search

سوال‌های جدی درباره تاثیر طب سنتی بر درمان دیابت

امکان درمان دیابت با داروهای گیاهی؟

clock icon زمان خواندن 5 دقیقه مهتاب خلیف پور یکشنبه, 17 فروردین 1399, 15:31

امکان درمان دیابت با داروهای گیاهی؟
در دنیا هر سال 10 درصد به افرادی که به دنبال شغل پزشکی جایگزین یا پزشکی طبیعی هستند اضافه می‌شود و مردم به سمت طب سنتی متمایل می‌شوند.

درمان‌های گیاهی و سنتی نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای صنعتی نیز هواخوان خاص خود را دارد. اما همیشه در خصوص کارآمد بودن این روش‌های درمانی سوالات جدی مطرح شده؛ امکان درمان دیابت با داروهای گیاهی یکی از این موارد است. آنچه در ادامه می‌خوانید یک ماجرای واقعی از تلاش برای درمان دیابت یک نوجوان ۱۳ ساله با داروهای گیاهی است که سرانجام خوشی پیدا نکرد. به بهانه این ماجرا بررسی کرده‌ایم که چه زمانی باید سراغ متخصصان طب سنتی رفت و با کمک آنها چه بیماری‌های را می‌توان درمان کرد.

آن‌چه در این مطلب خواهید خواند:

متخصصان طب سنتی چگونه دیابت را کنترل می‌کنند؟

 از یک متخصص طب سنتی چه انتظاری باید داشته باشید؟

کدام داروی گیاهی را، کی و چگونه باید برای دیابت استفاده کرد؟

چگونه گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند به دیابت نوع یک کمک کنند؟

استفاده هوشمندانه از داروهای گیاهی

 

در زمستان ۲۰۱۴، یک گیاه‌شناس و فروشنده گیاهان طبی، به جرم مرگ یک پسر ۱۳ ساله با بیماری دیابت نوع یک، درحالی‌که زیر نظر وی بود به زندان افتاد. گیاه‌شناس، تیموتی مورو، با این پسر زمانی ملاقات کرد که به‌‌ شدت بیمار و تحت تاثیر عوارض ناشی از دیابت نوع یک بود. او به خانواده پسر پیشنهاد داد که به‌ جای انسولین تجویزشده توسط پزشک، از داروهای گیاهی استفاده کند. این پسر روز بعد در اثر حمله قلبی درگذشت و پزشکان اظهار کردند که با درمان مناسب و تحت مراقبت‌های پزشکی می‌توانستند از مرگ وی جلوگیری کنند.

مایک فوئر، دادستان لس‌آنجلس، در بیانه‌ای که بعد از صدور حکم منتشر کرد، گفت: «این مورد، تاکیدی بر این مسئله است که چگونه مشاوره‌های پزشکی از کسانی که فاقد مجوز هستند و تحت آموزش مرتبط با سلامتی نبودند، خطرات جدی‌ای را به دنبال دارد.»

درحالی‌که پزشکان، گیاه‌شناسان و متخصصین طب سنتی (افرادی که به دنبال راه‌های طبیعی به جای استفاده از دارو و جراحی برای درمان بیماری‌ها هستند) همه موافقند که این مورد نمونه‌ای شدید از سهل‌انگاری پزشکی است، اما باز این سوال در ذهن‌شان پیش می‌آید که چگونه می‌توان دیابت را به‌روش طبیعی (توسط گیاهان دارویی) درمان کرد؟

با صحبت‌هایی که با پزشکان، گیاه‌شناسان و متخصصان طب سنتی شده است، توصیه‌هایی برای استفاده از داروهای گیاهی شده، اما نکته واضح این است که به هیچ‌وجه نمی‌توان داروهای گیاهی را جایگزین انسولین کرد.
درمان دیابت به روش سنتی

متخصصان طب سنتی چگونه دیابت را کنترل می‌کنند؟

 متخصصان با ترکیب روش‌های طبیعی قدیمی، توصیه‌های روز پزشکی و مطالعه‌کردن سیستم بدن انسان، بر بهبودی تمام بیماران تمرکز می‌کنند. سپس، دارو و درمان متناسب با بیمار تجویز شده و همچنین پیشگیری و مراقبت انجام می‌شود.

 از یک متخصص طب سنتی چه انتظاری باید داشته باشید؟

اولا، متناسب با نوع بیماری خود، متخصص را پیدا کنید. به ‌عنوان مثال، شما دیابت نوع یک، را دارید یا دیابت نوع دو؟ آیا به دیابت حاملگی (دیابت بارداری شرایطی است که افزایش قند خون برای اولین‌بار در دوران بارداری دیده می‌شود) مبتلا شده‌اید؟ چه مدتی است که این بیماری را دارید؟ بعضی از متخصصان روی مدل‌های مختلف دیابت کار می‌کنند، درحالی‌که بعضی فقط در حیطه نوع یک یا نوع دو دیابت تخصص دارند. در طول ویزیت اولیه بیماران با نوع دوم دیابت، متخصص طب سنتی ممکن است بسیاری از ایجاد کننده‌های عوارض (مانند رژیم غذایی نامناسب، کمبودهای غذایی، ورزش نکردن، چاقی و اضافه‌وزن، سموم محیطی یا عدم تعادل هورمونی که می‌تواند باعث مقاومت به انسولین در ابتدا بشود) را بررسی کند، تا متوجه شود که چه موارد آسیبی برای هر بیمار تعریف می‌شود.

متخصص‌های طب سنتی معاینه‌های فیزیکی مانند بررسی آسیب‌های عصبی بر روی پا و ارزیابی‌های اساسی را روی کسانی که به‌ طور خاص با دیابت مرتبط هستند انجام می‌دهد. این پزشکان آزمایشهایی استاندارد برای بررسی میزان کلسترول، ارزیابی عملکرد کبد و کلیه، بررسی کم‌خونی و همه آزمایش‌های نظارت بر قند خون تجویز می‌کنند. همچنین، ممکن است میزان ویتامین- د که برای تنظیم گلوگز (قند خون) لازم است، نشانه‌های التهاب و نمای کلی خطرهایی که قلب را تهدید می‌کند را بررسی کنند که شامل بررسی سم‌های محیطی و تیروئید، آدرنال و تعادل هورمون‌های تولید مثل میشود. این آزمایش‌ها با روش درمان پزشک معمولی یکسان است، اما بعد از اولین ویزیت با متخصص طب سنتی، او با توجه به خطراتی که بیمار را تهدید می‌کند و یک برنامه شخصی روش درمان بیمار را مشخص می‌کند. براساس گفته انستیتو طب سنتی، درمان کلی برای بیماران دیابتی طبق برنامه ذیل است:

  • یک بیمار دیابتی باید روزانه برنامه غذایی و میزان قند خون خود را در سه وعده یادداشت کند. بررسی این گزارش‌ها بسیار مهم است.
  • راهنمای برنامه غذایی برای حفظ تعادل بیشتر قند خون در طول روز
  • بررسی سیستم‌های تحت تاثیر دیابت از جمله قلب، مغز، کلیه و کبد    
  • مشاوره برای تغییر سبک‌‌ زندگی براساس بیماری و ترغیب بیماران برای بهبود سبک زندگی‌شان
  • راهکارهایی برای پیشگیری از پیشروی و وخیم شدن بیماری
  • معرفی گیاهان و یا مکمل‌های غذایی برای جبران کمبودهای غذایی و یا تنظیم قند خون
  • مشاوره در مورد مدیریت داروها از جمله انسولین

همه ما می‌دانیم که دیابت، بیماری است که بسته به شرایط محیطی بدتر یا کنترل شده‌تر خواهد شد. بیماران دیابتی برای کنترل بهتر بیماری باید محیط و عادات‌های زندگی خود را تا حدی تغییر دهند، اگرچه آسان نیست اما متخصصان طب سنتی با مشاوره درست و حمایت بیمار می‌توانند تغییر بسیاری در شیوه زندگی آن‌ها به‌وجود آورند.  

درمان گیاهی دیابت

کدام داروی گیاهی را، کی و چگونه باید برای دیابت استفاده کرد؟

برای تعادل و آمیختگی بین مکمل‌های غذایی، گیاهان و طب سنتی باید چه کار کرد؟

گیاه‌شناسان و متخصصان طب سنتی توصیه میکنند  که مکمل‌ها و گیاهان دارویی به هیچ‌وجه جایگزین انسولین برای بیماران دیابتی نیستند، هیچ مکملی نمی‌تواند عدم ترشح انسولین لوزالمعده را درمان کند و هیچ بیماری دیابتی نمی‌تواند زندگی خود را بدون تزریق انسولین ادامه دهد. اما، در عوض مکمل‌ها و گیاهان دارویی می‌توانند بخشی مهم از یک برنامه درمان باشند که با استفاده از آن‌ها به کاهش سطح گلوگز، کاهش مقاومت بدن به انسولین و کاهش التهاب بدن و بقیه عوارض جانبی دیابت کمک کنند. یک متخصص طب سنتی خوب، تعادل بین داروهای طبیعی و داروهای تجویزی را می‌داند.

در حالی که شواهد و مطالعات نشان داده است که گیاهان دارویی و داروهای زیر در درمان دیابت نوع دوم اثربخشی داشته‌اند، با هم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کورکومین Curcumin موجود در زردچوبه‌

نشان داده شده که ترکیبی در این ادویه است که می‌تواند باعث کنترل قند خون شود و از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. در یک مطالعه ۹ ماهه بر روی ۲۴۰ فرد بزرگسال مستعد دیابت، با مصرف کپسول کورکومین از بروز و یا پیشرفت دیابت جلوگیری کردند. این‌ درحالیست‌که، یک‌ششم بیمارها از این دارو استفاده نمی‌کردند.

جینسنگ

 مطالعات نشان می‌دهد که جینسنگ آسیایی و آمریکایی به بیماران دیابت برای کمک به قند خون پایین‌تر کمک می‌کند. عصاره‌ای که از توت این درخت خارج می‌شود می‌تواند قند خون را نرمال کند. دانشمندان زمانی‌که بر روی موش‌هایی با دیابت این عصاره را آزمایش کردند متوجه افزایش حساسیت آن‌ها به انسولین شدند.

شنبلیله

یکی دیگر از ادویه و گیاهان دارویی که مدت زیادی است که برای بهبود دیابت استفاده می‌شود، شنبلیله است که اثربخشی آن روی حیوانات و انسان‌ها ثابت شده است. یک مطالعه بر روی ۶۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع دو نشان داده است که افزایش دانه‌های شنبلیله به رژیم غذایی آن‌ها تاثیر چشمگیری بر روی کنترل قند خون آن‌ها داشته است.

پوست اسفرزه

موسیلیوم یا پسیلیوم فرآورده‌ دارویی است که حاوی پوست دانه اسفرزه بوده و برای درمان یبوست‌های مزمن، حاملگی، بواسیر و کولیت‌هاي روده بزرگ کاربرد دارد. همچنین، یک داروی موثر برای درمان دیابت، کاهش کلسترول و قند خون نیز محسوب می‌شود.این فراورده یک فیبر گیاهی که از در مکمل‌های فیبر موجود است که در به ‌عنوان درمان دیابت با کاهش کلسترول خون و قند خون در طول تاریخ استفاده شده است.

دارچین

مطالعات بی‌شماری نشان داده است که مصرف نصف قاشق چای‌خوری دارچین در روز می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر قند خون، کلسترول و تری‌گلیسیرید در افراد مبتلا به دیابت نوع دو شود.

آلوئه‌ورا

حتما از تاثیر آلوئه‌ورا در بهبود جای زخم، بریدگی و سوختگی خبر دارید؛ اما جالب است بدانید که شیره این گیاه به کاهش قند خون کمک می‌کند. شیره خشک‌شده این گیاه به‌طور سنتی برای درمان دیابت در خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خیار چنبر تلخ

طب سنتی چین بر این باور است که خیار چنبر تلخ باعث رفع خستگی و عطش می‌شود که هر دو علائم احتمالی دیابت هستند. همچنین تحقیقات نشان داده است که خربزه تلخ باعث کاهش قند خون خواهد شد.

ریحان مقدس

این گیاه معمولا در هند به عنوان داروی سنتی برای دیابت استفاده می‌شد.  مطالعات انجام شده روی حیوانات نشان داده که این گیاه ممکن است ترشح انسولین را افزایش دهد. آزمایش‌های انجام شده بر روی بیمارانی با بیماری دیابت نوع دو نشان داده که این گیاه تاثیر مثبتی بر روی کاهش قند خون ناشتا و بعد از غذا داشته است.

چگونه گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند به دیابت نوع یک کمک کنند؟

هدف طب سنتی این است که با حفظ سلامت به بهترین نحو ممکن، به ویژه سلامت قلبی و عروقی، میزان انسولینی که بیمار دیابتی مصرف می‌کند را به‌ حداقل برسانند. بیشترین تمرکز آن‌ها روی کنترل سطح قند خون، توجه به رژیم غذایی، ورزش و کاهش استرس است.

بیماران دیابتی برای حفظ وزن سالم، باید وعده‌‌های کوچک در دفعات بیشتر مصرف کند تا بتوانند قند خون خود را به درستی کنترل کنند. محدودکردن قندها، نشاسته‌ها، چربی های شیمیایی را کمتر یا حذف کرده و به جای آن‌ها از غذاهای سرشار از امگا- ۳، سبزیجات غیر‌نشاسته‌ای مثل (خیار، فلفل، بلغور، سبزیجات با برگ تیره، کدوسبز، بادمجان، کدو، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم قرمز، لوبیا، تربچه و اسفناج) استفاده کنند.

همانطور که گفته شد مکمل‌ها و یا گیاهان نمی‌توانند درمان قطعی دیابت باشند، اما در مورد دیابت نوع یک می‌توان در همراه با داروهای تجویز شده توسط پزشک از موارد زیر برای کمک به قند خون استفاده کرد.

تشخیص دیابت

کروم

یک عنصر اساسی است که با کمک انسولین در انتقال گلوکز به سلول‌ها، در تنظیم قند خون نقش دارد.  

دوز پیشنهاد شده: حداکثر ۱۰۰۰ میکروگرم از GTF کروم در روز.

آلفا لیپوئیک اسید یا ALA

یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند باعث افزایش قدرت جذب گلوکز به سلول‌ها شود و واکنش گلیکوزیسیون (یک اتصال غیر طبیعی قند به پروتئین‌هاست که مانع از عملکرد طبیعی آن‌ها می‌شود) را مهار می‌کند. این مکمل به حفظ سلامت چشم کمک کرده و باعث پیشگیری و درمان آسیب‌های عصبی ناشی از دیابت می‌شود.  

دوز پیشنهاد شده: ۱۰۰ میلی‌گرم در روز.

کو آنزیم Q۱۰

آنتی‌اکسیدانی است که ممکن است به حفظ سلامت قلب کمک کند.

 دوز پیشنهاد شده: ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم به صورت کپسول‌های نرم همراه با بیشترین و سنگین‌ترین وعده غذایی روزانه.

استفاده هوشمندانه از داروهای گیاهی

متاسفانه، تمام قلمرو پزشکی پر شده از فروشندگان و دلال‌هایی که تنها به دنبال فروش دارو و مکمل‌های خودشان هستند. همانطور که در اول گزارش خواندیم که چگونه یک اقدام ناآگاهانه جان یک پسر بچه را گرفت، همان گیاه‌شناس در شبکه‌های مجازی خود گفته بود که «انسولین برای سیستم عصبی سمی است» و در عوض هندوانه و کدو سبز و لوبیای سبز انسولین‌های طبیعی هستند. لذا، ابتدا مطمئن شوید که هر متخصص طب سنتی و یا هر گیاه‌شناسی که ملاقات می‌کنید، سوابق پزشکی، جواز طبابت و پرونده معتبری داشته باشد و آموزش‌های لازم را دیده باشد. به یاد داشته باشید که ادعاهایی مبنی بر درمان دیابت هنوز مشکوک است و در حال حاضر فقط می‌توان دیابت را کنترل کرد.

به هرحال، دستورالعملهایی که متخصصان طب سنتی ارائه می‌دهند دقیق و معتبر است. بیماران می‌توانند وزن خود را کاهش دهند، انرژی زیادی کسب کنند، قند خون خود، چربی و فشار خون خود را کاهش دهند. در بعضی از مواقع می‌توانند آسیب عصب‌ها، کلیه‌ها و کبد آسیب‌دیده خود را بهبود ببخشند و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند. درنهایت در کنار درمان دارویی درست، درمان‌های طبیعی و گیاهی هم می‌توانند بسیار در کنترل دیابت موثر باشند.