search

ده فایده شگفت‌انگیز عسل

clock icon زمان خواندن 3 دقیقه مهتاب خلیف پور جمعه, 08 فروردین 1399, 00:37

ده فایده شگفت‌انگیز عسل
در گذشته عسل به دلیل ترکیبات بسیاری مفیدی که دارد هم به عنوان دارو و هم به عنوان غذا استفاده می‌شد، نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد عسل می‌تواند جایگزین بسیاری مناسبی برای شکر و تامین قند لازم بدن باشد.

در فرهنگ عامه عسل مترادف با قدرت و سلامتی تصویر شده است؛ باوری درست در مورد یک ماده شیرین طبیعی. با اینکه همه ما در مورد محسنات عسل بارها شنیده و خوانده‌ایم اما شاید همه این فایده‌ها را یک جا مورد مطالعه قرار نداده باشیم. ما در ادامه ۱۰ فایده شگفت‌انگیز عسل را به شما معرفی می‌کنیم که ریشه‌های علمی دارد و کاملا اثبات شده است. اینکه عسل دارای چه موادی است و کدام خواص آن به سلامت و طول عمر شما کمک می‌کند. مواردی که اطلاع از آنها میل‌تان برای خوردن عسل را افزایش خواهد داد.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

 عسل دارای ترکیبات مقوی است 

 عسل با کیفیت سرشار از آنتی‌اکسیدان است

 عسل جایگزین شکر، برای بیماران دیابتی 

کاهش فشار خون با عسل 

کاهش کلسترول با خوردن عسل 

عسل می‌تواند مقدار تری‌گلیسیرید را پایین بیاورد

سلامت قلب با آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل 

 تاثیر عسل در بهبود سوختگی و زخم 

 عسل باعث کاهش سرفه در کودکان می‌شود

عسل کالری و قند بالایی دارد

 

۱- عسل دارای ترکیبات مقوی است 

عسل مایعی شیرین و غلیظ است که توسط زنبور عسل تولید می‌شود. زنبورهای عسل شهد غنی از قند را از گل‌ها جمع‌آوری می‌کنند. سپس در داخل کندو این شهد را استفاده کرده، هضم و مجدد به شهد تبدیل می‌کنند که محصول نهایی آن عسل است. بو، رنگ و طعم عسل بسته به نوع گلی که از آن شهد گرفته‌اند، متفاوت است.

از نظر ارزش غذایی، یک قاشق عسل (معادل ۲۱گرم) دارای ۶۴ کالری و ۱۷ گرم قند طبیعی، شامل فروکتوز، گلوکز، مالتوز و ساکارز است. عسل تقریبا هیچ فیبر، چربی و یا پروتئینی در خود ندارد.

همچنین این ماده غذایی حاوی مقادی کمی (کمتر از یک درصد) از ویتامین و مواد معدنی است، پس باید توجه کنید که با توجه به نیاز روزانه بدن به ویتامین‌ها و مواد معدنی، باید از مواد غذایی دیگری نیز استفاده کرد.

عسل‌های تیره نسبت به عسل‌های روشن، دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ترکیبات گیاهی بیشتری هستند.

۲- عسل با کیفیت سرشار از آنتی‌اکسیدان است

عسل‌ با کیفیت بالا، حاوی مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های مهم مانند اسیدهای آلی و ترکیبات فنولیک مانند زردینه یا فلاونوئیدها هستند. دانشمندان بر این باورند که این ترکیبات خاصیت آنتی‌اکسیدانی به عسل داده‌اند.

دو مطالعه نشان داده است که عسل گندم سیاه (عسل گندم سیاه، عسلی است بسیار مغذی و از شهد گل گندم سیاه تهیه می‌شود)، مقدار آنتی‌اکسیدان را در خون افزایش می‌دهد. آنتی‌اکسیدان‌ها احتمال خطر حملات قلبی، سکته‌های مغزی و برخی از سرطان‌ها را کمتر کرده و همچنین برای سلامت چشم بسیار مفید هستند. 

عسل سرشار از آنتی اکسیدان

۳- عسل جایگزین شکر، برای بیماران دیابتی 

تحقیقات درباره عسل و دیابت نتایج مختلفی داشته است؛ از یک طرف عسل ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم کاهش دهد. به عنوان مثال عسل کلسترول LDL   (کلسترول بد)، تری‌گلیسیرید و التهاب و عفونت را کاهش و مقدار کلسترول HDL(کلسترول خوب) را افزایش دهد. از سوی دیگر برخی مطالعات نشان داده که عسل ممکن است در افزایش قند خون موثر باشد؛ اگرچه این افزایش در مقایسه با شکر تصفیه‌شده بسیار کمتر است.

ممکن است عسل جایگزین مناسبی برای شکر تصفیه‌شده برای بیماران دیابتی باشد، اما باید با احتیاط مصرف شود. در واقع برخی از مطالعات نشان می‌دهد که عسل احتمال ابتلا به بیماری قلبی را در افراد دیابتی کاهش می‌دهد. این درحالیست برخی از مطالعات دیگر نشان می‌دهد که عسل باعث بالا رفتن قند خون خواهد شد. بنابراین عسل را نمی‌توان به صورت قطعی ماده غذایی سالم برای بیماران دیابتی برشمرد. از این رو بهترین راه برای کنترل دیابت به حداقل رساندن غذاهای پر از کربوهیدرات است.

۴- کاهش فشار خون با عسل 

فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بیماری قلبی به شمار می‌رود و ممکن است عسل به کاهش آن کمک کند. دلیل این امر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی عسل است که می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود.

مطالعات انجام شده روی انسان و موش‌های صحرایی نشان داده است که مصرف عسل باعث کاهش متوسط فشار خون می‌شود.

۵- کاهش کلسترول با خوردن عسل 

سطح بالای کلسترول LDL(کلسترول بد) یک عامل خطرناک برای ابتلا به بیماری های قلبی است. این نوع کلسترول با تولید چربی درون رگ‌ها، باعث گرفتگی آن‌ها شده که در نهایت می‌تواند منجر به سکته قلبی و سکته مغزی می‌شود. چندین مطالعه نشان داده است که عسل، کلسترول LDL(کلسترول بد) را کاهش و به طور قابل توجهی کلسترول HLD(کلسترول خوب) را افزایش می‌دهد.

برای مثال نتایج تحقیقات بر ۵۵ بیمار نشان‌ می‌دهد میزان کلسترول LDL (کلسترول بد) در افرادی که در رژیم غذایی‌شان عسل را جایگزین شکر تصفیه‌شده کردند، ۵.۸ درصد کاهش و مقدار HDL(کلسترول خوب) ۳.۳ درصد نسبت به قبل افزایش یافته است. همچنین، این افراد ۱.۳ کاهش وزن داشته‌اند. 

۶- عسل می‌تواند مقدار تری‌گلیسیرید را پایین بیاورد

تری‌گلیسیرید یکی دیگر از عوامل خطر به بیماری‌های قلبی است. تری‌گلیسیریدها در مقابل هورمون انسولین مقاومت می‌کنند که همین امر می‌تواند یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع دوم باشد. به خصوص، افردای که در رژیم غذایی‌شان قند و کربوهیدرات زیادی مصرف می‌کنند، سطح تری‌گلیسیرید بالاتری دارند. مطالعات نشان داده است که با مصرف عسل به جای شکرهای تصفیه‌شده، سطح تری‌گلیسیرید را کاهش می‌دهد که در مطالعه‌ای، این مقدار کاهش، ۱۱ تا ۱۹ درصد بوده است.

سلامت قلب با عسل طبیعی

۷- سلامت قلب با آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل 

همانطور که گفته شد، عسل منبع غنی از ترکیبات فنولیک و سایر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است و بسیاری از این ترکیبات با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارند. این ترکیبات ممکن است باعث گشاد شدن شریان‌های قلب شده و جریان خون به آن را افزایش دهد. همچنین می‌توانند باعث جلوگیری از تشکیل لخته‌خون در رگ‌ها شوند، که این امر کاهش سکته‌های قلبی و سکته مغزی را در پی دارد.

مطالعاتی که بر روی موش‌های صحرایی انجام شد نشان داده است که عسل می‌تواند قلب را در مقابل استرس اکسیداتیو ( بهم خوردن تعادل آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد بدن) محافظت کند. البته هیچ مطالعات انسانی طولانی مدتی در مورد ارتباط عسل و سلامت قلب وجود ندارد.

۸- تاثیر عسل در بهبود سوختگی و زخم 

از زمان‌های قدیم تا کنون، برای درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها از عسل به صورت موضعی استفاده شده است. 

نتایج ۲۶ تحقیق نشان داده است برای بهبود سوختگی‌های سطحی، بهبود زخم‌های ایجاد شده بعد از عمل جراحی و همچنین درمان زخم پای دیابتی، عسل بیشترین تاثیر را دارد که از این میان، عسل مانوکا (Manuka) مخصوصا برای درمان زخم‌های سوختگی موثر است.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از عسل تا ۴۳ درصد از زخم بیماران را بهبود بخشیده است. علاوه بر این استعمال به روش موضعی از عسل۹۷ درصد از زخم‌های پای دیابتی را بهبود داده است. زخم پای دیابتی اگر درمان نشود منجر به قطع عضو خواهد شد.

محققان معتقدند خواص ضد باکتریایی عسل، ضدالتهابی و همچنین توانایی آن در تغذیه بافت‌های اطراف زخم باعث شده تا عسل خاصیت ترمیم‌کنندگی داشته باشد. علاوه بر این عسل می‌تواند در درمان دیگر بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس (یا صدفک) و تبخال موثر باشد.

۹- عسل باعث کاهش سرفه در کودکان می‌شود

سرفه برای کودکان مبتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی یک مشکل شایع است. این عفونت می‌تواند بر خواب و کیفیت زندگی کودکان و والدین‌شان تاثیر بگذارد. اما همیشه داروهای شیمیایی برای درمان سرفه موثر نیستند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. شواهد نشان داده است که عسل می‌تواند روش درمان موثری برای این کودکان باشد.

یک مطالعه نشان داده است که عسل از دو داروی رایج برای درمان ضدسرفه (دکسترومتورفان و دیفن‌هیدرامین) بهتر عمل می‌کند. با وجود این، باید توجه داشت که کودکان زیر یک سال به خاطر خطر ابتلا به بوتولیسم به هیچ عنوان نباید عسل مصرف کنند.

۱۰- عسل کالری و قند بالایی دارد

درست است که عسل جایگزینی خوشمزه و سالم برای قند است، اما حتما از طبیعی و اصل بودن عسل مطمئن شود، زیرا بسیاری از مارک‌های بی‌کیفیت، عسل را با شربت مخلوط می‌کنند.

به خاطر داشته باشد که عسل یک ماده غذایی با کالری و قند زیاد است، پس آن را در حد اعتدال مصرف کنید.

فواید عسل زمانی که با شیرین‌کننده‌های تصفیه‌شده مقایسه می‌شود، غیر قابل چشم‌پوشی است.

و در آخر، عسل نسبت به شکر و شیرین‌کننده‌هایی که فروکتوز زیادی دارند، شیرین‌کننده سالم‌تری است ولی بایستی در حد اعتدال مصرف شود.