آخرین اخبار کرونا؛ واکسن کرونا و داروهای جدید - سبک زندگی
search

آخرین اخبار کرونا؛ واکسن کرونا و داروهای جدید

clock icon زمان خواندن 10 دقیقه ساناز خادم یکشنبه, 18 خرداد 1399, 15:01

آخرین اخبار کرونا؛ واکسن کرونا و داروهای جدید
درحالی که مردم سراسر جهان با کرونا ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند، بیش از ۱۱۰ گروه تحقیقاتی در کشورهای مختلف در حال تلاش برای کشف و تولید واکسن کرونا هستند. در هند،‌ بسیاری از این واکسن‌ها در مرحله توسعه قرار دارند و بررسی‌های دارویی نیز به منظور درمان کرونا در حال انجام است. شرکت‌های بزرگ دارویی مانند مدرنا و گیلیاد ساینس در حال تلاش برای یافتن یک واکسن کارآمد هستند. شرکت‌های داروسازی هند نیز به رقابت تولید واکسن کرونا پیوسته اند. اگر می‌خواهید بدانید آخرین اخبار روند تولید واکسن کرونا چیست و واکسن ویروس کرونا چه زمانی آماده می‌شود این مقاله را بخوانید.

با شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان و ابتلای میلیون‌ها نفر و مرگ صدها هزار تن، تلاش‌ها برای کشف و تولید واکسن کرونا برای مقابله با این بیماری افزایش یافته است. تمامی دانشمندان در سراسر جهان به دنبال آن هستند تا راه درمان مقابله با این بیماری را پیدا کنند. در ادامه تمام تلاش‌های صورت گرفته برای تولید واکسن ویروس کرونا را بررسی کرده‌ایم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

داروی جدید کرونا

آیا داروی دگزامتازون برای کرونا موثر است

واکسن کرونا چه زمانی به بازار می‌آید؟

تلاش برای ساخت واکسن کرونا در سراسر جهان

پیشرفت در تولید واکسن کرونا در هند

تازه‌های داروی کرونا

داروی جدید کرونا

احتمالا این روزها خبر پیدا شدن داروی جدید کرونا را شنیده‌اید، داروی کرونا چیست و آیا واقعا موثر است؟

داروی رمدسیویر در ابتدا توسط شرکت داروسازی گیلیاد برای درمان بیماری ابولا ساخته شده بود که البته موثر واقع نشد. تاثیر قطعی این دارو بر درمان کرونا هنوز تایید نشده اما کارآزمایی‌های بالینی انجام شده در سراسر جهان نشان می‌دهند دوره درمان در بیمارانی که این دارو را دریافت کردند کوتاهتر شده و از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش یافته است. همچنین آمار فوت‌‌شدگان در میان بیمارانی که داروی رمدسیویر را مصرف کردند، حدود ۴ درصد کمتر از گروهی بود که دارونما دریافت کردند.

آیا داروی دگزامتازون برای کرونا موثر است

محققان دانشگاه آکسفورد با همکاری سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) از اثربخشی داروی دگزامتازون در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کووید ۱۹ در بیماران بدحال خبر داده‌اند. این در حالی است که مصرف این دارو در سایر بیمارانی که علائم خفیفی داشتند، بی‌نتیجه بوده است.
در این پژوهش، دانشمندان بریتانیایی تاثیر داروی دگزامتازون را بر ۲۱۰۴ بیمار آزمایش کرده و نتیجه به دست آمده را با سایر بیماران مقایسه کردند. بررسی پژوهشگران نشان می‌دهد که تزریق داروی دگزامتازون میزان مرگ‌ومیر در بیماران بد حال مبتلا به کووید ۱۹ را تا یک‌ سوم کاهش داده است.
طبق شواهد علمی زمانی هنگام ابتلا به بیماری عفونی، بدن برای مقابله با عفونت، فراتر از حد نیاز فعالیت می‌کند که به آن طوفان سایتوکاین می‌گویند. در نتیجه واکنش بیش از حد سیستم ایمنی، در اکثر موارد بافت ریه و سلول‌های بدن آسیب دیده و بیمار جان خود را از دست می‌دهد. دگزامتازون با کاهش سیستم ایمنی بدن، خطر مرگ را کاهش می‌دهد.
اگرچه تجویز دگزامتازون برای بیماران کرونایی بدحال نتیجه بخش بود اما تزریق آن بر سایر مبتلایان نتیجه‌ای نداشت. از این رو مصرف خودسرانه این دارو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
گفتنی است دگزامتازون ضد التهابی است که پیش از این برای درمان برخی از بیماری‌ها از جمله آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، اگزما، آسم و برخی از سرطان‌ها کاربرد داشت.

واکسن کرونا چه زمانی به بازار می‌آید؟

ساخت و توسعه واکسن معمولا سال‌ها و حتی دهه‌ها زمان می‌برد. اما در شرایط کنونی محققان امیدوارند که فقط در مدت چند ماه بتوانند راه چند ساله را طی کنند. اکثر کارشناسان این حوزه بر این باورند که احتمالا تا اواسط سال ۲۰۲۱، واکسن کرونا در دسترس خواهد بود.

داروی کرونا

تلاش برای ساخت واکسن کرونا در سراسر جهان

ویروس کرونا به راحتی گسترش می‌یابد و شمار زیادی از جمعیت جهان هنوز در برابر آن آسیب‌پذیر هستند. واکسن، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس آماده می‌کند و از فرد در برابر آن محافظت کرده و در نتیجه مانع از بیمار شدن او می‌شود. این امر از آن جهت دارای اهمیت است که در قرنطینه بودن افراد و فاصله‌گذاری اجتماعی با آسودگی و ایمنی بیشتری انجام شود.

در ادامه برخی از جدیدترین اخبار مربوط به واکسن کرونا آورده شده است:

واکسن RNA شرکت مُدرنا (Moderna)

این واکسن جزو بهترین محصولات تولید شده در بین رقبای خود است و در ماه جولای (تیر/مرداد) وارد فاز دوم کارآزمایی‌های بالینی می‌شود. واکسن تولیدی این شرکت از یک توالی جدید mRNA ساخته شده که با پروتئین‌های آلوده مبارزه می‌کند و حاوی دستورالعمل‌هایی برای بدن است که آنتی‌بادی‌های لازم را برای مقابله با ویروس کرونا تولید کند. شک و تردیدها در مورد واکسن مدرنا از جایی شروع شد که یکی از داوطلبان استفاده کننده از این واکسن به یکی از رسانه‌ها گفت که چند ساعت پس از دریافت دوز دوم واکسن، دچار تب و لرز، حالت تهوع و درد عضلانی شده است. او به نیویورک تایمز گفت: «دوز واکسن دریافتی من ده برابر بیشتر از سایر افراد بود، ولی با وجود بیمار شدن، هرگز جانم را به خطر نیانداخت». 

حتما بخوانید: چگونه ایمنی بدن خود را در دوران شیوع ویروس کرونا تقویت کنیم

تولید واکسن کرونا

واکسن شرکت چینی CanSino Biologics Inc

طبق مقاله منتشر شده در مجله پزشکی لانست (Loncet)، واكسن کرونای آزمایشی شرکت CanSino Biologics ایمن بوده و نتیجه داده است. اما برای پیش‌بینی موفقیت‌آمیز بودن این محصول خیلی زود است و سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی از مشکلات این واکسن، قیمت سهام شرکت CanSino را کاهش داده‌اند.  شرکت CanSino مشابه روش استفاده شده دانشگاه آکسفورد، واکسن خود را از یک ویروس سرماخوردگی ساخته که دچار تغییر ژنتیکی شده و می‌تواند ماده ژنتیکی ویروس کرونا را منتقل کند.

واکسن کرونا شرکت دارویی نواواکس (Novavax)

واکسن NVX-CoV2373 توسط شرکت نواواکس و با استفاده از فناوری نانوذرات پروتئین نوترکیب (نوعی فناوری در مهندسی ژنتیک) ساخته شده است. گفته شده که در حال حاضر، از این تکنولوژی در برابر ویروس‌های مولد هپاتیت نوع ب و زونا استفاده می‌شود.

در هفته اول خردادماه، این شرکت آمریکایی در خبری رسانه‌ای اعلام کرد که آزمایش فاز یک و دو این واکسن کرونا را در استرالیا آغاز کرده است. در فاز یک آزمایش، ۱۳۱ داوطلب در گروه سنی ۱۸ تا ۵۹  سال و در دو ناحیه مختلف استرالیا شرکت کرده‌اند. در این بررسی، دو دوز مختلف واکسن (۵ و ۲۵ میکروگرم)، با ماده کمکی و بدون آن مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. به گروه دارونما نیز یک محلول نمکی داده می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که نتایج اولیه فاز یک در جولای سال ۲۰۲۰ (تیر/مرداد) به دست آید و پس از آن فاز دوم در چندین کشور از جمله آمریکا آغاز شود. نواواکس در همین زمان، شرکت واکسن‌سازی Praha جمهوری چک و بخشی از گروه Cyrus Poonawalla هند (مالک موسسه Serum) را به ارزش ۱۶۷ میلیون دلار خریداری کرده است.

 مطلب مقایسه علائم کرونا با آنفلوآنزا و سرماخوردگی را بخوانید تا نشانه‌های کرونا را اشتباه نگیرید.

واکسن ویروس کرونای شرکت Lilly, Junshi Biosciences

شرکت Junshi Biosciences Co Ltd nv شانگهای، قصد دارد که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و با همکاری شرکت Eli Lilly and Co، مطالعات بالینی را برای ارزیابی آنتی‌بادی آزمایشگاهی خود در برابر کرونا، در آمریکا و چین آغاز کند. بر اساس گفته‌های Junshi، این شرکت‌ها در نظر دارند برنامه‌ای را برای شروع آزمایش انسانی یکی از دو آنتی‌بادی‌های خود انجام دهند. این آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌های حفاظتی تولید شده در پاسخ به کرونا هستند که اولین بار روی میمون‌های رزوس (Rhesus) مورد سنجش قرار گرفتند.

نتایج حاصل از مطالعات بالینی Junshi که در مجله علمی «نیچر» منتشر شده، نشان می‌دهد که هر دو آنتی بادی آزمایش شده، به نام‌های CA1 و CB6، فعالیت خنثی‌سازی چشمگیری در برابر کووید ۱۹ دارند. 

درمان کرونا

واکسن کرونا آکسفورد

این واکسن نسخه‌ای ضعیف‌شده از ویروس سرماخوردگی (آدنوویروس) است که منجر به بیماری در شامپانزه‌ها می‌شود. این ویروس دچار تغییر ژنتیکی شده و در انسان تکثیر و همانندسازی نمی‌شود.

در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت)، فاز یک آزمایش روی داوطلبان بزرگسال آغاز شد. ایمنی‌سازی بر بیش از هزار نفر صورت گرفت و مابقی مراحل نیز در حال انجام است. در بررسی بعدی این آزمایش بر روی بیش از ۱۰ هزار بزرگسال و کودک صورت می‌گیرد و تعدادی از موسسات برای همکاری مشارکت خواهند داشت.

دانشگاه آکسفورد با بیان قابل دسترس بودن نتایج این آزمایش، اظهار کرد که کارشناسان آماری این تیم تحقیقاتی به منظور ارزیابی کارآمدی واکسن کرونا، تعداد افراد بیمار گروه کنترل را با تعداد بیماران گروه تحت آزمایش با واکسن مقایسه خواهند کرد. از این رو لازم است که تعداد کوچکی از شرکت‌کنندگان را به ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا مبتلا کنند. شرکت داروسازی AstraZeneca، توافق‌نامه مجوز خود را با دانشگاه آکسفورد برای واکسن نوترکیب آدنوویروس نهایی کرده است.

واکسن کرونا شرکت Pfizer-BNTECH

بر اساس گفته‌های «آلبرت بورلا» مدیرعامل فایزر، این شرکت واکسن کرونا را تا پایان اکتبر (مهر/آبان) آماده می‌کند.

این شرکت داروساز بزرگ با همکاری یک شرکت آلمانی به نام BNTECH در حال تولید واکسن بوده و فرایند دوزدهی واکسن را به بیماران آغاز کرده است. چهار کاندید واکسن این شرکت که از mRNA ساخته‌ شده‌اند روی داوطلبان آزمایش خواهند شد تا از بین آن‌ها، بادوام‌ترین و مناسب‌ترین واکسن انتخاب شود. نتایج این آزمایش با دانشمندان به اشتراک گذاشته می‌شود. در حال حاضر، آلمان و بخش‌هایی از آمریکا در حال پیش بردن این آزمایش‌ها هستند.

بورلا در این گزارش ادعا می‌کند: «اگر همه چیز به خوبی پیش برود و بخت با ما یار باشد، شواهد کافی برای ایمن و موثر بودن این واکسن را به دست خواهیم آورد و می‌توانیم تا اواخر اکتبر واکسن را ارائه کنیم».

پیشرفت در تولید واکسن کرونا در هند

واکسن شرکت ICMR-Bharat Biotech

شرکت تولید واکسن بهارات بیوتک و شرکت توماس جفرسون دانشگاه فیلادلفیا، توافق‌نامه‌ای انحصاری را برای توسعه یک کاندید جدید واکسن کرونا امضا کردند. به گزارش بهارات بیوتک، این واکسن جدید از واکسن‌های غیرفعال هاری موجود برای حمل پروتئین‌های ویروس کرونا استفاده می‌کند. بر اساس اظهارات این شرکت، آزمایش این واکسن روی موش‌ها، منجر به تولید آنتی‌بادی زیادی در آنها شده است.

Ramdev's Patanjali به رقابت برای ساخت واکسن کرونا می‌پیوندد

گروه Patanjali که پرچم‌دار فروش محصولات به مشتریان و طب آیرودیک (Ayurvedic) است، آزمایش‌های بالینی را روی انسان‌ها آغاز کرده تا پس از تاییده‌های مربوطه به درمان کرونا دست پیدا کند.

آشاریا بالکریشنا، مدیر کل Patanjali گفت: «ما در مورد تقویت‌کننده سیستم ایمنی صحبت نمی‌کنیم، هدف ما درمان کرونا است». 

برای اطلاعات بیشتر درباره بیماری کرونا این مطلب را بخوانید: رد باورهای غلط در مورد ویروس کرونا

واکسن کرونا

واکسن شرکت (Serum Institute of India (SII

شرکت SII، یکی از مهم‌ترین سازندگان تولید واکسن است و سالانه ده میلیون دوز واکسن برای بیماری‌های گوناگون تولید می‌کند.

این شرکت به دنبال آن است تا با همکاری دانشگاه آکسفورد، تولید واکسن ایمن و مقرون به صرفه را برای بیماری کرونا تسریع کند. به نظر می‌رسد که واکسن دانشگاه آکسفورد موفقیت‌آمیز بوده و به مرحله آزمایش بالینی انسانی رسیده است. با این حال، SII تلاش خود را برای تولید واکسن سرعت بخشیده و این اطمینان را داده که از اوایل اکتبر ۲۰۲۰ دوزهای این واکسن در دسترس خواهند بود.

واکسن Zydus Cadila

انجمن تحقیقات علمی و صنعتی (CSIR) که در حال آزمایش فاز دوم واکسن تغییر هدف یافته برای کووید ۱۹ است. این انجمن اعلام کرده است که در صورت تایید شدن این واکسن و به منظور مقابله با همه‌گیر شدن ویروس، آن را تا سی روز آینده برای استفاده گسترده‌تر ارائه کند.

در حال حاضر، CSIR در حال بررسی Sepsivac ساخته شده توسط گروه داروسازی Cadila Pharmaceuticals برای مقابله با کووید ۱۹ است. 

تازه‌های داروی کرونا

 

تقویت‌کننده شرکت GSK برای واکسن کرونا 

شرکت GlaxoSmithKline Plc، تولید تقویت‌کننده‌ها یا کمک‌کننده‌های واکسن کرونا را گسترش خواهد داد تا میزان آن‌ها را برای استفاده در واکسن‌ها به یک میلیارد دوز در سال ۲۰۲۱ برساند. داروهای کمک‌کننده (Adjuvant) ایمنی قوی‌تر و طولانی‌تری را در برابر عفونت‌ها ایجاد می‌کنند. بر اساس گفته‌های این شرکت داروساز بریتانیایی، كمك‌كننده GSK میزان پروتئین مورد نیاز واكسن را در هر دوز كاهش داده و با این کار، تولید واکسن افزایش خواهد یافت. این شرکت در حال مذاکره با دولت‌ها، برای حمایت شدن از طرف آنهاست. 

مقابله با کرونا

شرکت روشه، داروی رمدسیویر را با داروی آکتمرا در کارآزمایی‌های کرونا ترکیب می‌کند

شرکت روشه (Roche) قصد دارد به منظور مقابله با عوارض شدید کرونا، داروی ضد ویروسی شرکت گیلیاد را با داروی ضد التهابی خود (Actemra) ترکیب و نتایج آن را با آزمایش‌هایی که فقط از رمدسیویر استفاده می‌کنند، مقایسه کند. آکتمرا و رمدسیویر به صورت جداگانه در برخی از تحقیقات و آزمایش‌های بالینی استفاده می‌شوند. داروی اول به منظور مقابله با واکنش‌های ایمنی ایجاد شده در بیماران مبتلا به کرونا و داروی دوم به منظور تداخل در تکثیر ویروس کاربرد دارند.

این شرکت داروسازی سوئیسی امیدوار است که با ترکیب این دو دارو و بررسی آن روی ۴۵۰ بیمار بستری‌شده در سراسر جهان، بتواند راهکاری مطمئن در برابر این بیماری به پزشکان ارائه دهد. تاثیر این ترکیب دارویی نیز با اثرات رمدسیویر و دارونما مقایسه خواهد شد.

شرکت سان فارما، تاییدیه آزمایش بالینی داروی نافاموستات را دریافت می‌کند

شرکت داروسازی برتر هند یعنی Sun Pharmaceutical، تاییدیه سازمان تایید داروی هند را برای شروع آزمایشات بالینی داروی Nafamostat Mesilate در بیماران کرونایی دریافت کرد. در همین حال، در ژاپن، تاثیر داروی Nafamostat بر بهبود علائم حاد پانکراس و درمان انعقاد درون‌رگی (DIC) تایید شده است. 

به تازگی گروهی از دانشمندان دانشگاه توکیو ژاپن و انستیتوی لبینیز آلمان دریافته‌اند كه غلظت‌های بسیار كم نافاموستات، منجر به سرکوب پروتئین TMPRSS2 می‌شوند؛ این همان پروتئینی است که ویروس از آن برای وارد شدن به سلول‌های ریوی انسان استفاده می‌کند.