search

نتایج یک تحقیق مشخص کرد

نتایج استرس بر سلامت کودکان

clock icon زمان خواندن ۳ دقیقه تیم سلامت جمعه ۰۸ فروردین ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸

نتایج استرس بر سلامت کودکان
۵/ ۵.۰۰
امتیاز دهید

در حال حاضر تعداد زیادی تحقیقات تازه در مورد ریشه‌های سلامت و بیماری در بزرگسالی وجود دارد. محققان در حال پی بردن به این موضوع هستند که بدبیاری، مصیبت و رنج فراگیر و طاقت فرسا و مزمن در کودکی- که برخی آن را استرس‌های سمی می‌نامند- منجر به تغییرات روانی در کودکان و افزایش بیماری‌های مزمن و مرگ زودرس در بزرگسالی می‌شود. برای اینکه دریابید این مسائل تا چه اندازه تاثیرگذار هستند، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

#عوامل ایجاد استرس در کودکان

 #تاثیرات استرس کودکی بر سلامتی در بزرگسالی

#درمان استرس کودکان چه اهمیتی دارد؟

#راه‌ های کاهش استرس کودک

 

عوامل ایجاد استرس در کودکان

تجربیات سخت کودکی مانند طلاق یا انواع سوءاستفاده چون سوء استفاده جنسی، توهین و استثمار باعث مشکلات بسیاری چون زندگی در فقر، مورد نادیده قرار گرفته شدن در مدرسه و خانه می‌شود. اینها اتفاق و حادثه نیستند، شیوه‌ای از زندگی هستند که متاسفانه برای شمار رو به رشدی از کودکان وجود دارند.

شواهدی وجود دارد که کودکان در حال رشد در شرایط سخت و فلاکت بار، با احتمال بیشتری با بیماری‌هایی چون آسم، بیماری قلبی، اضافه وزن، دیابت‌های نوع دو و اختلالات روانی تا زمان بزرگسالی‌ روبرو خواهند بود.

استرس در کودکان

نحوه تاثیر استرس کودکی بر سلامتی در بزرگسالی


ما دو سیستم اصلی پاسخ دهنده به استرس در مغزمان داریم. یکی از آنها Locus coeruleus (هسته لوکوس سرولئوس) است. لوکوس سرولئوس هسته‌‌ای است که در ساقه مغز وجود دارد و بر تنظیم و ایجاد سطح برانگیختگی، هراس و همچنین عملکرد شناختی تاثیر دارد. این هسته باعث عرق کردن کف دست‌ها، بزرگ شدن مردمک چشم و دیگر علامت‌های استرس در شرایط بغرنج می‌شود.

و دیگری هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین از هیپوتالاموس در مغز است که با تاثیر بر میزان هورمون کورتیزل، در ترشح هورمون استرس نقش دارد.

سطح افزایش یافته کورتیزول جایگزین عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. البته این نکته مثبت است چون اگر شما با یک تهدید ناگهانی در مورد امنیت یا حفظ جان‌تان مواجه شده‌اید به یک سیستم ایمنی درست و سالم نیاز دارید. البته برای بدن مضر خواهد بود اگر هیچ تهدید بیرونی ناگهانی وجود نداشته باشد. کودکانی که در شرایط فقر، فلاکت مزمن و استرس زیاد هستند در بسیاری مواقع کورتیزول اضافی دریافت می‌کنند که این شرایط به سیستم ایمنی این کودکان فشار وارد می‌کند. این وضعیت به بسیاری از بیماری‌های مزمن، مانند آسم، بیماری قلبی و فشار خون بالا منجر می‌شود.

 درمان استرس کودکان چه اهمیتی دارد؟

پیشگیری و درمان استرس کودکان اهمیت فروانی دارد زیرا موارد فوق باعث عواقب بلندمدت می‌شود. بیماری‌های مزمن، سلامت جسمی و ذهنی ضعیف‌تر را برای این کودکان در بزرگسالی در پی دارد که در نهایت همه این موارد بر سیستم اقتصاد سلامت جوامع اثر می‌گذارد. جیمز هکمن، برنده جایزه نوبل اقتصادی تخمین می‌زند هر یک دلاری که ما برای جلوگیری از این مسائل در سال‌های کودکی افراد خرج می‌کنیم ۱۷ برابر در بلند مدت به جامعه باز می‌گردد.

کودک عصبانی

راه‌ های کاهش استرس کودک

یک پاسخ جزیی این است که شما انواع محیط‌های تحریک شناختی (Cognitive Stimulating) را بشناسید و تعداد بیشتری را برای این کودکان فراهم سازید. محیط‌های تحریک شناختی مداخله‌ای طیف وسیعی از فعالیت‌های لذت‌بخش را فراهم می‌کند و تحریک کلی برای تفکر، تمرکز و حافظه در یک محیط اجتماعی مانند یک گروه کوچک را فراهم می‌سازد.

به عنوان مثال در ایالت کارولینای شمالی آمریکا این برنامه پیاده شد. آنها گروهی از کودکان را در نواحی حاشیه‌ای پیدا و شناسایی کرده و به شکل تصادفی آنها را به دو گروه «مداخله شده» و «کنترل» تقسیم کردند. خدماتی همچون کتاب در اختیار گروه اول قرار گرفت و به آنها فرصت مطالعه، برنامه روزانه و حمایت اجتماعی احساسی در سال‌های اولیه قبل از مدرسه ارائه شد.

در ابتدای کار بهره هوشی  (IQ) کودکانی که در گروه مداخله شده قرار داشتند به عنوان مقدار اثرات پروژه اندازه گرفته شد و دریافتند که این مزایا مهم و اساسی اما موقت بودند و بهره هوشی افزایش یافته کودکان گروه مداخله٬ نسبت به گروه دیگر در طول زمان از بین رفت. پژوهشگران دریافتند که ۳۵ سال بعد بزرگسالانی که در زمان کودکی در گروه مداخله بودند و خدماتی به آنها داده شده بود از سطح پایین‌تر سندروم متابولیک و سطح پایین‌تری از دیابت و همچنین فشار خون  بالا را دارند. آنها از سلامت فیزیکی بهتری برخوردار بوده و همچنین در مقایسه با دیگر کودکان حاضر در تحقیقات٬ به نسبت بیشتری صاحب مدرک دانشگاهی و کار  شده بودند.

نظرات کاربران