید
چهارشنبه 16 تیر 1400 23:33 | اطلاعات دارویی
همه چیز درباره‌ پماد زینک اکساید

مراقبت از پوست و رسیدگی به آن یکی از موارد داشتن سبک زندگی سالم است. معمولا بروز جوش، آکنه یا سوختگی بر روی پوست باعث نگرانی و اضطراب ما می‌شود. اغلب ما برای مراقبت از پوست یا رفع آسیب دیدگی‌های آن به کرم‌ها و محصولات گران قیمت روی می‌آوریم، اما امروز ما تصمیم داریم پماد یا کرمی را معرفی کنیم که در همه‌ داروخانه‌ها یافت می‌شود، عوارضی ندارد و بدون نسخه می‌توان آن را تهیه کرد. این شما و این پماد زینک اکساید.

فواید و عوارض مصرف پماد فلوئوسینولون چیست
سه شنبه 15 تیر 1400 17:12 | اطلاعات دارویی
فواید و عوارض مصرف پماد فلوئوسینولون چیست

پماد فلوئوسینولون به عنوان یکی از مهمترین و کارآمدترین پماد‌ها، در زمینه برطرف ساختن برخی از مشکلات و بیماری‌های پوستی محسوب می‌شود. درباره این پماد و خواص آن در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد، اما در همین ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کرد که، مصرف انواع پمادها و داروها چه شیمیایی و چه گیاهی باید تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو صورت بگیرد، زیرا هر کدام از این دارو‌ها دارای عوارض مخصوص به خود بوده و ممکن است روی هر فرد با شرایط فردی مختلف، علائم متفاوتی نشان دهد. در ادامه این متن بیشتر به شناخت پماد فلوئوسینولون و همچنین کاربرد آن بر بیماری‌های پوستی خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

عوارض سرترالین - چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم
دوشنبه 24 خرداد 1400 17:04 | اطلاعات دارویی
عوارض سرترالین - چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

امروزه بابت فشار‌های روانی که توسط روابط دوستانه، عاطفی و کاری به افراد وارد می‌شود، مصرف داروهای ضداضطراب و ضدافسردگی شیوع بسیاری پیدا کرده است. بیماری‌های روانی ناشی از این فشارها زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده، توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را از افراد گرفته و گاهی اوقات مانع کار یا تحصیل آنها می‌شود. داروهای ضدافسردگی خلق‌وخوی افراد را بهبود بخشیده و با بهبود تمرکز و توجه آنها، کیفیت زندگی‌شان را افزایش می‌دهد. یکی از شایع‌ترین داروهای ضدافسردگی، داروی سرترالین است.

قرص سرترالین چیست - همه چیز درباره قرص ضد افسردگی سرترالین
شنبه 22 خرداد 1400 21:52 | اطلاعات دارویی
قرص سرترالین چیست - همه چیز درباره قرص ضد افسردگی سرترالین

نبست به گذشته، فشارهای روانی وارده به افراد جامعه افزایشی قابل‌توجه داشته است. توقعات دوچندان مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ شغل‌های پراسترس و عذاب‌آور؛ نگرانی‌های اجتماعی و اقتصادی؛ همه و همه مسائلی هستند که سلامت روان مردم را تهدید کرده و منجر به بروز بیماری‌های روانی می‌شوند. به همین علت است که سرانه مصرف قرص‌های ضد اضطراب، ضد افسردگی و ... رو به افزایش است. قرص سرترالین، یکی از داروهایی است که استفاده از آن رواج زیادی پیدا کرده است.

چه ویتامین هایی چاق کننده هستند
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400 14:17 | اطلاعات دارویی
چه ویتامین هایی چاق کننده هستند

مصرف برخی از ویتامین‌ها منجر به چاقی می شود که اگر به دنبال رژیم های غذایی برای لاغری و کاهش وزن هستید، توجه به این نکته ضروری است. اما اگر می خواهید با رعایت رژیم غذایی سالم چاق شوید، شناخت ویتامین های اشتهاآور می‌تواند کمک کننده باشد. برای اینکه بدانید چه ویتامین هایی چاق کننده هستند این مطلب را تا انتها بخوانید.

ویتامین ب۱۲ - ویتامین b12 در چه غذاهایی است؟
یکشنبه 22 فروردین 1400 18:51 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۱۲ - ویتامین b12 در چه غذاهایی است؟

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین، یکی از ویتامین‌های مهم و قابل حل در آب است. این ویتامین نقش موثر و مهمی در تولید گلبول‌های قرمز خون و دی‌ان‌ای دارد و به سلامتی عصب‌ها و نورون‌های موجود در بدن کمک می‌کند. ویتامین ب ۱۲ به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شود. محصولات حیوانی حاوی ویتامین ب۱۲ شامل گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ و محصولاتی لبنی می‌شود. درست است که منبع اصلی تامین ویتامین ب۱۲ محصولات حیوانی است، ولی بعضی از گیاهان و شیرهای تهیه شده از آنها حاوی ویتامین ب۱۲ هستند.

عوارض آنتی بیوتیک - چگونه عوارض انتی بیوتیک را کم کنیم
چهارشنبه 18 فروردین 1400 13:14 | اطلاعات دارویی
عوارض آنتی بیوتیک - چگونه عوارض انتی بیوتیک را کم کنیم

بسیاری از ما با مشاهده کوچکترین علائم بیماری، به صورت خودسرانه شروع به مصرف آنتی بیوتیک‌ می‌کنیم و همیشه مقداری از این داروها را در خانه داریم. اما باید بدانیم مصرف این داروها کاملا خالی از ایراد نیست و ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. در این مطلب درباره عوارض آنتی بیوتیک صحبت کرده‌ایم.

توصیه‌های مهم درباره مصرف انواع استامینوفن برای کودکان
سه شنبه 03 فروردین 1400 23:45 | اطلاعات دارویی
توصیه‌های مهم درباره مصرف انواع استامینوفن برای کودکان

مصرف استامینوفن برای کودکان نیاز به آگاهی دارد و بهتر است بدون مشورت با پزشک مصرف نشود. برای کودکان و نوزادان با توجه به وزن و سن کودک، باید دوز مشخصی از استامینوفن تجویز شود. همچنین، استامینوفن انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط جسمی کودک مانند درمان فوری تب، توصیه می‌شود. در این مطلب می‌توانید درباره مصرف استامینوفن برای کودکان به طور مفصل بخوانید.

داروی آنتی هیستامین - عوارض آنتی هیستامین چیست؟
یکشنبه 01 فروردین 1400 22:00 | اطلاعات دارویی
داروی آنتی هیستامین - عوارض آنتی هیستامین چیست؟

با شروع فصل بهار، احتمال بروز حساسیت و آلرژی در افراد زیاد می‌شود. یکی از داروهایی که برای مقابله با آلرژی و عوارض آن تجویز می‌شود، آنتی‌هیستامینها هستند. داروی آنتی هیستامین به افرادی که دچار حساسیت فصل بهار شده و به دلیل گرده‌های گیاه عطسه و سرفه می‌کنند یا دچار خارش می‌شوند، تجویز می‌شود. در این مطلب درباره داروی آنتی هیستامین، مانند قرص آنتی هیستامین یا شربت آنتی هیستامین خواهیم نوشت.

قرص استامینوفن کدئین - آشنایی با انواع استامینوفن کدئین
جمعه 22 اسفند 1399 14:20 | اطلاعات دارویی
قرص استامینوفن کدئین - آشنایی با انواع استامینوفن کدئین

قرص استامینوفن کدئین یکی از انواع مسکن‌هاست که معمولا برای رفع سردرد مصرف می‌شود. علاوه بر این، در صورت بروز تب نیز، دکتر توصیه می‌کند که استامینفن مصرف کنید. این دارو به صورت جویدنی، بلعیدنی، شیاف و تزریق و در دوزهای استامینوفن کدئین ۳۰۰/۲۰ و استامینوفن کدئین ۵۰۰ مصرف می‌شود که نوع مصرف و دوز آن را پزشک تجویز می‌کند. در این مطلب درباره مصرف این دارو و عوارض قرص استامینوفن کدئین بیشتر توضیح می‌دهیم.

ویتامین b6 - فواید ویتامین ب۶ برای سلامت سیستم عصبی
چهارشنبه 22 بهمن 1399 23:29 | اطلاعات دارویی
ویتامین b6 - فواید ویتامین ب۶ برای سلامت سیستم عصبی

ویتامین ب۶ که با نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است که بدن شما برای انجام عملکردهای مختلفی به آن نیاز دارد. این ویتامین نقش مهمی در متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات و همچنین ساخت هموگلبین و انتقال دهنده‌های عصبی دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند مشکلات زیادی را در بدن ایجاد نماید. در این مقاله بررسی جامعی درباره منابع ب6، فواید آن برای بدن و علائم کمبود آن انجام داده‌ایم. متا:

پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل
سه شنبه 21 بهمن 1399 13:48 | اطلاعات دارویی
پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل

ابتلا به بیماری‌های شایع در زنان به خصوص زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم بسیاری را نگران کرده است. اما با رعایت اصول پیشگیرانه می‌توان خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به حدتقل رساند. یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است. در این مطلب درباره این واکسن و زمان مناسب تزریق آن بیشتر می‌خوانید.

مکمل آهن + جدول میزان آهن مورد نیاز روزانه
جمعه 17 بهمن 1399 00:27 | اطلاعات دارویی
مکمل آهن + جدول میزان آهن مورد نیاز روزانه

آیا بیش از حد معمول احساس خستگی و بی حالی دارید؟ آیا به سختی می‌توانید از چند پله بالا بروید؟ آیا دست و پای شما اغلب سرد است و احساس یخ زدگی می‌کنید؟ پاسخ این سوالات در ماده مغذی به نام آهن نهفته است. آهن از آن دست مواد مغذی است که شاید کمتر به آن توجه کرده و نقش آن در بدن را دست کم گرفته باشید. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا آهن برای بدن شما بسیار مهم است، چه اتفاقی می‌افتد اگر به اندازه کافی آهن مورد نیاز بدن را دریافت نکنید و چه زمانی نیاز به مصرف مکمل آهن دارید.

مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز
چهارشنبه 15 بهمن 1399 14:27 | اطلاعات دارویی
مکمل کلاژن - آشنایی با انواع مکمل های کلاژن ساز

با افزایش سن و گذر عمر بسیاری از مواد تشکیل شده در بدن انسان به دلیل فرسودگی اعضای بدن، کمتر از گذشته و دوران جوانی تولید و یا ترشح می‌شوند. همین امر موجب بروز مشکلات و بیماری‌های متفاوتی در سنین پیری خواهد شد. یکی از از مهمترین مواد یا به اصطلاح دقیق‌تر بافت‌ها در بدن که با افزایش عمر رو به کمبود و کاهش تولید و کیفیت می‌گذارد، پروتئین کلاژن است. بیشترین و بزرگترین دلیل برای کاهش تولید و کیفیت کلاژن با گذشت زمان و طول عمر وجود بیماری‌های استخوان و غضروف، چین و چروک و مشکلات پوست به ویژه پوست صورت است. در ادامه این متن بیشتر درباره اهمیت پروتئین کلاژن و مکمل‌ کلاژن خواهیم گفت.

ویتامین‌ و مکمل‌ دارویی برای ریزش مو که باید بشناسید
سه شنبه 14 بهمن 1399 22:48 | اطلاعات دارویی
ویتامین‌ و مکمل‌ دارویی برای ریزش مو که باید بشناسید

امروزه ریزش مو یکی از دغدغه‌های افراد جامعه به خصوص آقایان است، به همین دلیل بسیاری از افراد به مصرف مکمل دارویی برای ریزش مو روی آورده‌اند. مشکلی که عوامل زیادی مثل عوامل ژنتیکی و موروثی، تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین‌های مورد نیاز بدن و استرس، هر یک به نوعی روی آن تاثیرگذار هستند. کمبود ویتامین‌های مورد نیاز بدن یکی از دلایلی است که باعث افزایش سرعت ریزش مو می‌شود، عادت‌های اشتباه غذایی است که باعث می‌شود برخی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن تامین نشود و شما برای جبران این کمبود مجبور به استفاده از مکمل‌ دارویی و مولتی ویتامین‌ها برای ریزش مو شوید.

آشنایی با ویتامین ای و ضرورت آن برای بدن
دوشنبه 13 بهمن 1399 14:32 | اطلاعات دارویی
آشنایی با ویتامین ای و ضرورت آن برای بدن

ویتامین ای از ویتامین‌های مهم و مورد نیاز بدن است که در مواد غذایی و به صورت طبیعی وجود دارد. همچنین مصرف انواع مکمل‌ها می‌تواند میزان نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تامین کند. البته باید در نظر داشته باشید که این ویتامین باید به مقدار مشخصی مصرف شود؛ به خصوص مصرف مکمل‌های ویتامین E. در غیر اینصورت ممکن است عوارض منفی بر سلامتی شما بگذارد. برای شناخت بیشتر ویتامین ای، دستورالعمل مصرف آن و همچنین تاثیر آن برای مقابله با کرونا، این محتوا را تا انتها بخوانید.

کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ
شنبه 11 بهمن 1399 22:32 | اطلاعات دارویی
کاهش ابتلا به سرطان پوست با مصرف ویتامین آ

ویتامین آ یکی از انواع ویتامین محلول در چربی است که به تاثیرگذاری در بینایی معروف است، اما این تنها فایده ویتامین آ نیست! ویتامین a که هم در منابع غذایی حیوانی و هم منابع غذایی حیوانی یافت می‏‌شود به حدی برای بدن ضروری است که در صورت نبود آن، به عملکرد بعضی ارگان‌‏ها و سیستم‌‏های اساسی بدن صدمه وارد می‌‏شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اهمیت و فواید ویتامین آ و همچنین دوز مصرفی مناسب آن و عوارض مصرف خارج از اندازه آن را بررسی کنیم.

خواص ویتامین کا - ویتامین کا چه نقش‌هایی در بدن ایفا می‌کند؟
پنجشنبه 09 بهمن 1399 23:46 | اطلاعات دارویی
خواص ویتامین کا - ویتامین کا چه نقش‌هایی در بدن ایفا می‌کند؟

خواص ویتامین کا و نقش آن در انعقاد خون و متابولیسم استخوان‌ تعریف می‌شود و نقش مهمی در درمان اختلال خونریزی ایفا می‌کند. این ویتامین همچنین در بهبود پوست نقش موثری دارد و به همین دلیل ترکیبات آن در بسیاری از کرم‌های پوستی به چشم می‌خورد. کمبود ویتامین کا در نوزادان بسیار شایع است و به همین دلیل تزریق آن توصیه می‌شود. این در حالیست که، بزرگسالان کمتری با کمبود ویتامین کا روبه‌رو هستند. به طور کلی زنان بالغ روزانه ۹۰ میلی‌گرم و مردان بالغ روزانه ۱۲۰ میلی‌گرم به ویتامین کا نیاز دارند تا سلامتی استخوان‌ها، رگ‌ها و قلب و عروقشان تضمین شود. این مطلب را بخوانید تا درباره فواید ویتامین کا، عوارض کمبود این ویتامین و همچنین تداخلات دارویی ویتامین کا بیشتر بدانید.

همه چیز پیرامون ویتامین ث و نقش آن در بدن
چهارشنبه 08 بهمن 1399 23:42 | اطلاعات دارویی
همه چیز پیرامون ویتامین ث و نقش آن در بدن

ویتامین ث یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای بدن محسوب می‌شود که در دوران بارداری و بیماری نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. این مقاله را بخوانید و با عوارض کمبود ویتامین ث، فواید ویتامین ث و نقش آن در سلامتی و ایمنی سازی بدن، به خصوص در برابر بیماری کرونا بیشتر آشنا شوید.

اهمیت منیزیم برای بدن + معرفی مواد غذایی حاوی منیزیم
سه شنبه 07 بهمن 1399 23:21 | اطلاعات دارویی
اهمیت منیزیم برای بدن + معرفی مواد غذایی حاوی منیزیم

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان موجود در بدن است که بدون آن بسیاری از عملکردهای حیاتی مختل می‌شوند. بدن انسان قادر به ساخت و تولید این ماده معدنی نبوده و باید از طریق مصرف غذا و مکمل‌ها، آن را دریافت کند. برای بهره‌مندی از فواید منیزیم منابع غذایی در دسترسی وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

نقش کلسیم در بدن چیست؟
دوشنبه 06 بهمن 1399 20:51 | اطلاعات دارویی
نقش کلسیم در بدن چیست؟

کلسیم مشهورترین ماده ساختاری در طبیعت و یک جز ضروری در تمام موجودات زنده است و همچنین در بسیاری از موجودات غیرزنده مانند خاک و آب به‌وفور یافت می‌شود. دندان‌ها، استخوان‌ها و اغلب سنگ‌ها همگی سرشار از این ماده معدنی هستند. این عنصر به عنوان پنجمین عنصر فراوان ازنظر جرم در پوسته زمین پس از اکسیژن، سیلیسیم، آلومینیوم و آهن، پنجمین یون محلول در آب دریا بعد از سدیم، کلرید، منیزیم و سولفات و پنجمین عنصر فراوان بدن انسان بعد از اکسیژن، کربن، هیدروژن و ازت شناخته می‌شود. استخوان‌ها برای رشد و استحکام به این ماده غذایی نیاز دارند. در این مطلب می‌تواند درباره نقش کلسیم در بدن و همچنین مصرف مکمل کلسیم بیشتر بخوانید.

ویتامین ب۷ - نکاتی مهم درباره خواص قرص بیوتین
شنبه 04 بهمن 1399 22:07 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۷ - نکاتی مهم درباره خواص قرص بیوتین

ویتامین ب۷ یا بیوتین ویتامین قابل حل در آب است که از خانواده ویتامین‌های ب است. این ویتامین همچنین به نام ویتامین H نیز شناخته می‌شود. بدن شما به بیوتین نیاز دارد تا بعضی مواد مغذی را به انرژی تبدیل کند. بیوتین همچنین در سلامت مو، پوست و ناخن‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند. از جمله انواع مصرف بیوتین به صورت مکمل‌های دارویی است. برای اطلاع بیشتر از خواص قرص بیوتین برای بدن و طریقه مصرف آن، تا انتهای مطلب با ما باشید.

خواص ویتامین ب۱ چیست؟ کمبود تیامین در بدن چه عوارضی دارد؟
چهارشنبه 01 بهمن 1399 21:15 | اطلاعات دارویی
خواص ویتامین ب۱ چیست؟ کمبود تیامین در بدن چه عوارضی دارد؟

امروزه اهمیت تغذیه و دریافت ویتامین‌های لازم برای بدن بیش از گذشته اهمیت یافته و افراد سعی دارند که غذاهای سالم‌تری که حاوی انواع ویتامین و املاح باشد را مصرف کنند. در این میان گروه ویتامین‌ها دارای جایگاه ویژه‌ای هستند. به طور مثال خواص ویتامین ب۱ یا به طور کلی گروه ویتامین ب به قدری بالاست که مصرف روزانه آنها توصیه می‌شود. در این مطلب به طور مفصل به بررسی خواص ویتامین ‌B1 پرداخته‌ایم.

ویتامین ب - آشنایی با ویتامین ‌های گروه ب
سه شنبه 30 دی 1399 21:26 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب - آشنایی با ویتامین ‌های گروه ب

ویتامین ب از جمله ویتامین های بسیار مهم و ضروری برای بدن است که به اشکال مختلفی وجود دارد. اگرچه می‌توان این ویتامین را به صورت طبیعی و از مواد غذایی تامین کرد، اما مکمل‌های آن نیز وجود دارد که مصرف آنها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. در ادامه این مطلب درباره چیستی این ویتامین و اهمیت آن برای بدن بیشتر توضیح می‌دهیم. بنابراین، با ادامه مطلب با ما باشید.

ویتامین ب۲ - کمبود ریبوفلاوین چه عوارضی دارد
دوشنبه 29 دی 1399 23:53 | اطلاعات دارویی
ویتامین ب۲ - کمبود ریبوفلاوین چه عوارضی دارد

اهمیت انواع ویتامین در سبک زندگی سالم بر همگان واضح است. ویتامین‌‏ها، چه انواع محلول در چربی و چه انواع محلول در آب، برای سلامت بدن مفید و ضروری هستند و توصیه می‏‌شود که میزان کافی و مناسبی از انواع آنها در رژیم غذایی روزانه‏‌ وجود داشته باشند. یکی از انواع این ویتامین‌‏های بی‌‏نظیر، انواع ویتامین ب و یکی از ویتامین‏‌های این خانواده، ویتامین ب2 است که تاثیر به سزایی در سلامت بدن و تولید انرژی دارد. اما دیگر فواید ویتامین ب۲ چیست؟ به چه علت باید منابع ویتامین ب ۲ را در برنامه غذایی خود قرار دهیم؟ میزان مناسب مصرف ویتامین b2 چقدر است؟ منابع آن کدامند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

عوارض مصرف قرص متفورمین برای لاغری
یکشنبه 28 دی 1399 00:02 | اطلاعات دارویی
عوارض مصرف قرص متفورمین برای لاغری

قرص متفورمین دارویی است که برای کنترل و تنظیم قند خون برای بیماران دیابتی تجویز می­‌شود. قرص متفورمین در درمان دیابت نوع ۲ موثر بوده و تاثیر در دیابت نوع ۱ ندارد. یکی از عوارض قرص متفورمین، کاهش وزن افراد است. قرص متفورمین داروی معجزه آسایی نیست و نمی‌تواند سرعت کاهش وزن و لاغری را افزایش دهد و برای مصارف لاغری تایید نشده است. در متن پیش رو به سراغ یکی از مسائل مطرح روز می‌­رویم و مشخص می­‌کنیم آیا مصرف قرص متفورمین برای لاغری توصیه می‌­شود و اگر نه علت آن چیست؟

عوارض قرص خواب - نکاتی مهم پیرامون عوارض قرصهای خواب آور
سه شنبه 23 دی 1399 21:09 | اطلاعات دارویی
عوارض قرص خواب - نکاتی مهم پیرامون عوارض قرصهای خواب آور

خوابیدن شاید در نگاه اول یکی از کارهای غریزی باشد که نیازی با آموزش ندارد و همه توانایی خوابیدن را دارند. بدن انسان بدون خواب و استراحت هرگز قادر به ادامه بقا نیست و نخواهد بود. اما عده بسیار زیادی از مردم (تقریبا یک سوم جمعیت) به بیماری بی‌خوابی دچار هستند. این افراد در خوابیدن مشکل دارند و باید برای بهتر خوابیدن از دارو و قرص کمک بگیرند. اما مصرف قرص خواب بدون عوارض نیست؛ در این مطلب درباره عوارض قرص خواب بیشتر می‌خوانید.

فواید آنتی اکسیدان - نقش آنتی اکسیدان در سلامتی به زبان ساده
یکشنبه 21 دی 1399 22:54 | اطلاعات دارویی
فواید آنتی اکسیدان - نقش آنتی اکسیدان در سلامتی به زبان ساده

آنتی اکسیدان اسمی است که این ‌روزها زیاد آن را می‌شنویم و درباره خواص اعجاب انگیز آن صحبت می‌شود. سوالی که وجود دارد این است که آنتی اکسیدان چیست و آیا تبلیغات آنتی اکسیدان درست است؟ آیا آنتی‌اکسیدان‌ها دارویی برای سرطان و دیگر بیماری‌های مزمن است؟ آیا باید مکمل آن را مصرف کنیم؟ مقاله زیر بدون در نظر گرفتن این تبلیغات می‌خواهد کاملا صادقانه به این پرسش‌ها پاسخ دهد و به شما بگوید که آن‌ها واقعا چه هستند و چه میزان باید از مصرف کنید.

معرفی قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده و راه‌های مقابله با اثرات آن
شنبه 13 دی 1399 23:54 | اطلاعات دارویی
معرفی قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده و راه‌های مقابله با اثرات آن

در دنیای امروز، افراد بسیاری به علل بسیاری همچون سبک زندگی‏ ناسالم، زندگی روزانه سریع و پرمشغله، فشارهای کاری، خانوادگی و عاطفی، به بیماری‏‌های اعصاب و روان مبتلا می‌‏شوند. مصرف قرص‌‏های مناسب در درمان این بیماری‌‏های بسیار موثر واقع شده و زندگی آسوده‌‏تر و لذت‏ بخش‌‏تری را برای فرد مبتلا به همراه می‌‏آوردند. اما بسیاری از افراد، به خصوص افرادی که از بیماری‏‌هایی با وخامت کمتر همچون اضطراب و استرس رنج می‌برند، از مصرف این قرص‌‏ها خودداری می‌کنند، چون که آنها را قرص‏های اعصاب چاق‏ کننده می‌‏دانند. در این مطلب با این قرص‌ها آشنا خواهید شد.

بهترین زمان مصرف ویتامینها و مکمل های دارویی را بشناسید
جمعه 21 آذر 1399 19:48 | اطلاعات دارویی
بهترین زمان مصرف ویتامینها و مکمل های دارویی را بشناسید

ویتامین‌ها باعث افزایش انرژی و توان بدن در مقابله با بیماری‌ها شده و از استرس و مشکلات ذهنی به میزان بالایی جلوگیری می‌کنند. پزشکان و پژوهشگران بر این باورند که تا جای ممکن باید ویتامین‌ها و مواد معدنی را از طریق خوردن مواد غذایی متنوع به دست آورد. ولی این عقیده که تمام مواد مغذی مورد نیاز از جمله ویتامین‌های ضروری بدن می‌توانند به راحتی از خوردن غذا و از طریق رژیم غذایی بدست بیایند، اغلب عملی نخواهد بود. به همین خاطر بهترین راه برای تأمین این نیاز مهم انسان استفاده از مولتی ویتامین‌ها و مواد معدنی به صورت مکمل در کنار مواد غذایی است. علاوه بر این بهتر است بهترین زمان مصرف ویتامینها را بشناسیم و در زمان درستی آنها را مصرف کنیم.

راه‌های‌ تشخیص و درمان حساسیت به پنی‌سیلین
دوشنبه 10 آذر 1399 16:55 | اطلاعات دارویی
راه‌های‌ تشخیص و درمان حساسیت به پنی‌سیلین

پنی‌سیلین یکی از اولین آنتی‌بیوتیک‌های کشف شده توسط انسان است که سال‌هاست برای درمان بیماری‌های میکروبی از آن استفاده می‌شود. این دارو سمی نبوده اما برای بعضی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند. برای جلوگیری از بروز حساسیت در افراد، باید قبل از استفاده از پنی‌سیلین دوز کمتر آن روی بیمار تست شود. همچنین در صورت مصرف پنی‌سیلین باید از علائم و نشانه‌های آن آگاهی پیدا کرد تا سریع‌تر درمان شود. در این مقاله ابتدا به شرح مختصر پنی‌سیلین و علائم آن می‌پردازیم سپس نحوه تشخیص و درمان آن حساسیت به پنی سیلین را برای‌تان شرح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند
دوشنبه 12 آبان 1399 13:56 | مو
چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند

ریزش مو یا طاسی سر از مشکلاتی است که هم زنان و هم مردان دچار آن می‌شوند. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی از جمله اختلال در سلامتی ژنتیک باشد. همچنین، ممکن است مصرف برخی از داروها، منجر به طاسی شود. برای اینکه بدانیم چه داروهایی باعث ریزش مو میشوند این مطلب را تا انتها بخوانید.

پروبیوتیک چیست؟ آشنایی با منابع و خواص مواد غذایی پروبیوتیکی برای بدن
دوشنبه 21 مهر 1399 19:04 | اطلاعات دارویی
پروبیوتیک چیست؟ آشنایی با منابع و خواص مواد غذایی پروبیوتیکی برای بدن

امروزه دانشمندان علم تغذیه به دنبال روش‌هایی هستند که مواد غذایی را به شیوه‌های طبیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی غنی‌سازی کنند تا با مصرف این گونه مواد عملکرد بخش‌های مختلف بدن بهبود پیدا کند. یکی از این روش‌ها، غنی سازی محصولات، استفاده از پروبیوتیک است. پروبیوتیک‌ها گروهی از باکتری‌ها هستند که برای بدن مفید بوده و رشد و افزایش آن‌ها در بدن تاثیرات مثبتی را در پی خواهد داشت. در ادامه می‌توانید درباره اهمیت پروبیوتیک برای بدن بیشتر بخوانید.

۷ فایده مهم پتاسیم برای بدن
شنبه 05 مهر 1399 17:36 | اطلاعات دارویی
۷ فایده مهم پتاسیم برای بدن

پتاسیم یکی از هفت ماده معدنی ضروری برای بدن است که برای فعالیت‌های روزمره انسان حیاتی به شمار می‌رود. پتاسیم به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی موجود بوده و مکمل‌های آن نیز در دسترس هستند. در این مقاله به بررسی میزان مصرف مناسب، منابع غذایی غنی، نقش این ماده در بدن و خطرات مصرف بیش از حد آن خواهیم پرداخت.

۱۶ فایده مهم زینک که باید بدانید
چهارشنبه 02 مهر 1399 17:38 | اطلاعات دارویی
۱۶ فایده مهم زینک که باید بدانید

زینک (zinc) یا روی ماده مغذی بسیار مهمی است که هم به صورت طبیعی و هم به صورت دارویی وجود دارد. مصرف روی برای بدن بسیار مهم و حیاتی است و می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. در این مقاله درباره خواص زینک و منابع دریافت آن، توضیحاتی بیشتر ارائه خواهیم داد.

ترامادول چیست؟ با موارد مصرف و عوارض قرص ترامادول آشنا شوید
سه شنبه 31 تیر 1399 17:17 | اطلاعات دارویی
ترامادول چیست؟ با موارد مصرف و عوارض قرص ترامادول آشنا شوید

ترامادول یکی از انواع داروهای ضد درد است که به صورت قرص آمپول و کپسول وجود دارد. مصرف قرص ترامادول که حتما باید توسط پزشک تجویز شود، می‌تواند عوارض ناخوشایندی نیز در پی داشته باشد، در این مطلب درمورد موارد مصرف و عوارض ترامادول توضیح داده‌ایم.

۴ دلیل مهم برای مصرف مکمل فولات
جمعه 27 تیر 1399 15:54 | اطلاعات دارویی
۴ دلیل مهم برای مصرف مکمل فولات

اگر تا به حال آزمایش خون داده باشید می‌دانید یکی از مواردی که در نتیجه آزمایش خون شما درج و توسط پزشک بررسی می‌شود، مقدار فولات خون است. این ماده در سلامت شما نقش مهمی دارد و اگر میزان آن از حد خاصی پایین‌تر باشد، پزشک مصرف مکمل فولات را به شما توصیه می‌کند.

کمبود ویتامین دی چیست و چگونه درمان می‌شود
شنبه 21 تیر 1399 23:58 | اطلاعات دارویی
کمبود ویتامین دی چیست و چگونه درمان می‌شود

ویتامین دی یکی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن و ترکیبی محلول در چربی است. بدن ما برای اموری همچون عملکرد درست سیستم ایمنی و استحکام استخوان‌ها به ویتامین دی نیاز دارد. در این مطلب شما را با انواع ویتامین دی، چگونگی ساخت آن توسط بدن و علل و علائم کمبود آن آشنا خواهیم کرد.

مصرف قرص امگا ۳ چه فوایدی برای سلامتی دارد
دوشنبه 09 تیر 1399 16:06 | اطلاعات دارویی
مصرف قرص امگا ۳ چه فوایدی برای سلامتی دارد

بسیاری از ما بدون مطالعه و بررسی و صرفا بر اساس شنیده‌های خود از مکمل‌ها برای حفظ سلامتی استفاده می‌کنیم، از جمله قرص امگا ۳، آهن و زینک. اما آیا مصرف این مکمل‌ها برای ما ضروری است؟ ما در این مطلب نتایج تحقیقات انجام‌شده درباره مکمل امگا ۳ و تاثیرات آن بر مصرف‌کنندگان، را برایتان آورده‌ایم تا با دقت بیشتری برای مصرف مکمل‌ها تصمیم بگیرید.

همه چیز درباره مدیریت عوارض جانبی داروها
پنجشنبه 08 خرداد 1399 10:41 | اطلاعات دارویی
همه چیز درباره مدیریت عوارض جانبی داروها

مصرف داروها بدون عوارض جانبی نیست و گاهی اوقات بی‌توجهی به عوارض آن ممکن است برای بیمار خطرناک باشد. از این رو ضروری‌ است تا درباره تاثیرات مصرف دارو و عوارض آن آگاهی کافی داشته باشیم. البته عوارض جانبی داروها با یکدیگر متفاوت است، اما بسیاری از آنها نیز با یکدیگر همپوشانی دارد. در این مقاله تمام آنچه لازم است در مورد عوارض جانبی داروها بدانید، توضیح داده‌ایم.

هر آنچه باید درباره قرص دیازپام بدانیم؛ عوارض، موارد مصرف و تداخل دارویی
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 14:22 | اطلاعات دارویی
هر آنچه باید درباره قرص دیازپام بدانیم؛ عوارض، موارد مصرف و تداخل دارویی

دیازپام معمولا به عنوان دارویی آرام‌بخش محسوب می‌شود که در رفع اضطراب، بی‌خوابی‌های شبانه، گرفتگی‌های عضلانی و همچنین درمان و کنترل تشنج کاربرد دارد. اما این دارو را نباید بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. علاوه بر اینکه دیازپام می‌تواند وابستگی در فرد ایجاد کند، در صورت ناآگاهی در مورد تداخلات دارویی و همچنین عوارض آن می‌تواند مشکلات جدی برای فرد مصرف کننده به وجود آورد. با این حال بسیاری از افراد برای رفع مشکلات خود از قرص دیازپام استفاده می‌کنند.

خواص شگفت‌انگیز امگا ۳
یکشنبه 07 اردیبهشت 1399 14:53 | اطلاعات دارویی
خواص شگفت‌انگیز امگا ۳

اسیدهای چرب امگا۳ برای سلامتی بسیار ضروری هستند، از این رو مصرف غذاهای  کامل و سرشار از امگا۳، مانند ماهی چرب بهترین راه برای تامین امگا۳ به مقدار کافی توصیه می‌شود. اگر خیلی ماهی چرب نمی‌خورید، بهتر است مصرف انواع مکمل‌های امگا۳ را در پیش بگیرید، اما بدانید که همه‌ آن‌ها تاثیر یکسانی بر سلامتی ندارند.

عوارض مصرف ایبوپروفن چیست و چه زمانی مصرف کنیم؟
یکشنبه 31 فروردین 1399 00:30 | اطلاعات دارویی
عوارض مصرف ایبوپروفن چیست و چه زمانی مصرف کنیم؟

ایبوپروفن، دارویی است که به طور متداول برای برطرف کردن نشانه‌های آرتروز، تب و درد قاعدگی و  دیگر دردها تجویز می‌شود. این دارو جزو داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است. ایبوپروفن همچنین دارای اثرات ضد انعقادی نیز هست و می‌تواند از ایجاد لخته‌های خون جلوگیری کند.

استفاده هر روزه از آسپرین آری یا خیر
پنجشنبه 07 فروردین 1399 12:44 | اطلاعات دارویی
استفاده هر روزه از آسپرین آری یا خیر

نظرات پزشکی می‌گویند استفاده روزانه آسپیرین برای بیشتر افراد سالم به‌شدت خطرناک است. در عین حال یک پژوهش جدید منتشر شده که ادعا دارد استفاده از آسپرین در برخی مواقع ممکن است سودمند نیز باشد.